ارلوتینیب Erlotinib


ارلوتینیب یک داروی سرطانی است که با رشد سلولهای سرطانی تداخل ایجاد کرده و مانع گسترش آنها در بدن می شود. ارلوتینیب در درمان سرطان سلولهای غیر کوچک ریه و سرطان متاستاتیک پانکراس بکار می رود.داروی ارلوتینیب معمولا در سرطان های مقاوم به دیگر داروهای سرطانی بکار می رود.

مکانیسم اثر

ارلوتینیب فسفریلاسیون داخل سلولی تیروزین کیناز مرتبط با گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی را مهار می کند.

فارماکودینامیک

مکانیسم عمل ضد تومور بالینی ارلوتینیب هنوز بطور کامل مشخص نشده است. ارلوتینیب فسفریلاسیون داخل سلولی تیروزین کیناز مرتبط با گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی را مهار می کند.اختصاصی بودن مهاراین گیرنده نسبت به دیگر گیرنده های تیروزین کیناز هنوز بطور کامل مشخص نشده است. گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی در سطح سلولهای نرمال و سرطانی بیان می شود.

فارماکوکینتیک

ارلوتینیب بعد از مصرف خوراکی از راه دستگاه گوارش، تقریبا 60% آن جذب می شود که با مصرف غذا این مقدار تقریبا به 100% می رسد.
زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی 4 ساعت و زمان رسیدن به غلظت ثابت 7 تا 8 روز می باشد.
ارلوتینیب حدود 93% به آلبومین و گلیکوپروتئین آلفا 1 - اسید متصل می شود.
بطور عمده توسط سیتوکروم P3A4 و بمقدار کمتر توسط سیتوکروم P1A2 ایزوفرم خارج کبدی سیتوکروم P1A1 متابولیزه می شود.
ارلوتینیب توسط متابولیسم کبدی و ترشح صفرا حذف می شود. تقریبا 83% از طریق مدفوع و 8% از طریق ادرار دفع می شود . نیمه عمر ارلوتینیب حدود 36 ساعت است.

مقدار مصرف ارلوتینیب

-- سرطان سلولهای غیر کوچک ریه :بزرگسالان:
150 میلیگرم بصورت خوراکی یک بار در روز. درمان تا پیشرفت بیماری یا بروز عوارض ناخواسته ادامه یابد.
--سرطان پانکراس:بزرگسالان:
100میلیگرم بصورت خوراکی یک بار در روز، همراه با جم سیتابین . درمان تا پیشرفت بیماری یا بروز عوارض ناخواسته ادامه یابد.

هشدارها

1-بیماران تحت درمان با ارلوتینیب از لحاظ عوارض پوستی، گوارشی،چشمی و ریوی و حال عمومی تحت نظارت قراربگیرند.آزمایشهای ارزیابی عملکرد کبد بصورت دوره ای پیشنهاد می شود.
2- بررسی دوره ای عملکرد کلیه و الکترولیت های سرم در بیماران تحت درمان با ارلوتینیب که دهیدراسیون دارند انجام شود.بیماران با شروع حاد ویا پیشرفت علائم ریوی شامل سرفه ، تنگی نفس و تب تحت نظارت قرار بگیرند.
3-زمان پروترومبین (PT)و INR در بیماران مصرف کننده وارفارین و ضد انعقادهای مشتق کومارین مورد بررسی قراربگیرد.

نکات قابل توصیه

1-برای بیماران تحت درمان با ارلوتینیب اسم ، عمل و عوارض جانبی رژیم درمانی ، طول مدت درمان و مراقبت های لازم توضیح داده شود.
2- ارلوتینیب را یک بار در روز ، حداقل 1 ساعت قبل و یا 2 ساعت بعد از مصرف غذا میل نمایید.
3-در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر پزشک معالج خود را مطلع نمایید:
التهاب و قرمزی چشم،اشکال در تنفس ، راش ، اسهال مداوم یا شدید، تهوع، کاهش میل به غذا و استفراغ. 3- در صورت مصرف ارلوتینیب ، در حین درمان و تا 2 هفته پس از قطع درمان از بارداری جلوگیری شود.
4- از کشیدن سیگار حین درمان با ارلوتینیب خودداری شود.
5- در حین مصرف داروی ارلوتینیب در معرض نور خورشید قرار نگیرید یا از ضد آفتاب ها استفاده کنید.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • گیتی | 1403/03/24

