اطلاعات دارویی اینترالیپید

intralipid

اینترالیپید intralipid

گروه دارو: مکمل غذایی

اینترالیپید یک امولسیون روغن قابل تزریق دررگ است که استریل و فاقد پیروژن می باشد. منبع کالری و اسیدهای چرب ضروری است. شامل 10 درصد روغن دانه سویا، 1.2 درصد فسفولیپیدهای زرده تخم مرغ، 2.25درصد گلیسرین و آب قابل تزریق می باشد. علاوه براین سدیم هیدروکساید برای تنظیم PH فرآورده نهایی روی 8 اضافه شده است.

مکانیسم اثر

اسیدهای چرب بستر مهمی برای تولید انرژی می باشند. مهم ترین مسیر متابولیسمی تولید انرژی از اسیدهای چرب بتااکسیداسیون است. اسیدهای چرب برای ساختار غشا و عملکرد آن اهمیت دارد. پیش ساز مولکول های با فعالیت زیستی نظیر پروستاگلاندین ها است و بیان ژن ها را تنظیم می کند.

 این فرآورده مبتنی بر روغن سویا باعث افزایش تولید گرما،کاهش تنفس و افزایش میزان مصرف اکسیژن بدن می شود. فراورده حاوی روغن سویا با تنظیم سوخت و ساز چربی ها (لیپولیز و لیپوژنز) در کبد از تولید غیر طبیعی تری آسیل گلیسرول و تجمع آن به صورت چربی در کبد جلوگیری می کند.

فارماکودینامیک

روغن دانه سویا یک منبع قابل استفاده زیستی از کالری ها و اسیدهای چرب ضروری را فراهم می کند. از ضایعات بیوشیمیایی ناشی از کمبود اسیدهای چرب ضروری جلوگیری می کند. تظاهرات بالینی سندرومEFAD (کمبود اسیدهای چرب ضروری) را با تامین انرژی و مواد مغذی درمان می کند.

فارماکوکینتیک

به دنبال انفوزیون یک افزایش گذرا در تری گلیسریدهای پلاسما مشاهده می شود.
بعد از هیدرولیز تری گلیسریدها ، اسیدهای چرب می توانند وارد بافت ها شده ودر آنجا یا اکسیده شوند یا دوباره به صورت تری گلیسرید سنتز شوند و ذخیره گردند.
اسیدهای چرب آزاد به صورت متصل با آلبومین در پلاسما در گردش هستند.
تری گلیسریدها توسط آنزیم لیپوپروتئین لیپاز به اسیدهای چرب آزاد و گلیسرول هیدرولیز می شوند. در کبد اسیدهای چرب آزاد در حال گردش توسط لیپاز کبدی به لیپوپروتئین های با دانسیته خیلی پایین اکسیده یا تبدیل می شوند که دوباره وارد جریان خون می گردند.
دی اکسید کربن تولید شده از واحدهای کوچکتر اسید چرب توسط ریه ها دفع می شود.
سرعت حذف امولسیون های لیپیدی به سایز ذرات، ترکیب اسیدهای چرب، محتوای آپولیپوپروتئینی گلبول های لیپیدی، فعالیت لیپوپروتئین لیپازو فعالیت لیپاز کبدی بستگی دارد.

موارد مصرف اینترالیپید

تامین کالری و اسیدهای چرب ضروری بدن , جلوگیری از کمبود اسیدهای چرب ضروری

تامین کالری و اسیدهای چرب ضروری در صورتی که تغذیه خوراکی امکان پذیر نیست.
منبع اسیدهای چرب ضروری برای جلوگیری از کمبود اسیدهای چرب ضروری

مقدار مصرف اینترالیپید

اینترالیپید نباید بیش از 60% کل کالری وارد شده به بدن فرد را تامین کند. برای تامین کامل کالری مورد نیاز باید از کربوهیدرات و آمینو اسیدها استفاده شود.

بزرگسالان:

دوز روزانه نباید بیش از 2.5 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن شود.

