واکسن مدرنا پاسخ ایمنی قوی را در کودکان 6 تا 11 ساله ایجاد می کند

واکسن مدرنا پاسخ ایمنی قوی را در کودکان 6 تا 11 ساله ایجاد می کند

واکسن مدرنا پاسخ ایمنی قوی را در کودکان 6 تا 11 ساله ایجاد می کند

واکسیناسیون کودکان برای جلوگیری از بیماری کووید -۱۹ یک امر ضروری است اگرچه بالاترین خطر ابتلا به بیماری و مرگ ناشی از کووید -۱۹ در میان افراد مسن و جمعیت‌هایی با بیماری‌های زمینه‌ای رخ می‌دهد. کودکان نیز در معرض خطر ابتلا به سندرم حاد تنفسی شدید کرونای ناشی از کووید -۱۹ هستند.

 

مواردی مانند دوری از اجتماع، افت تحصیلی، سندرم التهابی چند سیستمی کودکان (MIS-C)، بستری شدن در بیمارستان و مرگ ممکن است برای کودکان رخ دهد، به همین دلیل آزمایشی برای بررسی میزان تأثیر واکسن کرونای مدرنا که به نام علمی mRNA-1273  شناخته می‌شود روی کودکان 6 تا ۱۱ سال انجام شد درحالی‌که مطالعات قبلی نشان داده بود که واکسیناسیون نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ساله خطر ابتلا به MIS-C و بستری شدن در بیمارستان را کاهش می‌دهد.

 

واکسن مدرنا برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ساله همان دوز بزرگسالان است (۱۰۰ میکروگرم که به‌صورت دو دوز بافاصله ۲۸ روز تجویز می‌شود). کودکان ۶ تا ۱۱ساله نیز دو دوز ۵۰ میکروگرمی دریافت می‌کنند.

در حالی که این واکسن برای کودکان و نوجوانان ایالات متحده جدید است، به طور گسترده در کشورهای دیگر استفاده می‌شود. بیش از ۶٫۴ میلیون نوجوان و ۳۰۰۰۰۰ کودک ۶ تا ۱۱ساله در سراسر جهان به طور کامل با آن واکسینه شده‌اند.

 

واکسن‌ Pfizer-BioNTech COVID-19 سال گذشته برای کودکان 5 تا ۱۷ساله تأیید شد. حدود ۶۰ درصد از نوجوانان و ۲۹ درصد از کودکان ۵ تا ۱۱ساله آمریکایی به طور کامل واکسینه شده اند.

آزمایشی به‌صورت کور شده و کنترل شده با دارونما برای بررسی تأثیر واکسن مدرنا بر کووید -۱۹ انجام شد. به طور تصادفی کودکانی در کانادا و آمریکا انتخاب شدند. کارآزمایی‌ بالینی ای که ایمنی را ارزیابی می‌کردند شامل بیش از ۲۰۰۰ نوجوان و بیش از ۳۰۰۰ کودک بود. دو تزریق عضلانی (در عضله دلتوئید) ۵۰ میکروگرمی بافاصله ۲۸ روز دریافت کردند و به مدت ۸۲ روز فاصله از تزریق اول پایش شدند.

 

میزان بروز عوارض خطرناک کووید -۱۹، واکنش بدن به واکسن، میزان آنتی‌بادی تولید شده و پایداری آن به‌عنوان اهداف اولیه و میزان بروز بیماری کووید -۱۹ (بدون توجه به عوارض آن) به‌عنوان اهداف ثانویه در مقایسه با افراد ۱۸ تا ۲۵ سال و گروه دریافت‌کننده دارونما طی آزمایش بررسی شد.

 

اثر تخمینی واکسن ۸۸٫۰ درصد در برابر کووید -۱۹ بود که ۱۴ روز یا بیشتر پس از اولین تزریق رخ داد، در زمانی که سویه B.1.617.2  (دلتا) نوع غالب در گردش بود.

 

تنوع شرکت‌کنندگان ثبت‌نام‌شده در این کارآزمایی بزرگ به معنای قابلیت تعمیم نتایج به جمعیت‌های مختلف کودکان است اگرچه در مدت آزمایش تعداد کل مبتلایان در جامعه کمتر از قبل بود. محدودیت داده‌های کارآزمایی شامل فقدان نتایج بلندمدت است فلذا داده‌های پیگیری ۱ساله پس از تزریق دوم برای ارزیابی ایمنی واکسن mRNA-1273 و دوام محافظت از آن در کودکان ارزیابی خواهد شد.

 

واکسن مدرنا


در کارآزمایی نشان داده شد واکسن mRNA-1273 که در طول شیوع واریانت دلتا در ایالات متحده آزمایش شد با خنثی‌سازی واریانت دلتا را نشان می‌داد که می‌تواند در کودکان در برابر سویه‌های مختلف کووید -۱۹ اثر محافظتی داشته باشد. بااین‌حال، کارآزمایی قبل از افزایش نوع omicron انجام شد و ارزیابی تأثیر واکسن علیه این سویه در کارآزمایی‌های بعد ادامه دارد.

