پروسکور Proscur

گروه دارو: اورولوژی

کپسول پروسکور جهت محافظت کامل پروستات بکار می رودو مؤثر در درمان هیپرپلازی پروستات ، تکرر ادرار، سوزش و درد هنگام دفع ادرار می باشد.هرکپسول پروسکورمحتوی ۱۶۰ میلی گرم عصاره سبل به همراه عصاره زنجبیل، چای سبز، گزنه، رزماری و روغن تخم کدو می باشد.
مواد موثر:
سبل: استروئیدها، فلاونوئیدها، پلی ساکاریدها
چای سبز: آلکالوئیدها، تری ترپن ها، کاتشین ها و مشتقات اسید کافئیک.
زنجبیل: اسانس فرار، آلکان ها و جینجرول ها.
رزماری: مشتقات اسید کافئیک-دی ترپن ها، فلاونوئیدها و اسانس فرار.
گزنه: فلاونوئیدها، اسانس فرار و استروئیدها.
تخم کدو: استروئیدها، گاماتوکوفرول و مواد پروتئیک، وعناصر اصلی شامل روی،‌ منگنز، منیزیوم، آهن و ویتامین K

مکانیسم اثر

عصاره لیپواسترولیک موجود در Saw Palmetto Berry یا نخل اره ای (SPB) دارای اثرات زیر می باشد : 1.آنتی آندروژنیک
2. مهار ایزوآنزیمهای تیپ I و II a-۵ ردوکتاز
3.آنتی استروژنیک
4.آنتی انفلاماتوری
5. مهار پرولاکتین این عصاره به صورت رقابتی به گیرنده های آندروژن هسته ای و سیتوزولی دی هیدروتستوسترون متصل می شود . در یک مطالعه مروری از 18 بررسی بالینی بروی ۳۰۰۰ داوطلب که در سالهای ۱۹۸۳ – ۱۹۹۷ انجام شد مشخص گردید فرآورده های حاوی عصاره SPB اثرات مفیدی برعوارض ناشی از بزرگ شدن پروستات ( BPH) داشته است .تعداد ۷۰۴ داوطلب با میانگین سنی ۵/۶۵ سال مبتلا به BPH به مدت ۱۲ماه به صورت دوسوکور باعصاره (SPB )و آلفابلوکرتامسولوزین درمان شدند که نتایج در هر دو گروه مشابه بود.
در یک آزمون ۶ ماهه دوسوکور در ۱۹۰۸داوطلب نشان داده که عصاره SPB در برابر فنیاستراید دارای اثربخشی یکسان ولی آثار جانبی کمتری می باشد. علاوه بر این در یک مطاله ۳ ساله در ۴۳۵بیمار مبتلا به BPH هدف عصاره SPB به طور معنی داری موجب کاهش علائم بیماری نسبت به پلاسبو گردید.
مواد موثره موجود در ریشه و برگ گزنه در متابولیسم تستوسترون مداخله نموده و قدرت پیوند گلبولین به تستوسترون را کاهش می دهد در نتیجه انتقال این هورمون را به پروستات کاهش می دهد. علاوه براین تستوسترون موجود در این گیاه سبب مهار سنتز پروستاگلاندینها در بافت پروستات می شود. سنتز پروستاگلاندین در بافت پروستات در ایجاد التهاب و بزرگ شدن پروستات تاثیرمکانیسم اثر تخم کدو نیز مهار آنزیم a-5 ردوکتاز می باشد .
از طرفی مطالعات ثابت کرده است میزان روی موجود در سرم می تواند با BPH و کانسرپروستات ارتباط داشته باشد. مردانی که میزان PSA آنها افزایش یافته است پس از مصرف روی و افزایش میزان آن در پلاسما PSA آنها کاهش یافته است. از آنجایی که تخم کدو حاوی مقادیر زیادی روی می باشد بر اتصال اختصاصی پروژستین در سیتوزولهای فرد مبتلا به BPH اثر گذاشته و سبب پسرفت بیماری شده و اندازه پروستات کاهش می‌آید.
مطالعات اپیدمیولوژیک ثابت کرده است کانسر پروستات در کشورهای آسیایی به علت مصرف چای سبز بسیار کمتر از اروپا و آمریکا می باشد. پلی فنولهای موجود در چای سبز EGCG‌ (اپی گالوکاتشین گالات) سبب کاهش PSA‌(آنتی ژن اختصاصی پروستات) می شود.مطالعات گسترده ثابت کرده است EGCG و ECG (اپی کاتشین گالات) موجود در چای سبز اثر مهاری بر ایزوآنزیم تیپ I a-5 ردوکتاز دارد. و از این طریق سبب مهار رشد پروستات می شود. سایر ترکیبات به کار رفته در فرمولاسیون این دارو افزون بر اثر ضد التهابی دارای خاصیت ضدسرطانی پروستات و مهار کننده تومور می‌باشند.
در مجموع این فرآورده با مهار a-5 ردوکتاز و اثرات آنتی آندروژنیک می تواند در کاهش علائم ناشی از هیپرپلازی خوش خیم پروستات و پیشگیری از بدخیم شدن آن بطور قابل ملاحظه ای موثر باشد.

مقدار مصرف پروسکور

صبح و شب هر بار ۱ کپسول پروسکورهمراه با مقدار زیاد آب میل شود.

هشدارها

افراد مبتلا به بیماریهای نقص سیستم ایمنی باید از مصرف این دارو خودداری کنند.

نکات قابل توصیه

1-به علت فعالیت آنتی اندروژنیک و آنتی استروژنیک این فرآورده از مصرف همزمان آن با داروهای هورمونی اجتناب شود .
2- در صورت مصرف ترکیبات آهن فاصله زمانی ۱ تا ۲ساعت بین مصرف دو دارو رعایت شود.

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.