نوزادان نارس:

از دوز روزانه 0.5 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن شروع شده و بر اساس توانایی دفع چربی نوزاد دوز حداکثر تا 3 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن افزایش میابد.

موارد منع مصرف

پانکراتیت حاد , چربی خون بالای پاتولوژیک , نفروز لیپوئید

در بیماران با اختلال متابولیسم چربی نظیر چربی خون بالای پاتولوژیک، نفروز لیپوئید یا پانکراتیت حاد همراه با افزایش چربی خون.

نمک های کلسیم
بر اساس نوع فرآورده، غلظت، دما و مدت زمان مخلوط کردن به طور فیزیکی با داروهای ذکر شده ناسازگاری فیزیکی دارد
امیکاسین، تتراسیکلین و متیل دوپا با محل تزریق به طور فیزیکی ناسازگاری دارند.

هشدارها

مرگ بعد از تزریق وریدی امولسیون چربی در نوزادان نارس گزارش شده است. یافته های کالبدشکافی انباشت چربی داخل عروقی در ریه ها را نشان دادند. نوزادان نارس و نوزادان با وزن تولد پایین، برای امولسیون چربی تزریق شده در رگ پاکسازی ضعیفی دارند و سطح پلاسمایی اسیدهای چرب آزاد متعاقب انفوزیون وریدی امولسیون چربی افزایش می یابد.
سندروم اضافه انباشت جربی: با اینکه نادر است، توانایی محدود یا کاهش یافته برای متابولیسم چربی ها همراه با پاکسازی پلاسمایی طولانی شده است که منجر به وخامت ناگهانی شرایط بیمار همراه با تب، آنمی، لکوپنی، ترومبوسیتوپنی، اختلال انعقادی، هیپرلیپیدمی، نفوذ چربی کبد(هپاتومگالی)، بدترشدن عملکرد کبد وCNS (مثلا کما) می شود.البته پس از قطع مصرف قابل برگشت است.
اثرات کبدی: تغذیه وریدی: اگرچه علت دقیق آن ناشناخته است و احتمالا چند عامل دخالت دارند. تغذیه وریدی در ارتباط با بیماری کبدی (PNALD)در بیماران دریافت کننده تغذیه وریدی برای زمان طولانی به خصوص نوزادان نارس گزارش شده است. و می تواند به صورت کلستاز یا استئاتوهپاتیت، فیبروز و سیروز که احتمالا منجر به نارسایی کبد خواهد شد. کوله سیستیت و کوله لیتیازیس نیز مشاهده شده اند. قطع مصرف یا کاهش دوز در بیماران با تست های عملکردی کبد غیر طبیعی توصیه می شود.
ازدیاد حساسیت: واکنش های حساسیتی مثل (تاکی پنه،دیس پنه، هیپوکسی،برونکواسپاسم، تاکی کاردی، استفراغ، سردرد، تعریق) به امولسیون چربی ممکن است اتفاق بیافتد.در صورت بروز علایم حساسیتی انفوزیون باید به سرعت قطع شود.
سندروم تغذیه مجدد:تغذیه وریدی:تغذیه مجدد شدید بیماران دچار سوء تغذیه با تغذیه وریدی ممکن است منجر به سندرم تغذیه مجدد(به طور مثال شیفت بین سلولی پتاسیم، فسفر , فسفر و منیزیم اتفاق می افتد چون بیمار در شرایط آنابولیک قرار می گیرد) شود. کمبود تیامین و احتباس مایعات نیز ممکن است پیشرفت کند.کنترل دقیق روی بیمار دچار سوء تغذیه شدید داشته باشید ، مصرف مواد مغذی را به آهستگی افزایش دهید و از تغذیه بیش از حد اجتناب کنید.