   با سلام یک ماه است که به سرطان ریه مبتلا شدم و چون الک مثبت بود و متاستاز داشتم دکتر برام کریزوتینیب نوشت. من توان مالی خریدن قرص خارجی شو ندارم حدود ۸۰ میلیون هزینه باید بکنم هر ماه. الان ایرانی شو گرفتم ۱۱ تومن. دکتر گفته حتما باید زالکوری که همون خارجی کریزوتینیب هست مصرف بشه. آیا تفاوتی هست در مصرف ریزولانگ و زالکوری؟ ممنون میشم پاسخ بدید خیلی نگرانم که با اینکه ۱۱ تومن هم برام خیلی زیاده هر ماه هزینه کنم آخر هم جواب نگیرم. ممنون

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام در خصوص تفاوت برندها نمی توان با قطعیت ظر داد. متخصص معالجتان با توجه به بازخورد از بیمارانشان بهتر می توانند نظر دهند


  • Mary Khani | 1401/12/07

   سلام برای یکی از دوستانم در سوریه نیاز دارم چطور میتونم تهیه کنم؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام برای اطلاع از موجودی داروها و شرایط تحویل با شماره 05131908 داخلی 228 و 229 تماس بگیرید.


  • بهنام | 1401/12/04

   سلام دکتر. من تقریبا 18 ماه هست که کنسر ریه دارم. توی این مدت طبق تجویز پزشک ابتدا کریزوتینیب بعد آلکتینیب و الان هم لورلاتینیب مصرف میکنم. ولی با دلار 50 هزارتومنی این قرص بسته ای 100 میلیون تومن شده و دیگه در توانم نیست که خرید کنم. درحالی که ارلوتینیب قیمتی خیلی ارزونتر داره. خواستم بدونم آیا ارلوتینیب ضعیف تر از لورلاتینیب هستش یا خیر؟ خواهش میکنم جوابمو بدین لطفا. دیگه توانایی مالی ندارم

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام اگرچه هر دو دارو برای سرطان ریه تجویز میشود اما در مورد جایگزین کردن دارو فقط متخصص معالج شما میتواند نظر دهد. 


  • فاطمه اسدی | 1400/09/26

   باسلام الان من یک سال این دارو را مصرف میکنم شدیدا چشمهام قرمز میشه و جوش میزنه داخل مژه هام ونزدیک بینم ضعیف شده .آیا میشه کاری کرد که عوارض کمتری داشته باشه و اینکه در طول این یک سال مصرف پزشکم اصلا نگفته ازمایش خون یا بررسی کبد و کلیه بشم در صورتی که در بروشور دارو گفته شده حتما بررسی بشه والا سردرگم شدم چه کنم؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام متاسفانه عوارض چشمی این دارو بسیار شایع میباشد بهتر است به صورت دوره‌ای توسط متخصص چشم معاینه شوید. آزمایشهای دوره‌ای مربوط به کبد هم در طی مصرف این دارو توصیه میشود، میتوانید آزمایشهای دوره‌ای چکاپ یا مربوط به کبد را انجام داده و نتیجه را به پزشک معالج خود اطلاع دهید.


  • مزروعی | 1400/09/09

   سلام من پدرم چند سالی هست ارلوتنیب 150 استفاده میکنه برای کنسر ریه وهر دفعه دچار عفونت میشه در چشم گوش و گلو وحالا ورم کنار گوش و گلو داره با کمی درد باید چکار کنم چرک خشک کن لازم داره یا نه مرسی

