اطلاعات دارویی ساوپالمتو کمپلکس

Sawpalmatto complex

ساوپالمتو کمپلکس Sawpalmatto complex

گروه دارو: مکمل غذایی

هر کپسول ژلاتینی نرم ساوپالمتو حاوی عصاره میوه گیاه نخل اره ای، جین سِنگ قرمز کره ای، روی و سیر سیاه می‌باشد. عصاره خشک میوه گیاه نخل اره ای از دیر باز به دلیل خواص آنتی آندروژنیک به منظور درمان مشکلات دستگاه ادراری تناسلی ، جلوگیری از ریزش مو و افزایش میل جنسی مورد استفاده قرار می‌گرفته است .

مکانیسم اثر

ساوپالمتو کمپلکسبا مهار آنزیم 5alpha-reductase باعث کاهش میزان تولید دی هیدروتستوسترون شده و درنهایت از رشد بیش از حد غده پروستات جلوگیری می کند.
تحقیقات نشان می دهد که این گیاه از طریق ایجاد اختلال در عملکرد هورمون تستوسترون به عنوان اصلی ترین عامل ریزش مو، منجر به کاهش و قطع ریزش مو می‌شود .
دی هیدرو تستوسترون با وارد شدن در فولیکول های مو باعث کوتاه و نازک شدن مو می‌گردد، که این روند تا تاسی سر ادامه پیدا می‌کند.
ساوپالمتوباعث کاهش برداشت دی هیدرو تستوسترون توسط فولیکولهای مو شده و از انتقال آن به گیرنده های آندروژنی ممانعت می‌کند که این عوامل باعث قطع ریزش مو در تاسی وابسته به هورمون مردانه ( آندروژن) می شود.

مقدار مصرف ساوپالمتو کمپلکس

بزرگسالان: روزانه 2 کپسول ،ترجیحا همراه با غذا

عوارض جانبی ساوپالمتو کمپلکس

عوارض خفیف گوارشی

هشدارها

1-بیمارانی که سابقه سرطان های وابسته به هورمون دارند قبل از مصرف این فرآورده حتما با پزشک یا داروساز خود مشورت کنند .
2- ساوپالمتو مانند یک هورمون عمل کرده و می تواند برای بارداری خطر آفرین باشد لذا از مصرف ساوپالمتو در دوران بارداری و شیردهی خودداری نمایید.
3- ساوپالمتو می تواند سرعت انعقاد خون را کاهش دهد که این مسئله می تواند خونریزی در حین و بعد از اعمال جراحی را شدت بخشد. لذا حداقل دو هفته قبلاز اعمال جراحی برنامه ریزی شده مصرف ساوپالمتو را قطع نمایید.

نکات قابل توصیه

1-در صورت بدترشدن علائم ادراری، بروز تب یا مشاهده خون در ادرار سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.
2-در جای خشک و خنک و دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

مصرف در بارداری

ممنوع است

دارو های مشابه

ساوپالمتو


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • دختربس | 1399/11/17

   سلام. من از سن 30سالگی یائسگی زود رس داشتم . برای کاهش علائم این بیماری و همچنین سرد مزاجی خشکی واژن چه توصیه هایی می فرمایید. باتشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام شما می‌توانید برای کنترل خشکی واژن درهنگام رابطه‌ی جنسی از روان‌کننده‌های بدون نسخه و برپایه‌ی آب استفاده کنید یا هرچند روز یک‌بار از یک مرطوب‌کننده‌ی وا‌ژینال بدون نسخه کمک بگیرید.
   و برای کاهش علائم این بیماری موارد ذیل انجام شود
   غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین و پروتئین بخورید.
   به طور منظم ورزش کنید.
   غذاهای حاوی فیتواستروژن بخورید.
   آب کافی بنوشید.

    

    


  • حمیرا مرادی | 1399/10/02

   سلام، من خانم 31 ساله ای هستم که از ساوپالمتو برای درمان ریزش مو استفاده کردم، بعد از دو ماه استفاده ناگهان متوجه شدم که باردار شده ام و 6 هفته هستم، از اون لحظه دارو رو قطع کردم، آیا این دارو میتونه موجب نقص جنین من شده باشه؟ لطفا جواب بدید ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   ساوپالمتو مانند یک هورمون عمل کرده و می تواند برای بارداری خطر آفرین باشد لذا از مصرف ساوپالمتو در دوران بارداری و شیردهی خودداری نمایید. 
   بعید به نظر میرسد که برای جنین شما مشکلی به وجود آمده باشد اما با این حال بهتر است متخصص زنان خود را از مصرف این دارو اگاه سازید.


  • محمدرضا زرنگار | 1399/05/09

   آیا مصرف همزمان ابن قرص با مکمل های دیگر مانند مولتی کمپلکس مانعی ندارد؟من قرص چربی رزواستاتین10 نیز مصرف میکنم.تداخلی دارد یا خیر.با عرض تشکر

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   خیر تداخلی ندارد..


  • مهدی رحمانی | 1399/05/03

   با سلام آیا با مصرف ساوپالمتو کمپلکس Sawpalmatto complex موهای ریخته شده دوباره رشد میکند؟چند ماه باید مصرف کرد؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام درست است که ساوپالمتو کمپلکس دارای خواص ضد ریزش است ولی باید علت ریزش توسط پزشک مشخص شود یعنی در هر ریزشی استفاده نمیشود


  • شهرام | 1398/11/17

   آیا قرص ساءوپالمتو برای مردانی که تمایل به بچه دار شدن دارن خطرناک است و موجب نقص جنینی می شود

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر داروی ساوپالمتو حاوی عصاره میوه گیاه نخل اره ای، جین سِنگ قرمز کره ای، روی و سیر سیاه می‌باشد. عصاره خشک میوه گیاه نخل اره ای از دیر باز به دلیل خواص آنتی آندروژنیک به منظور درمان مشکلات دستگاه ادراری تناسلی ، جلوگیری از ریزش مو و افزایش میل جنسی مورد استفاده قرار می‌گرفته است .