دو دوز ۵۰ میکروگرمی از واکسن mRNA-1273  در القای پاسخ‌های ایمنی و پیشگیری از کووید -19 در کودکان 6 تا ۱۱ساله بی‌خطر و مؤثر بودند اگرچه این پاسخ‌ها نسبت به جوانان 18 تا 25 سال سن کمتر بود.

 

عمده عوارض واکسن مدرنا شامل عوارض جانبی با درجه پایین و گذرا مانند درد محل تزریق، سردرد و خستگی بود. این وقایع در طی 1 یا 2 روز پس از واکسیناسیون شروع شده و پس از 1 تا 3 روز برطرف می‌شوند. میزان بروز عوارض جانبی موضعی بین گروه‌های مورد آزمایش مشابه بود اگرچه بروز عوارض جانبی سیستمیک در کودکان 6 تا ۱۱ساله کمتر از بزرگسالان جوان (18 تا 25 سال) در کارآزمایی بود. بروز عوارض جانبی به جز تب در کودکان کمتر بود. بروز تب در میان کودکان بیشتر از بزرگسالان جوان پس از هر تزریق، با مدت متوسط 1 روز بود.

 

هیچ تشنج ناشی از تب گزارش نشده است. تجزیه‌وتحلیل تمام داده‌های ایمنی، از جمله عوارض جانبی ناخواسته هیچ مشکل ایمنی کوتاه‌مدت را شناسایی نکرد به جز یک مورد ایلئوس در کودکی باسابقه پزشکی پیچیده که FDA گفت احتمالاً به واکسن مربوط است. حدود 5% از نوجوانان و 2% از کودکان لنفادنوپاتی را تجربه کردند.

 

هیچ مورد مرگ، آنافیلاکسی، MIS-C، میوکاردیت، پریکاردیت، یا عوارض جانبی جدی مرتبط با واکسن تا تاریخ قطع داده گزارش نشده است.

 

عارضه‌های میوکاردیت و پریکاردیت نادرند، اما برای مردان جوان و نوجوان بیش از سایرین رخ می‌دهد. این عارضه بیشتر در مردان نوجوان و جوانی که واکسن Pfizer-BioNTech دریافت کرده‌اند دیده شده است که این واکسن یک واکسن mRNA مانند مدرنا است.

 

635 مورد تأیید شده از این عارضه در بین دریافت‌کنندگان واکسن fizer-BioNTech که در سنین 5 تا 17 سال بودند از حدود 55 میلیون دوز تزریق شده گزارش شد. به گفته مقامات FDA خطرات میوکاردیت/پریکاردیت با Moderna بیشتر از واکسن Pfizer-BioNTech نیست.

 

پیتر مارکس مدیر مرکز تحقیقات و ارزیابی بیولوژیک سازمان غذا و دارو آمریکا در مورد واکسن مدرنا و فایزر گفته است: مانند همه واکسن‌ها برای هر جمعیتی، FDA هنگام تأیید واکسن‌های COVID-19 که برای گروه‌های سنی کودکان در نظر گرفته شده است، تضمین می‌کند که ارزیابی و تجزیه‌وتحلیل ما از داده‌ها دقیق و کامل است، علاوه بر این اطمینان حاصل می‌کند که داده‌های این واکسن‌ها مطابق با مقررات دقیق FDA  هستند. بر اساس استانداردها، با تشکیل یک کمیته مشورتی توسط آژانس به‌عنوان بخشی از یک فرایند شفاف برای کمک به عموم مردم برای داشتن درک روشنی از داده‌های ایمنی و اثربخشی برای اعطای مجوز به این دو واکسن برای کودکان حمایت می‌کند.

 

سازمان غذا و دارو آمریکا در 17 جون 2022 با 22 رأی موافق در برابر 0 رأی مخالف برای واکسن مدرنا اجازه تزریق برای سنین 6 تا 17 را صادر کرد.

 
مطالعه بیشتر:

ارتباط بین ویتامین D و COVID-19

آیا امکان ابتلای مجدد به COVID-19 وجود دارد؟

پتانسیل واکسن‌های COVID-19محتوی RNA حلقوی

منابع:

Creech, C Buddy et al. “Evaluation of mRNA-1273 Covid-19 Vaccine in Children 6 to 11 Years of Age.” The New England journal of medicine vol. 386,21 (2022): 2011-2023. doi:10.1056/NEJMoa2203315

publications.aap.org/aapnews/news/20527?autologincheck=redirected

fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-moderna-and-pfizer-biontech-covid-19-vaccines-children


بانک اطلاعات دارویی | موسسه خدمات دارویی رضوی 

 
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.