نتایج کارآزمایی داروی ضد سرطان سینه در افزایش بقای بیماران

نتایج کارآزمایی داروی ضد سرطان سینه در افزایش بقای بیماران

نتایج کارآزمایی داروی ضد سرطان سینه در افزایش بقای بیماران

این درمان توانسته است گسترش سرطان را در برخی از بیماران مبتلا به تومورهای متاستاتیک که سایر اشکال شیمی درمانی تاثیر قابل توجهی برایشان نداشته است، متوقف کند.

 

در بیماران مبتلا، علیرغم دوره‌های شدید شیمی‌درمانی، سرطان سینه متاستاتیک در حال پیشرفت بود. اما این درمان سلول‌های سرطانی را با دقتی شبیه لیزر هدف قرار می‌داد و به طرز خیره‌کننده‌ای موفقیت‌آمیز بود، رشد تومور را کند کرد و بقای بیمار را تا حدی افزایش داد که به ندرت در سرطان‌های پیشرفته دیده می‌شد.

 

به گفته متخصصان سرطان، این مطالعه جدید که در نشست سالانه انجمن انکولوژی بالینی آمریکا ارائه شد و در مجله پزشکی New England  منتشر شد، درمان های پزشکی را تغییر خواهد داد.

 

دکتر اریک وینر، متخصص سرطان سینه، مدیر مرکز سرطان ییل و رئیس A.S.C.O، گفت: «این یک استاندارد جدید درمانی است واین مساله بر تعداد زیادی از بیماران اثر گذار خواهد بود.

 

این کارآزمایی بر روی یک پروتئین جهش یافته خاص یعنی HER2 متمرکز شد که یک فاکتور رایج در سرطان سینه و سایر سرطان ها است.

 

داروهایی که HER2 را مسدود می‌کنند در درمان انواعی از سرطان‌های سینه که تقریباً به طور کامل تحت تاثیر این پروتئین بوده اند، بسیار مؤثر بوده‌ و سرطان‌های پستان HER2 مثبت را از وضعیتی که بدترین پیش‌آگهی‌ها را دارند به سرطان‌هایی تبدیل می‌کنند که بیماران در آن از وضعیت بسیار خوبی برخوردارند.

کانابیدول cbd

 

دکتر هالی مور، مدیر بخش انکولوژی پستان در کلینیک کلیولند، گفت: موارد +HER2 تنها حدود 15 تا 20 درصد از بیماران مبتلا به سرطان سینه را تشکیل می دهند و داروهای مزبور به بیمارانی که HER2  اندکی دارند (اصطلاحا HER2  پایین هستند) کمکی نکرده اند.

 

تنها بخش کوچکی از سلول‌های سرطانی این بیماران، فاکتور HER2 داشتند، در حالی که در این بیماران، سایر جهش‌ها عمدتا باعث رشد سرطان شده و این موضوع سبب شد سلول های سرطانی از درمان های شیمی درمانی بگریزند.

این کارآزمایی بالینی که تامین مالی آن توسط شرکت‌های دارویی Daiichi Sankyo و AstraZeneca بود و توسط دکتر شانو مودی از مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering  رهبری شد، شامل 557 بیمار مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک با HER2 پایین بود. دو سوم بیماران داروی آزمایشی، تراستوزوماب دروکستکان، با نام Enhertu ، را مصرف کردند. سایر افراد تحت شیمی درمانی استاندارد قرار گرفتند.

 

در بیمارانی که تراستوزوماب دروکستکان مصرف کردند، رشد تومورها حدود 10 ماه و در افرادی که پروتکل شیمی درمانی استاندارد داشتند حدود 5 ماه متوقف شد. بیمارانی که این داروی آزمایشی را دریافت کرده بودند به مدت 23.9 ماه و افرادی که شیمی درمانی استاندارد دریافت کردند 16.8 ماه زنده ماندند.

 

وقوع عوارض جانبی درجه 3 یا بالاتر در بیمارانی که تراستوزوماب دروکستکان دریافت کرده بودند 52.6 درصد و در بیمارانی که شیمی درمانی انتخابی پزشک را دریافت کرده بودند 67.4 درصد بود.

بیماری بینابینی ریه مرتبط با دارو یا پنومونیت در 12.1 درصد از بیمارانی که تراستوزوماب دروکستکان دریافت کرده بودند رخ داد. همچنین 0.8٪ افراد عوارض جانبی درجه 5 داشتند.