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما باید به پزشک مراجعه کنید


  • راحله | 1400/08/25

   سلام میخواستم ببینم قرص لوراتنیب به سرطان پانکراس معده هم تاثیری داره چون دکترم امروز قرص تجویز کرده بعدیک سال ونیم که دارم شیمی درمانی میکنم حالا این قرص بهم داده و اینکه این شیمی خوارکی هستش یا نه اخه به اینترنت میزنم میگه برای سرطان پانکراس وکبد به کار نمیره لطفا راهنماییم کنید تشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   سلام.
   قرص لوراتنیب (Loratadine) یک داروی ضد حساسیت از دسته آنتی‌هیستامین‌ها است و درمان علائم التهاب ناشی از حساسیت را هدف قرار می‌دهد.
   لوراتنیب برای کنترل علائم آلرژی مانند رینیت آلرژیک (تورم و التهاب بینی)، عطسه، سرفه و خارش چشم استفاده می‌شود.
   این دارو درمانی برای سرطان پانکراس یا سایر نوعی از سرطان‌ها نیست و به طور معمول در ارتباط با درمان سرطان استفاده نمی‌شود.
   درمورد خوراکی بودن قرص لوراتنیب، بله، این دارو به صورت خوراکی مصرف می‌شود.
   اما می‌بایست با پزشک خود در مورد دقیق ترین مشخصات و رژیم درمانی خود صحبت کنید، زیرا او با توجه به تاریخچه پزشکی شما و شیمی درمانی قبلی، تصمیم درستی درباره تجویز این دارو خواهد گرفت.
   بنابراین، بهتر است با پزشک خود در مورد دلیل تجویز قرص لوراتنیب و هدف درمانی آن در مورد وضعیت سلامتی خود، به ویژه در شیمی درمانی برای سرطان، صحبت کنید.

    


  • مهر | 1399/09/05

   سلام. لطفا بفرمایید آیا قرص ارلوتینیب 100 اصل سوئیس یافت میشه در کشور؟ و اینکه چطور میتونم تهیه کنم؟ من شدیدا نیاز دارم به این دارو. خواهش می کنم راهنمایی کنید. با سپاس

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام در حال حاضر لوتیوا 100 (مارک عبیدی)در داروخانه مرکزی امام موجود است


  • زهرا.ن | 1399/06/24

   سلام خسته نباشید. مادرم از قرص ارلوتینیپ۱۵۰استفاده میکنند.خواستم خدمتتون سوال کنم که آیا این دارو تاکنون باعث درمان کامل کنسرریه شده؟ واینکه ایشون جوش بدن بخصوص‌نواحی صورت ودست ها دارند وخشکی شدید پوست بدن. خواهش میکنم‌بفرمایید چه چیزی میتونند جهت تسکین وبهترشدن استفاده کنند؟سپاس🌹

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با توکل به خداوند مهربان دارو های ایشان را طبق دستور پزشک مصرف نمایید انشالله بهبودی حاصل میشود.
   در رابطه با عوارض ذکر شدهبا توجه به خطرناک بودن برخی از عوارض پوستی این دارو حتما پزشک خود را این علایم مطلع نمایید.


  • مهسا | 1398/06/09

   باسلام.وقت بخیر.مادر من به دلیل کنسر ریه به مدت ده روز از این دارو استفاده میکند.تغییر در دید ایشان ایجاد شده.به گفته خودشان حالت رنگین کمانی و مواج میبینند که همیشگی نیست.به نظر شما از عوارض همین داروست؟چه توصیه ای دارید؟ممنون

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   علائم ذکر شده از عوارض شایع دارو نمی باشد . توصیه می شود با پزشک مشورت نمایید.


  • حمید قنواتی محمدی | 1398/06/03

   با عرض سلام اینجانب مدت یکسال است به بیماری سرطان ریه مبتلا هستم و طبق تجویز پزشک از قرص تارسوا استفاده میکنم.میخواستم از شما سوال کنم فرقی بین تازسوای خارجی و ایرانی از نظر تاثیر و مرغوبیت وجود دارد؟؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   ترکیب تمام دارو ها شامل یک ماده موثره و تعدادی مواد جانبی هستند که داروهای شرکت های مختلف ماده موثره یکسان و مواد جانبی متفاوت دارد که با توجه به شرایط فیزیولوژیک هر فرد تاثیر متفاوتی می تواند ایجاد کند .