ارتوبیولوژیک ها: چگونه پزشکی ترمیمی(بازسازی کننده)می تواند در جراحی ارتوپدی انقلاب ایجاد کند:

ارتوبیولوژیک ها: چگونه پزشکی ترمیمی(بازسازی کننده)می تواند در جراحی ارتوپدی انقلاب ایجاد کند:

ارتوبیولوژیک ها: چگونه پزشکی ترمیمی(بازسازی کننده)می تواند در جراحی ارتوپدی انقلاب ایجاد کند:

ارتوبیولوژیک ها: چگونه پزشکی ترمیمی(بازسازی کننده)می تواند در جراحی ارتوپدی انقلاب ایجاد کند:

انسان هرگز نمی داند چه زمانی ممکن است نیاز به مراجعه به جراح ارتوپد داشته باشد. از بدو تولد تا هنگام مرگ، تصادفات و جراحات، بخش اجتناب ناپذیر از زندگی بوده و ممکن است مفاصل را تحت تاثیر قرار دهند. حتی درصورتی که بتوان از حوادث نیز جلوگیری کرد، ساییدگی و پارگی مفاصل می تواند منجر به آرتریت شود. تخمین زده شده در هر سال 150000 تعویض مفصل زانو و مفصل ران در ایالات متحده انجام می شود که پیش بینی می شود تا سال 2040 سه برابر شود.

در حالی که مفاصل در افراد جوان می تواند با درمان های معمولی از صدمات بهبود یابند، ولی با بالا رفتن سن ممکن است به این درمان ها پاسخ ندهند. بافت هایی مانند غضروف، رباط ها و تاندون ها ظرفیت بسیار کمی برای بازسازی و ترمیم خود به خودی دارند که با افزایش سن بدتر می شود. در حالی که بدن به تنهایی نتواند به ترمیم مفصل کمک کند، اغلب به تعویض مفصل و روش‌های تهاجمی برای بهبود مفاصل روی آورده می شود.

راه حل چیست؟ پزشکی ترمیمی(بازسازی کننده)

پزشکی ترمیمی رشته جدیدی از پزشکی است که در آن جراحان ارتوپد قصد دارند از جایگزینی دور شده و به سمت حفظ مفاصل حرکت کنند. با استفاده از ارتوبیولوژیک، می‌توانیم سلول‌ها، مواد و محرک‌هایی را که بدن برای بهبودی نیاز دارد، بدون عمل جراحی، در اختیار آن قرار داد.

چه زمانی ارتوبیولوژیک ها توصیه می شوند؟

زمانی که استراحت، دارودرمانی و فیزیوتراپی نتوانند علائم را کاهش دهند، ممکن است ارتوبیولوژیک ها توصیه شوند.ارتوبیولوژیک چیست؟

ارتوبیولوژیک ها مواد طبیعی مانند سلول ها، بافت ها، اجزای خون و فاکتورهای رشد هستند که برای کمک به درمان آسیب ها یا شرایط ارتوپدی استفاده می شوند. آنها ممکن است برای جایگزینی بافت از دست رفته، تحریک بازسازی و التیام، کاهش درد و التهاب و بهبود عملکرد مفاصل استفاده شوند.

داروهای ارتوبیولوژیک ممکن است از بدن افراد اهدا کننده دریافت شوند. تجویز آنها ممکن است به صورت تزریقی انجام شود یا ممکن است به یک روش جراحی نیاز داشته باشند. آنها ممکن است به تنهایی به عنوان یک درمان محافظه کارانه یا پس از جراحی ارتوپدی برای افزایش نتایج مطلوب استفاده شوند. ارتوبیولوژیک ها می توانند برای درمان موارد زیر استفاده شود:آسیب های غضروف مفصلیآرتروز اولیهآسیب های رباطآسیب های تاندون انواع مختلف ارتوبیولوژیک شامل موارد زیر است:1-پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)پی آر پی پس از پردازش خون برای متمرکز کردن پلاکت ها و گلبول های سفید خاص که باعث بهبودی و کاهش التهاب می شود، به دست می آید. PRP ممکن است به طور مستقیم در طول یک عمل سرپایی یا پس از جراحی ترمیمی به بافت آسیب دیده تزریق شود.2-کنسانتره آسپیراسیون مغز استخوان (BMAC)BMAC پس از پردازش مغز استخوان که از استخوان لگن برداشته می شود، به دست می آید. BMAC سرشار از سلول های بنیادی است که پروتئین ها و فاکتورهای رشد لازم برای بهبود و کاهش التهاب را تولید می کند.3-بافت چربیبافت چربی یا سلول های چربی خواص درمانی و بازسازی قابل توجهی دارند. معمولاً از کمر به دست می آید. برای حذف ناخالصی ها و اجزای التهابی پردازش شده و سپس در محل آسیب تزریق می شود.4-محصولات آمنیوتیکمحصولات بافت آمنیوتیک مانند غشای آمنیوتیک و مایع آمنیوتیک به دلیل محتوای سلولی و وجود اسید هیالورونیک می توانند التهاب را کاهش دهند و باعث بهبود در بافت ها شوند. بافت های آمنیوتیک از جنین در رحم حمایت می کنند. آنها از یک اهدا کننده سالم پس از زایمان سزارین انتخابی گرفته می شوند. این محصولات قبل از استفاده به دقت غربالگری می شوند و به صورت تزریقی یا پچ در دسترس هستند.5-پیوند غضروفپیوند غضروف روشی برای بازیابی غضروف مفصلی در مفصل با پیوند آن از ناحیه دیگری از بدن خود فرد یا استفاده از غضروف فرد اهداکننده است. غضروف مفصلی بافت سفیدی است که انتهای استخوان ها را پوشانده که مفاصل را تشکیل می دهند. غضروف مفصلی که در اثر آسیب یا استئوآرتریت اولیه آسیب دیده است، در طی این روش جایگزین می شود.   پزشکی ترمیمی در ارتوپدی درآینده می تواند تعویض مفصل را تا زمانی که ممکن است به تعویق بیندازد و شاید راه حلی برای لیست طولانی انتظار پیوند برای سایر رشته های پزشکی ارائه دهد. با این حال، مانند هر شکل جدیدی از درمان، پزشکی ترمیمی بدون بحث نیست.

 

قبل از اینکه ارتوبیولوژیک بتواند واقعاً در بین درمان های مرسوم جای بگیرد، چند مانع وجود دارد که باید بر آنها غلبه کرد. برخی از این موانع سیاسی و علمی هستند . موانع دیگر عبارتند از مشکلات در پیشبرد درمان های موجود برای افزایش بهبود علائم، اثربخشی طولانی مدت و ایمنی. ما هنوز در نحوه ذخیره سلول های بنیادی، رشد سریع سلول ها برای پیوند و آماده سازی سیستم اسکلتی عضلانی برای کاشت و بازسازی بافت جدید با مشکلاتی مواجه هستیم.

آنچه واضح است این است که پزشکی ترمیمی یک رشته هیجان‌انگیز و امیدوارکننده است که ممکن است شروع گسترش دامنه گزینه‌های درمانی کم تهاجم شده و همچنین درمان شرایطی باشد که درمان‌های فعلی ما نمی‌توانند ان ها را درمان کنند.

 

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.