اطلاعات دارویی ساوپالمتو کمپلکس

Sawpalmatto complex


ساوپالمتو کمپلکس Sawpalmatto complex

گروه دارو: مکمل غذایی

هر کپسول ژلاتینی نرم ساوپالمتو حاوی عصاره میوه گیاه نخل اره ای، جین سِنگ قرمز کره ای، روی و سیر سیاه می‌باشد. عصاره خشک میوه گیاه نخل اره ای از دیر باز به دلیل خواص آنتی آندروژنیک به منظور درمان مشکلات دستگاه ادراری تناسلی ، جلوگیری از ریزش مو و افزایش میل جنسی مورد استفاده قرار می‌گرفته است .

مکانیسم اثر ساوپالمتو کمپلکس

ساوپالمتو کمپلکسبا مهار آنزیم 5alpha-reductase باعث کاهش میزان تولید دی هیدروتستوسترون شده و درنهایت از رشد بیش از حد غده پروستات جلوگیری می کند.
تحقیقات نشان می دهد که این گیاه از طریق ایجاد اختلال در عملکرد هورمون تستوسترون به عنوان اصلی ترین عامل ریزش مو، منجر به کاهش و قطع ریزش مو می‌شود .
دی هیدرو تستوسترون با وارد شدن در فولیکول های مو باعث کوتاه و نازک شدن مو می‌گردد، که این روند تا تاسی سر ادامه پیدا می‌کند.
ساوپالمتوباعث کاهش برداشت دی هیدرو تستوسترون توسط فولیکولهای مو شده و از انتقال آن به گیرنده های آندروژنی ممانعت می‌کند که این عوامل باعث قطع ریزش مو در تاسی وابسته به هورمون مردانه ( آندروژن) می شود.

مقدار مصرف ساوپالمتو کمپلکس

بزرگسالان: روزانه 2 کپسول ،ترجیحا همراه با غذا

موارد منع مصرف ساوپالمتو کمپلکس

بارداری , شیردهی , کودکان و بزرگسالان زیر 18 سال

عوارض جانبی ساوپالمتو کمپلکس

عوارض خفیف گوارشی

هشدارها

1-بیمارانی که سابقه سرطان های وابسته به هورمون دارند قبل از مصرف این فرآورده حتما با پزشک یا داروساز خود مشورت کنند .
2- ساوپالمتو مانند یک هورمون عمل کرده و می تواند برای بارداری خطر آفرین باشد لذا از مصرف ساوپالمتو در دوران بارداری و شیردهی خودداری نمایید.
3- ساوپالمتو می تواند سرعت انعقاد خون را کاهش دهد که این مسئله می تواند خونریزی در حین و بعد از اعمال جراحی را شدت بخشد. لذا حداقل دو هفته قبلاز اعمال جراحی برنامه ریزی شده مصرف ساوپالمتو را قطع نمایید.

نکات قابل توصیه

1-در صورت بدترشدن علائم ادراری، بروز تب یا مشاهده خون در ادرار سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.
2-در جای خشک و خنک و دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

مصرف در بارداری

ممنوع است

دارو های مشابه ساوپالمتو کمپلکس

ساوپالمتو


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • شهرام | 1398/11/17

   آیا قرص ساءوپالمتو برای مردانی که تمایل به بچه دار شدن دارن خطرناک است و موجب نقص جنینی می شود

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر داروی ساوپالمتو حاوی عصاره میوه گیاه نخل اره ای، جین سِنگ قرمز کره ای، روی و سیر سیاه می‌باشد. عصاره خشک میوه گیاه نخل اره ای از دیر باز به دلیل خواص آنتی آندروژنیک به منظور درمان مشکلات دستگاه ادراری تناسلی ، جلوگیری از ریزش مو و افزایش میل جنسی مورد استفاده قرار می‌گرفته است .


دارو های مشابه