اطلاعات دارویی دپروهرب (پلارگونیوم)

Deproherb

دپروهرب (پلارگونیوم) Deproherb

گروه دارو: مکمل اعصاب

قطره دپروهرب در افسردگی استفاده می شود.قطره دپروهرب حاوی اسانس شمعدانی عطری (Pelargonium roseum) استاندارد شده بر اساس وجود 27-19 میلی گرم بتاسیترونلول در هر میلی لیتر از فراورده می باشد.مواد موثره:سیترونلول، ژرانیول، ایزومنتون.

مکانیسم اثر

افسردگی از شایعترین اختلالات روانپزشکی با شیوع 20-15 درصد میباشد که میتواند موجب افت عملکرد فرد در زمینه های مختلف شخصی و اجتماعی و عدم احساس لذت و ایجاد فشار عاطفی گردد. بر اساس شاخص های تشخیصیDSM IV ؛ نشانه های اختلال افسردگی اساسی [Major Depressive Disorders (MDD)] عبارتند از: خلق افسرده همراه با اختلالات خواب؛ کاهش علاقه/ لذت؛ احساس گناه یا بی ارزش بودن؛ تغییرات میزان انرژی/ خستگی؛ اختلال تمرکز/ توجه؛ تغییرات اشتها / وزن؛ اختلالات روانی حرکتی و تفکرات خودکشی. برای تشخیص MDD لازم است خلق افسرده یا کاهش علاقه/ لذت به همراه 4 نشانه دیگر حداقل به مدت 2 هفته وجود داشته باشد و این نشانه ها به علت داغدیدگی نباشد. معمولاً اختلالات افسردگی مزمن و عودکننده هستند و تا 70% بیمارانی که دچار یک حمله افسردگی اساسی شده اند، حمله دیگری را تجربه خواهند کرد. همچنین هنگامی که مصرف داروهای ضدافسردگی متوقف میشود، بایستی نظارت بالینی بر اساس شرایط فردی هر بیمار ادامه یابد. در مطالعه اثر ضدافسردگی اسانس ژرانیوم در موش های سفید آزمایشگاهی؛ تجویز خوراکی این اسانس با غلظت های 0.5 تا 2درصد؛ زمان بیحرکتی موش در تست شنای اجباری را کاهش داد (p<0.0001) و تزریق داخل صفاقی رزرپین با دوز5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن حیوان؛ 18 ساعت قبل از تجویز اسانس ژرانیوم به طور معنی داری اثر تضعیفی اسانس خوراکی(غلظت 1.5 درصد) را کاملاً آنتاگونیزه کرد. یافته های این مطالعه اثر ضدافسردگی اسانس ژرانیوم را تائید کرد و مکانیسم های پیش سیناپسی(presynaptic) را در بروز اثر ضدافسردگی اسانس ژرانیوم پیشنهاد نمود. در یک کارآزمایی بالینی دوسوبیخبر، 81 بیمار 50-18 ساله مبتلا به افسردگی بطور تصادفی در سه گروه: کپسول فلوکستین (20 میلی گرم روزانه) و قطره دارونما؛ قطره خوراکی ژرانیوم 10% (20 قطره 2 بار در روز) و کپسول دارونما؛ قطره خوراکی ژرانیوم 5% (20 قطره 2 بار در روز) و کپسول دارونما قرار گرفتند. طول مدت مطالعه 12 هفته و ویزیت بیماران با انجام مصاحبه و معاینه بالینی و آزمون بک در آغاز بررسی، هر 2 هفته یک بار و در پایان مطالعه صورت گرفت. بر اساس نتایج این بررسی؛ هرچند ژرانیوم 10% در مراحل3و4 معاینه کاهش معنی دار آماری در نمرات آزمون بک ایجاد کرد (p<0.03) ، اما به علت طعم نامطلوب نرخ ریزش در این گروه به طور معنی داری بالاتر از سایر گروه ها بود (p<0.001). همچنین در تمام مراحل بررسی قطره ژرانیوم 5% بهتر از کپسول فلوکستین اثر نمود، اثر آن زودتر از فلوکستین آغاز شد و درصد بهبودی در اثر ژرانیوم 5 درصد 90.9 % گزارش گردید ( در مقایسه با 71.4 % بهبودی با فلوکستین) و این تفاوت از نظر آماری معنی دار بود(p=0.05).

موارد مصرف دپروهرب (پلارگونیوم)

افسردگی

مقدار مصرف دپروهرب (پلارگونیوم)

2 بار در روز، هر بار 20 قطره بعد از غذا همراه با مقداری مایعات

هشدارها

ممکن است مصرف همزمان قطره دپروهرب با داروهای آرامبخش و ضدافسردگی موجب تشدید اثرات آنها گردد.

نکات قابل توصیه

1- همانند سایر داروها ، قطره دپروهرب را از دسترس اطفال دور نگهدارید.
2- طول دوره درمان را کامل نمایید.

مصرف در بارداری

ممنوع است


اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.