ارتوبیولوژیک ها: چگونه پزشکی ترمیمی(بازسازی کننده)می تواند در جراحی ارتوپدی انقلاب ایجاد کند:

ارتوبیولوژیک ها: چگونه پزشکی ترمیمی(بازسازی کننده)می تواند در جراحی ارتوپدی انقلاب ایجاد کند:

ارتوبیولوژیک ها: چگونه پزشکی ترمیمی(بازسازی کننده)می تواند در جراحی ارتوپدی انقلاب ایجاد کند:

انسان هرگز نمی‌داند چه زمانی ممکن است نیاز به جراح ارتوپد داشته باشد. از بدو تولد تا هنگام مرگ، تصادفات و جراحات، بخش اجتناب ناپذیری از زندگی بوده‌اند و ممکن است مفاصل را تحت‌تأثیر قرار دهند. حتی درصورتی‌که بتوان از حوادث جلوگیری کرد، ساییدگی و پارگی مفاصل می‌توانند منجر به آرتریت شوند.

 

تخمین زده شده در هرسال 150،000 تعویض مفصل زانو و مفصل ران در ایالات متحده انجام می‌شود که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2040 سه برابر شود.

 

در حالی که مفاصل در افراد جوان می‌تواند با درمان‌های معمولی از صدمات بهبود یابند، ولی با بالا رفتن سن ممکن است به این درمان‌ها پاسخ ندهند. بافت‌هایی مانند غضروف، رباط‌ها و تاندون‌ها ظرفیت بسیار کمی برای بازسازی و ترمیم خود به خودی دارند که با افزایش سن بدتر می‌شوند. در صورتی که بدن به تنهایی نتواند به ترمیم مفاصل کمک کند، اغلب به تعویض مفصل و روش‌های تهاجمی برای بهبود مفاصل روی آورده می‌شود.

راه حل چیست؟ پزشکی ترمیمی (بازسازی کننده)

پزشکی ترمیمی رشته جدیدی از پزشکی است که در آن جراحان ارتوپد قصد دارند از جایگزینی دور شده و به سمت حفظ مفاصل حرکت کنند. با استفاده از ارتوبیولوژیک، می‌توانیم سلول‌ها، مواد و محرک‌هایی را که بدن برای بهبودی نیاز دارد، بدون عمل جراحی، در اختیار آن قرار داد.

چه زمانی ارتوبیولوژیک ها توصیه می شوند؟

زمانی که استراحت، دارودرمانی و فیزیوتراپی نتوانند علائم را کاهش دهند، ممکن است ارتوبیولوژیک ها توصیه شوند.

ارتوبیولوژیک چیست؟

ارتوبیولوژیک ها مواد طبیعی مانند سلول‌ها، بافت‌ها، اجزای خون و فاکتورهای رشد هستند که برای کمک به درمان آسیب‌ها یا شرایط ارتوپدی استفاده می‌شوند. آنها ممکن است برای جایگزینی بافت از دست رفته، تحریک بازسازی و التیام، کاهش درد و التهاب و بهبود عملکرد مفاصل استفاده شوند.

 

داروهای ارتوبیولوژیک ممکن است از بدن افراد اهدا کننده دریافت شوند. تجویز آنها ممکن است به صورت تزریقی انجام شود یا ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند. آنها ممکن است به تنهایی به عنوان یک درمان محافظه کارانه یا پس از جراحی ارتوپدی برای افزایش نتایج مطلوب استفاده شوند. 

 

ارتوبیولوژیک ها می‌توانند برای درمان موارد زیر استفاده شود:

1- آسیب‌های غضروف مفصلی

2-  آرتروز اولیه

3- آسیب‌های رباط

4- آسیب‌های تاندون 

انواع مختلف ارتوبیولوژیک

ارتوبیولوژیک

1- پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) پس از پردازش خون برای متمرکز کردن پلاکت‌ها و گلبول‌های سفید خاصی که باعث بهبودی و کاهش التهاب می‌شود، به دست می‌آید. PRP ممکن است به طور مستقیم در طول یک عمل سرپایی یا پس از جراحی ترمیمی به بافت آسیب‌دیده تزریق شود.


2- کنسانتره آسپیراسیون مغز استخوان
(BMAC) پس از پردازش مغز استخوان که از استخوان لگن برداشته می‌شود، به دست می‌آید. BMAC سرشار از سلول‌های بنیادی است که پروتئین‌ها و فاکتورهای رشد لازم برای بهبود و کاهش التهاب را تولید می کند.

 
3- بافت چربی یا سلول‌های چربی خواص درمانی و بازسازی قابل توجهی دارند و معمولاً از کمر به دست می‌آید. برای حذف ناخالصی‌ها، پردازش شده و سپس در محل آسیب تزریق می‌شود.


4- محصولات بافت آمنیوتیک
مانند غشای آمنیوتیک و مایع آمنیوتیک به دلیل محتوای سلولی و وجود اسید هیالورونیک می‌توانند التهاب را کاهش دهند و باعث بهبود در بافت‌ها شوند. بافت‌های آمنیوتیک از جنین در رحم حمایت می‌کنند. آنها از یک اهدا کننده سالم پس از زایمان سزارین انتخابی گرفته می‌شوند. این محصولات قبل از استفاده به دقت غربالگری می‌شوند و به صورت تزریقی یا پچ در دسترس هستند.


5- پیوند غضروف
روشی برای بازیابی غضروف مفصلی در مفصل با پیوند آن از ناحیه دیگری از بدن خود فرد یا استفاده از غضروف فرد اهداکننده است. غضروف مفصلی بافت سفیدی است که انتهای استخوان‌ها را پوشانده که مفاصل را تشکیل می‌دهند. غضروف مفصلی که در اثر آسیب یا استئوآرتریت اولیه آسیب دیده است، در طی این روش جایگزین می‌شود. 

سخن آخر

پزشکی ترمیمی در ارتوپدی آینده می‌تواند تعویض مفصل را تا زمانی که ممکن است به تعویق بیندازد و شاید راه حلی برای لیست طولانی انتظار پیوند برای سایر رشته های پزشکی ارائه دهد. با این حال، مانند هر شکل جدیدی از درمان، پزشکی ترمیمی بدون بحث نیست.

 

قبل از اینکه ارتوبیولوژیک بتواند واقعاً در بین درمان‌های مرسوم جای بگیرد، چند مانع وجود دارد که باید بر آنها غلبه کرد. برخی از این موانع سیاسی و علمی هستند. موانع دیگر عبارتند از مشکلات در پیشبرد درمان‌های موجود برای افزایش بهبود علائم، اثربخشی طولانی مدت و ایمنی.

 

ما هنوز در نحوه ذخیره سلول‌های بنیادی، رشد سریع سلول‌ها برای پیوند و آماده سازی سیستم اسکلتی عضلانی برای کاشت و بازسازی بافت جدید با مشکلاتی مواجه هستیم.

 

آنچه واضح است این است که پزشکی ترمیمی یک رشته هیجان‌انگیز و امیدوارکننده است که ممکن است شروع گسترش دامنه گزینه‌های درمانی کم تهاجم شده و همچنین درمان شرایطی باشد که درمان‌های فعلی ما نمی‌توانند آنها را درمان کنند.

مطالعه بیشتر: 

پوکی استخوان ؛ علائم ، عوامل ابتلا و پیشگیری از آن

صدا دادن زانو نشانه بیماری نیست
 

موسسه خدمات  دارویی رضوی  | بانک اطلاعات دارویی 

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.