هیدروکسی کلروکین Hydroxychloroquine

گروه دارو: ضد مالاریا

هیدروکسی کلروکین در پیشگیری و درمان مالاریا استفاده می شود. مالاریا در مناطق آفریقا، آمریکای جنوبی و آسیای جنوبی شیوع بالایی دارد. هیدروکسی کلروکین همچنین در درمان علائم آرتریت روماتوئید ، لوپوس اریتماتوز سیستمیک و دیسکوئید، اختلالات درماتولوژیک که ناشی از نور خورشید بوده و یا توسط نور تشدید شده اند استفاده می شود.

مکانیسم اثر

مکانیسم دقیق داروی هیدروکسی کلروکین هنوز شناخته نشده است.ممکن است مربوط به توانایی هیدروکسی کلروکین در اتصال به DNA در نتیجه جلوگیری از تکثیر آن باشد.

فارماکودینامیک

داروی هیدروکسی کلروکین در پیشگیری و درمان مالاریا استفاده می شود. (داروی ضد مالاریا ). هیدروکسی کلروکین همچنین در درمان علائم آرتریت روماتوئید ، لوپوس اریتماتوز سیستمیک و دیسکوئید، اختلالات درماتولوژیک که ناشی از نور خورشید بوده و یا توسط نور تشدید شده اند استفاده می شود.

فارماکوکینتیک

هیدروکسی کلروکین پس از مصرف خوراکی ، بسرعت و بخوبی از دستگاه گوارش جذب می شود..اتصال به پروتئین تقریبا 45% می باشد. متابولیسم دارو کبدی بمقدار جزیی کبدی است و از این طریق به متابولیت فعال داتیله تبدیل می شود.نیمه عمر حذف نهایی در خون تقریبا 50 روز و در پلاسما تقریبا 32 روز می باشد.

مقدار مصرف هیدروکسی کلروکین

--برای مالاریا : بزرگسالان:
-درمان حمله حاد: 800 mg (مقدار پایه 620 mg ) سپس بعد از 6 تا 8 ساعت 400 mg (مقدار پایه 310 mg) یک بار در روز برای 2 روز متوالی ، همچنین تک دوز 800 mg (مقدار پایه 620 mg ) نیز موثر بوده است.
--برای آرتریت روماتویید:بزرگسالان:
مقدار اولیه :400 تا 600 mg خوراکی خوراکی یک بار در روز ، مقدار نگهدارنده: 200 تا 400 mg خوراکی یکبار در روز.

هشدارها

1-قبل از شروع درمان طولانی مدت با هیدروکسی کلروکین معاینات چشم پزشکی برای هر دو چشم ازقبیل ارزیابی تیزبینی،زمینه دید مرکزی و دید رنگی بدقت انجام شود.
2-در موارد نادر رفتار خودکشی در بیماران تحت درمان با هیدروکسی کلروکین گزارش شده است.
3-داروی هیدروکسی کلروکین را از دسترس کودکان دور کنید.
4-استفاده هیدروکسی کلروکین در بیماران دارای پسوریازیس ممکن است باعث بروز ناگهانی حمله شدید پسوریازیس شود.و در بیماران دارای پورفیری ممکن است شرایط موجود را وخیم تر کند، لذا در این موارد با احتیاط فراوان مصرف شود.
5-ترکیبات ضد ملاریا از جمله هیدروکسی کلروکین در بیماران کبدی و افراد الکلی و بیماران مصرف کننده داروهای دارای سمیت کبدی با احتیاط فراوان استفاده شوند.
6-هیدروکسی کلروکین در بیماران دارای کمبود G-6-PD (گلوکز - 6-فسفات دهیدروژناز ) با احتیاط تجویز شود. 7-هیدروکسی کلروکین فقط باید توسط پزشک متخصص تجویز شود.

نکات قابل توصیه

ا-در حین مصرف هیدروکسی کلروکین در صورت بروزهرگونه اختلال در دید (قدرت دید و دید رنگی) ، فورا مصرف را قطع کرده و پزشک خود را مطلع نمایید.
2-در صورت مصرف طولانی مدت هیدروکسی کلروکین ، انجام آزمون شمارش تام سلولهای خونی بصورت دوره ای باید صورت گیرد.
3- هر نوبت هیدروکسی کلروکین را همراه غذا یا با یک لیوان شیر میل کنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • گلی | 1399/03/15

   سلام بنده 18عددقرص کلروکین 200روکی 11روزباتجویزپزشک استفاده کردم ک بعدازچندروزقطع داروعوارض سرگیجه وضعف وحالت تهوع وتاری دیدظاهرشدمیخواستم بدونم داروعوارض مغزی میاره تاکی عوارض وتاثیرش توبدن هست؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   عوارض مذکور به مرور زمان برطرف می شود ولی با توجه به عوارض چشمی شایع در این دارو حتما جهت معاینه دقیق چشم به چشم پزشک مراجعه کنید..


  • مریم پارسایی | 1399/01/28

   من چهار روز کلروکین مصرف کردم عوارض گوارشی شدید داشتم معده درد و اسهال و حالت تهوع .ولی سه روز بعد از قطع دارو تپش قلب شدید شروع شد و درد قفسه سینه طوری که پزشک قلب رفتم و اکو کردن و نرمال بود و گفتن عوارض کلروکین هست با توجه به اینکه نیمه عمر دارو ۵۰ روزه میخوام بدونم تا کی عوارض قلبی ممکنه وجود داشته باشه ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام عوارض دارو وابسته به شرایط فرد متفاوت میباشد ولی در صورت نرمال بودن نوار قلب مصرف دارو بلامانع است


  • افسانه علی مهدی | 1399/01/10

   با سلام . بر اساس گاید لاین امریکایی، هیدروکسی کلروکین را میتوان به عنوان پروفیلاکسی بیماریهای ویروسی من جمله کووید ۱۹ استفاده کرد . آیا این مطلب درست هست و اگه اینطوره میشه لطفا دوز پروفیلاکسی رو با توجه به اینکه های ریسک و در معرض خطر هستم ،توضیح بدهید و آیا برای دختر ۸ ساله ام نیز، قابل استفاده میباشد

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   برای کودکان قابل استفاده نیست
   لینک گایدلاینی ک میگید رو بفرستید