اطلاعات دارویی هماتوگل

Hematogol

هماتوگل Hematogol

گروه دارو: مکمل غذایی

شربت هماتوگل موثر در کم خونی های ناشی از فقر آهن، حاوی ویتامین های B و C جهت جذب آسان آهن، تامین انرژی و کوتاه کننده دوران نقاهت می باشد.
اجزاء فرآورده: %۲۰ عصاره تغلیظ شده گیاهی (پنیرک، گل های بابونه، رازیانه، اسفناج و میوه گل سرخ) ۲۷% شربت تهیه شده از آبمیوه تغلیظ شده (انگور قرمز، سیب کرامبری، انار و بلاک بری)
گلوکونات آهن به مقدار ۱ میلی گرم / میلی لیتر و ویتامین های C , B۱۲ , B۶ , B۲ , B۱

مکانیسم اثر

آهن یکی از عناصر مهمی است که در سنتز هموگلوبین نقش اساسی دارد و کمبود آن در بدن موجب کم خونی ناشی از فقر آهن می شود. آهن موجود در فرآورده هماتوگل چون همراه ویتامین های گروه B، ویتامین C و عصاره گیاهانی است که به بهترین وجهی جذب آهن را تسهیل می نماید، فاقد عوارض گوارشی ناشی از بدی جذب آهن یا یبوست می شود.
این فرآورده فاقد گلوتن و مخمرها بوده از این رو مصرف آن در افراد حساس به گلوتن بی ضرر می باشد. افزون بر این بیمارانی که تغذیه مناسب ندارند و یا به طور موقت مبتلا به کم اشتهائی شده اند مفید است. این فرآورده به عنوان مکمل غذائی نیز بسیار سودمند و مفید است.
آهن عنصری است که در فرمول هموگلوبین و میوگلوبین که مکانیسم انتقال اکسیژن را در بدن به عهده دارد بکار رفته است. در شربت هماتوگل آهن به شکل ملح آلی گلوکونات عرضه شده است که دارای جذب بهتر گوارشی می باشد.
عناصر تشکیل دهنده شربت هماتوگل تغذیه لازم را برای رشد و تولید انرژی فراهم نموده و سلامتی بدن را حفظ می نماید ویتامین C موجب تسهیل جذب آهن عنصر وابسته به هم از منابع گیاهی می شود. انرژی به شکل ATP در سطح سلولی ذخیره می شود. آهن در سنتز ATP نقش موثری از طریق سیتوکروم P۴۵۰ بازی می کند. آنزیم های محتوی هم hem) ) مانند کاتالاز و پراکسیداز محافظت سلولی در نسوج بدن را در برابر آثار مضر رادیکل های آزاد دارند.
رادیکال هائی که با DNA سلولی و پروتئین ها ترکیب شده اند منجر به بروز بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و سرطان می شوند. عصاره گیاه پنیرک دارای مواد آنتی اکسیدان است که اثر تقویت کننده روی آثار ویتامین ها، آهن و عصاره میوه ها اعمال می کند و از بروز یبوست جلوگیری می نماید.

موارد مصرف هماتوگل

درمان کم خونی

مقدار مصرف هماتوگل

- افراد ۱۱-۴ سال، ۱۰ میلی لیتر ۱ بار در روز
- بزرگسالان ۱۰ میلی لیتر ۲ بار در روز

هشدارها

1-از مصرف بیش از حد فرآورده های آهن خودداری نمائید.
2- این دارو را همزمان با آنتی بیوتیک هایی نظیر تتراسایکلین، سفالکسین، پنی سیلامین و سایر داروها مانند متیل دوپا، سپروفلوکساسین و آنتی اسیدها استفاده ننمائید.
3-در مادران باردار مصرف آن مجاز می باشد ولی در مادران شیرده توصیه می شود که تحت نظارت پزشک مصرف شود.

نکات قابل توصیه

1- از مصرف همزمان با شیر، قهوه و یا چای پرهیز نمائید.
2- بعد از باز شدن درب، دارو در یخچال نگهداری و حداکثر طی یک ماه مصرف شود.
3- قبل از غذا آن را میل نمائید.

مصرف در بارداری

در صورت صلاح دید پزشک مصرف شود.


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.