نکات قابل توصیه

پایش: زمان انعقاد خون، تعداد پلاکت ها(هفتگی)، بیلی روبین، کلسترول، عملکرد کبدی، میزان تری گلیسیرید و فسفولیپید

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه

فرآورده های تغذیه وریدی : آمینوپلاسما (آمینوفیوژن)


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • علی نجفی کانی | 1400/11/30

   سلام آقای دکتر. برای تزریق سرم اینترالیپید چند ساعت باید طول بکشد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما با توجه به تجویز پزشک سرعت انفوزیون تعیین خواهد شد.حداقل سه ساعت باید مدنظر قرار گیرد.


  • علی نجفی کانی | 1400/11/30

   سلام آقای دکتر. برای تزریق سرم اینترالیپید چند ساعت باید طول بکشد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما با توجه به تجویز پزشک سرعت انفوزیون تعیین خواهد شد.حداقل سه ساعت باید مدنظر قرار گیرد.


  • علی نجفی کانی | 1400/11/30

   سلام آقای دکتر. برای تزریق سرم اینترالیپید چند ساعت باید طول بکشد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما با توجه به تجویز پزشک سرعت انفوزیون تعیین خواهد شد.حداقل سه ساعت باید مدنظر قرار گیرد.


  • سمیه | 1400/11/11

   سلام دکتر این سرم را برای روز قبل انتقال جنین داده میخواستم بدونم چه تاثیری در انتقال داره ؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام این سرم از، ازبین رفتن جنین در مسیر انتقال به رحم جلوگیری می کند و به کاشت جنین و رشد آن در رحم کمک می کند


  • Younes | 1400/07/27

   چرا سرم اینترالیپید را در طول شب تزریق میکنند

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیلی توصیه خاصی برای تزریق شبانه اینترالیپید وجود ندارد اما در مطالعاتی مشاهده شده است که با تزریق شبانه intramyocellular lipid افزایش یافته است 


  • علیرضا براتی | 1400/05/03

   سلام من بابام سرم میزنه بی‌حال میشه کاری به سرم داره

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله جزء عوارض این سرم می باشد


  • رحمتی | 1400/02/02

   سلام آیا سرم اینترالیپید نوزاد و بزرگسال با هم متفاوت است؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   بله درصد مواد تشکیل دهنده با هم متفاوت است..


  • شکوه | 1399/11/13

   آیا اینترالپید اگر بصورت خوراکی مصرف بشه جذب داره

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر
   امولسیون چربی داخل وریدی جزئی از ماکرومغذیها بوده که به عنوان منشا کالری و اسیدهای چرب ضروری در تغذیه تام وریدی مورد استفاده قرار میگیرد.


  • زهرا | 1399/09/16

   من سه روز قبل از پروسه انتقال جنین در ای وی اف به تجویز پزشک باید سرم اینترالیپید میزدم. ولی اشتباها سرم امینو اسید زدم. حالا باردار شدم و نگرام سرم امینواسید که زدم روی جنین اثر بد داشته باشه.میخواستم بدونم ایا عوارضی داره؟ البته ان زمانی که من زدم هنوز باردار نبودم. و سه روز بعدش انتقال جنین داشتم..زمان اثرگذاری سرم چند روز هست؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مشکلی ایجاد نمیشود


  • مژگان | 1399/01/21

   سلام وقت بخیر دکتر پدرم سرطان ریه داره وسرم های امینو اسید واینترالیپید تزریق میکنه میخو استم بدونم ایا موقع تزریق میتونه چیزی بنوشه یا غذایی بخوره و اینکه باید این سرمها که 500 سی سی هستن تو چه مدت زمان تزریقش باید طول بکشه تشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بله  مدت زمان تزریق به عوامل مختلف وابسته میباشد و معمولا  انفوزیون آن 4 ساعت طول میکشد.


