اطلاعات دارویی اینترالیپید

intralipid


اینترالیپید intralipid

گروه دارو: مکمل غذایی

اینترالیپید امولسیون چرب، استریل و غیر تب زا است که به منظور تامین کالری و اسید های چرب ضروری به صورت وریدی تجویز می شود. این امولسیون متشکل از 10%روغن سویا ، 1.2%فسفولیپید زرده تخم مرغ، 2.25% گلیسیرین و آب تزریقی می باشد.

مکانیسم اثر اینترالیپید

اسیدهای چرب بستر مهمی برای تولید انرژی می باشند. مهم ترین مسیر متابولیسمی تولید انرژی از اسیدهای چرب بتااکسیداسیون است. اسیدهای چرب برای ساختار غشا و عملکرد آن اهمیت دارد. پیش ساز مولکول های با فعالیت زیستی نظیر پروستاگلاندین ها است و بیان ژن ها را تنظیم می کند.

 این فرآورده مبتنی بر روغن سویا باعث افزایش تولید گرما،کاهش تنفس و افزایش میزان مصرف اکسیژن بدن می شود. فراورده حاوی روغن سویا با تنظیم سوخت و ساز چربی ها (لیپولیز و لیپوژنز) در کبد از تولید غیر طبیعی تری آسیل گلیسرول و تجمع آن به صورت چربی در کبد جلوگیری می کند.

فارماکودینامیک

روغن سویا منبع غذایی برای تامین کالری و اسیدهای چرب ضروری است.

فارماکوکینتیک

به آلبومین متصل می شود.

تری گلیسیریدها با آنزیم لیپوپروتئین لیپاز به اسیدهای چرب آزاد و گلیسرول  هیدرولیز می شوند. در کبد اسیدهای چرب آزاد خون اکسیده شده یا توسط لیپاز به LDL تبدیل می شود و مجددا وارد گردش خون می شوند.

موارد مصرف اینترالیپید

تامین کالری و اسیدهای چرب ضروری بدن , جلوگیری از کمبود اسیدهای چرب ضروری

تامین کالری و اسیدهای چرب ضروری در صورتی که تغذیه خوراکی امکان پذیر نیست.
منبع اسیدهای چرب ضروری برای جلوگیری از کمبود اسیدهای چرب ضروری

مقدار مصرف اینترالیپید

اینترالیپید نباید بیش از 60% کل کالری وارد شده به بدن فرد را تامین کند. برای تامین کامل کالری مورد نیاز باید از کربوهیدرات و آمینو اسیدها استفاده شود.

بزرگسالان:

دوز روزانه نباید بیش از 2.5 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن شود.

نوزادان نارس:

از دوز روزانه 0.5 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن شروع شده و بر اساس توانایی دفع چربی نوزاد دوز حداکثر تا 3 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن افزایش میابد.

موارد منع مصرف اینترالیپید

پانکراتیت حاد , چربی خون بالای پاتولوژیک , نفروز لیپوئید

در بیماران با اختلال متابولیسم چربی نظیر چربی خون بالای پاتولوژیک، نفروز لیپوئید یا پانکراتیت حاد همراه با افزایش چربی خون.

نمک های کلسیم
بر اساس نوع فرآورده، غلظت، دما و مدت زمان مخلوط کردن به طور فیزیکی با داروهای ذکر شده ناسازگاری فیزیکی دارد
امیکاسین، تتراسیکلین و متیل دوپا با محل تزریق به طور فیزیکی ناسازگاری دارند.

هشدارها

 • بیماران حساس به تخم مرغ، سویا یا حبوبات ممکن است به امولسیون چربی حساس باشند.

در صورت ابتلا به هریک از موارد پزشکی زیر، قبل از مصرف فواید و مضرات تجویز این دارو باید ارزیابی شود:

- کم خونی

- اختلالات انعقاد خون

- شرایط مربوط به اختلال در متابولیسم عادی چربی نظیر:
دیابت، چربی خون کنترل نشده، نفروز لیپیدی پاتولوژیک، نارسایی کلیوی، آسیب شدید کبدی، نقص ایمنی، یرقان، اختلال عملکرد پلاکت ها (امولسیون چربی موجب افزایش فعالیت انعقادی می شود)، بیماری ریوی (تشدید بیماری اما انفوزیون آهسته این مشکلات را کمتر می کند)، حساسیت به امولسیون دارویی، عفونت خونی(امولسیون چربی موجب تغییر پاسخ سیستم ایمنی و کاهش عملکرد سیستم رتیکولواندوتلیال می شود و می تواند عفونت را تشدید کند.)