 

در این کارآزمایی که شامل بیماران مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک با HER2 پایین بود، تراستوزوماب دروکستکان نسبت به شیمی‌درمانی انتخابی پزشک به طور قابل توجهی به افزایش طول عمر توام با توقف بیماری ونیز افزایش کلی بقا منجر شد.

 

دکتر مور که برخی از بیماران را در این مطالعه ثبت نام کرده است، گفت: «در کارآزمایی شیمی‌درمانی در سرطان پستان متاستاتیک، افزایش حیات و بقای بیماران تا شش ماه بی‌سابقه است. او می‌گوید که معمولاً موفقیت در یک کارآزمایی بالینی تنها سبب چند هفته افزایش عمر می شود و هیچ مزیتی برای بقا نداشته، بلکه فقط کیفیت زندگی بهبود یافته است.

 

ارائه نتایج چشمگیر این مطالعه در کنفرانس انکولوژی شیکاگو مورد استقبال زیاد محققان قرار گرفت.

 

تراستوزوماب دروکستکان قبلاً برای بیماران مبتلا به سرطان پستان HER2 مثبت تأیید شده بود، اما انتظار نمی رفت که در این سری از بیماران (HER2 پایین  )هم موثر واقع شود زیرا سایر داروها درسرطان هایی با HER2  پایین شکست خورده بودند.)

 

این دارو از یک آنتی بادی تشکیل شده است که پروتئین HER2 را در سطح سلول ها جستجو می کند. آنتی بادی به یک داروی شیمی درمانی متصل است. هنگامی که تراستوزوماب دروکستکان سلولی که در سطحش دارای HER2  است را پیدا می کند، وارد سلول می شود و داروی شیمی درمانی از آنتی بادی جدا می شود و سلول سرطانی را می کشد.

 

دکتر مودی می افزاید: آنچه در مورد تراستوزوماب دروکستکان منحصر به فرد و متمایز است این است که داروی شیمی درمانی از غشای سلول نفوذ می کند و به این ترتیب می تواند به سلول های سرطانی نزدیک شده و آن را از بین ببرد.

 

مانند سایر داروهای شیمی درمانی، تراستوزوماب دروکستکان دارای عوارض جانبی از جمله تهوع، استفراغ، اختلالات خونی و به ویژه آسیب های ریوی است که منجر به مرگ سه بیمار در کارآزمایی ها شد.

 

اما دکتر وینر گفت: "اگر بیمار مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک بودم و اگر قرار بود دارویی با عوارض جانبی شیمی درمانی دریافت کنم، این دارو را ترجیح می دادم."

 

پزشکان گفته اند که قصد دارند این درمان را در بیماران مبتلا به سرطان سینه که مبتلا به انواع متاستاتیک با  HER2پایین هستند، امتحان کنند.

 

دکتر سوزان دامچک، متخصص سرطان سینه در مرکز سرطان آبرامسون دانشگاه پنسیلوانیا، گفت: "همه ما در حال حاضر به بیماران خود نگاه می کنیم و من حتی قبل از اینکه سازمان غذا و دارو FDA، تراستوزوماب دروکستکان را برای بیماران با HER2  پایین تایید کند، بررسی خواهم کرد که آیا داده‌های مطالعات جدید برای متقاعد کردن بیمه گذاران برای تایید این دارو کافی است یا خیر.

 

دکتر وینر تاکید کرد که تراستوزوماب دروکستکان دارویی برای مراحل ابتدایی سرطان پستان نیست و هنوز باید در آن گروه از بیماران هم آزمایش شود. همچنین آزمایش دارو در سایر سرطان‌ها و گسترش استراتژی آن فراتر از  HER2احتمالاً گام بعدی است.

 

او گفت: «این استراتژی یک پیشرفت واقعی است و محققان را قادر می سازد تا روی اهداف مولکولی روی سلول های سرطانی که قبلا به ندرت وجود داشتند، تمرکز کنند.

 

دکتر وینر گفت: «این پیشرفت، چیزی بیش از این دارو یا حتی سرطان پستان است. مزیت واقعی آن این است که ما را قادر می‌سازد تا درمان‌هایی قوی را مستقیماً روی سلول‌های سرطانی متمرکز کنیم. 


بانک اطلاعات دارویی | موسسه خدمات دارویی رضویی 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.