  • ن...ش | 1399/01/12

   سلام پدر من برای سرطان معده سه بار قبل عمل جراحی وچهاریار بعدعمل جراحی شیمی درمانی کرد که این چهارمیش بدنشو داغون کرد...طوری که اصلا غذا نمیخوره،حرف نمیزنه و راه نمیره..الان ما این مکمل اینتر لیپید ۱۰۰۰میلی گرم رو چند بار بهش تزریق کنیم؟میتونیم بااین دارو از مکمل های خوراکی هم استفاده کنیم؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با توجه به شرایط پدر جنابعالی بهتر است جهت مصرف هر مکملی صرفا با پزشک ایشان مشورت نمایید.
   سرطان معده ، علل , علائم و درمان


  • معصومه | 1398/11/17

   سلام من مادرم سرطان معده داره ومعده اش رابرداشتن الان هیچی نمیتونه بخوره فقط ازاین سرم وآمینواسیداستفاده میکنه میخواستم ببینم چون بیماریش توشکمش پخش شده وعفونت کرده مصرف این دارو براش ضرری هم داره یا ن؟؟؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر اینترالیپید امولسیون چرب، استریل و غیر تب زا است که به منظور تامین کالری و اسید های چرب ضروری و به صورت وریدی تجویز می شود.


  • مسیح خادم | 1398/11/06

   سلام وقت بخیر اگر این سروم برای کسایی که رژیم غذایی گرفتن میخوان وزن کم کنن استفاده شود مانعی دارد. ممنون از اینکه وقت میزارین

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   اصلا در این موارد مورد مصرف نداره 


  • نيلوفر بهرامي | 1398/08/23

   سلام خسته نباشيد،ميبخشيد اگر دوز ليپيد در ٢٤ ساعت براي نوزادي10 سي سي باشد اون ١٠ سي سي ايا بايد بطور مداوم طي ٢٤ ساعت تزريق شود،منظور اينكه نبايد به دو تايم جدا و با دو ست جدا تزريق صورت بگيرد و خطر عفونت ندارد؟!

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام سرم اینترالیپید منبع اسیدهای چرب ضروری  میباشد که در تامین کالری و اسیدهای چرب ضروری در صورتی که تغذیه خوراکی امکان پذیر نیست (برای جلوگیری از کمبود اسیدهای چرب ضروری ) مورد استفاده قرارمیگیرد و جهت اطفال از دوز روزانه 0.5 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن شروع شده و بر اساس توانایی دفع چربی نوزاد دوز حداکثر تا 3 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن افزایش میابد و معمولا 1 بار در روز استفاده میشود.


  • sajjad | 1398/05/21

   سلام مقدار زمان تزریق اینترالپیدمیخواستم بدونم؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   اینترالیپید 20 % (امولسیون چربی 20% داخل وریدی است ) که به جهت تامین کالری و اسیدهای چرب اساسی تزریق می گردد.
   در بزرگسالان ، سرعت انفوزیون 0.5 میلی لیتر در دقیقه برای 15 تا 30 دقیقه ابتدایی می باشد .در صورت عدم بروز عوارض ناخواسته سرعت انفوزیون را به 1 میلی لیتر در دقیقه افزایش داد.مقدار انفوزیون اینترالیپید 20 % در روز اول نباید بیش از 500 میلی لیتر باشد .
   در روزهای بعد در صورت عدم بروز عوارض ناخواسته ، می توان  دوز دارو را افزایش داد و حداکثر مقدار دارو 12.5 میلی لیتر به ازای هر کیلو وزن بیمار می باشد.
   در کودکان ، دوز اینترالیپید 20 % برای نوزادان نارس 2.5 میلی لیتر به ازای هر کیلو وزن بدن در 24 ساعت است . طبق نظر آکادمی کودکان امریکا حداکثر مقدار دارو 3 گرم fat به ازای هر کیلو وزن بیمار در 24 ساعت می باشد.
   در کودکان سرعت انفوزیون در 10 تا 15 دقیقه ابتدایی نباید از 0.05 میلی لیتر اینترالیپید 20 % در دقیقه تجاوز کند و در صورت عدم مشاهده عوارض دارو به 0.5 میلی لیتر در ازای هر کیلو وزن بیمار در ساعت افزایش یابد.