نکات قابل توصیه

پایش: زمان انعقاد خون، تعداد پلاکت ها(هفتگی)، بیلی روبین، کلسترول، عملکرد کبدی، میزان تری گلیسیرید و فسفولیپید

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه اینترالیپید

فرآورده های تغذیه وریدی : آمینوپلاسما (آمینوفیوژن)


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مژگان | 1399/01/21

   سلام وقت بخیر دکتر پدرم سرطان ریه داره وسرم های امینو اسید واینترالیپید تزریق میکنه میخو استم بدونم ایا موقع تزریق میتونه چیزی بنوشه یا غذایی بخوره و اینکه باید این سرمها که 500 سی سی هستن تو چه مدت زمان تزریقش باید طول بکشه تشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بله  مدت زمان تزریق به عوامل مختلف وابسته میباشد و معمولا  انفوزیون آن 4 ساعت طول میکشد.


  • ن...ش | 1399/01/12

   سلام پدر من برای سرطان معده سه بار قبل عمل جراحی وچهاریار بعدعمل جراحی شیمی درمانی کرد که این چهارمیش بدنشو داغون کرد...طوری که اصلا غذا نمیخوره،حرف نمیزنه و راه نمیره..الان ما این مکمل اینتر لیپید ۱۰۰۰میلی گرم رو چند بار بهش تزریق کنیم؟میتونیم بااین دارو از مکمل های خوراکی هم استفاده کنیم؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با توجه به شرایط پدر جنابعالی بهتر است جهت مصرف هر مکملی صرفا با پزشک ایشان مشورت نمایید.
   سرطان معده ، علل , علائم و درمان


  • معصومه | 1398/11/17

   سلام من مادرم سرطان معده داره ومعده اش رابرداشتن الان هیچی نمیتونه بخوره فقط ازاین سرم وآمینواسیداستفاده میکنه میخواستم ببینم چون بیماریش توشکمش پخش شده وعفونت کرده مصرف این دارو براش ضرری هم داره یا ن؟؟؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر اینترالیپید امولسیون چرب، استریل و غیر تب زا است که به منظور تامین کالری و اسید های چرب ضروری و به صورت وریدی تجویز می شود.


  • مسیح خادم | 1398/11/06

   سلام وقت بخیر اگر این سروم برای کسایی که رژیم غذایی گرفتن میخوان وزن کم کنن استفاده شود مانعی دارد. ممنون از اینکه وقت میزارین

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   اصلا در این موارد مورد مصرف نداره 


  • نيلوفر بهرامي | 1398/08/23

   سلام خسته نباشيد،ميبخشيد اگر دوز ليپيد در ٢٤ ساعت براي نوزادي10 سي سي باشد اون ١٠ سي سي ايا بايد بطور مداوم طي ٢٤ ساعت تزريق شود،منظور اينكه نبايد به دو تايم جدا و با دو ست جدا تزريق صورت بگيرد و خطر عفونت ندارد؟!

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام سرم اینترالیپید منبع اسیدهای چرب ضروری  میباشد که در تامین کالری و اسیدهای چرب ضروری در صورتی که تغذیه خوراکی امکان پذیر نیست (برای جلوگیری از کمبود اسیدهای چرب ضروری ) مورد استفاده قرارمیگیرد و جهت اطفال از دوز روزانه 0.5 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن شروع شده و بر اساس توانایی دفع چربی نوزاد دوز حداکثر تا 3 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن افزایش میابد و معمولا 1 بار در روز استفاده میشود.


  • sajjad | 1398/05/21

   سلام مقدار زمان تزریق اینترالپیدمیخواستم بدونم؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   اینترالیپید 20 % (امولسیون چربی 20% داخل وریدی است ) که به جهت تامین کالری و اسیدهای چرب اساسی تزریق می گردد.
   در بزرگسالان ، سرعت انفوزیون 0.5 میلی لیتر در دقیقه برای 15 تا 30 دقیقه ابتدایی می باشد .در صورت عدم بروز عوارض ناخواسته سرعت انفوزیون را به 1 میلی لیتر در دقیقه افزایش داد.مقدار انفوزیون اینترالیپید 20 % در روز اول نباید بیش از 500 میلی لیتر باشد .
   در روزهای بعد در صورت عدم بروز عوارض ناخواسته ، می توان  دوز دارو را افزایش داد و حداکثر مقدار دارو 12.5 میلی لیتر به ازای هر کیلو وزن بیمار می باشد.
   در کودکان ، دوز اینترالیپید 20 % برای نوزادان نارس 2.5 میلی لیتر به ازای هر کیلو وزن بدن در 24 ساعت است . طبق نظر آکادمی کودکان امریکا حداکثر مقدار دارو 3 گرم fat به ازای هر کیلو وزن بیمار در 24 ساعت می باشد.
   در کودکان سرعت انفوزیون در 10 تا 15 دقیقه ابتدایی نباید از 0.05 میلی لیتر اینترالیپید 20 % در دقیقه تجاوز کند و در صورت عدم مشاهده عوارض دارو به 0.5 میلی لیتر در ازای هر کیلو وزن بیمار در ساعت افزایش یابد.


دارو های مشابه