پکتوگل Pectogol

گروه دارو: ضد سرفه

شربت پکتوگلدر درمان سرفه، برونشیت، سیاه سرفه و بیماریهای التهابی حاد و مزمن ریوی و بعنوان خلط آور در کودکان و بزرگسالان استفاده می شود.شربت پکتوگلحاوی 1/4% عصاره خشک برگ عشقه می باشد.مواد موثره شامل ساپونین‌های تری‌ترپن، اگلیکون‌هدراژنین، هدراکوزیدc-پولن‌ین‌ها شامل فالکارینول، استروئیدها شامل بتاسیتوسترول، کامپتسترول‌و فلاونوئیدها می باشد.

مکانیسم اثر

1. عصاره گیاه عشقه بعنوان یک داروی خلط آور، کاهنده التهاب مخاط مجاری تنفسی و رقیق کننده خلط شناخته شده
2.بدین ترتیب قادر به کاهش تعداد سرفه ها و از آن بالاتر کاهش شدت سرفه های تشنجی می باشد.
3.افزایش ترشحات خلط از طریق تحریک عصب واگ انجام می گیرد. ضمنا" هدراکوزید c و فالکارینول موجود در این عصاره دارای اثر ضد ویروس، ضد‌باکتری و ضد قارچ می‌باشد.
4. بنابراین شربت پکتوگلفرآورده این گیاه می تواند روی برونشیت های عفونی نیز موثر واقع شود. تجارب بالینی زیادی نشان داده است که عصاره گیاه عشقه قادر به درمان اختلالات تنفسی است. دانشمندان را عقیده بر این است که فالکارینول موجود در این گیاه قادر به کاهش موکوس غلیظ بوده و از تجمع آن در ریه بیماران جلوگیری می کند
5. و می‌تواند علائم مربوط به اختلالات تنفسی را برطرف سازد . در یک مطالعه بالینی روی کودکان مبتلا به بیماری تنفسی عود کننده عصاره گیاه عشقه توانسته است همراه با اثرخلط آوری، سرفه را متوقف کرده و نشان داده شده است که اعمال ریوی را تقویت می نماید .
6. همچنین تحقیقات نوین نشان داده که ساپونین های موجود در گیاه عشقه (الفاهدرین) از طریق تحریک گیرنده های بتا-2 ادرنرژیک موجب اتساع برونشیول‌ها می شود .
7. در یک مطالعه بالینی روی 1350 بیمار مبتلا به برونشیت مزمن از سن 4 سال به بالا تجویز قرص های محتوی عصاره عشقه به مدت 4 هفته موجب برطرف شدن سرفه و تنگی نفس و خروج خلط شده و التهاب ریوی بیماران را درمان کرده است .
8. در مطالعه دیگری اثر عصاره عشقه روی آسم مزمن کودکان بررسی شده و نشان داده شده است که اعمال ریوی این بیماران را بطور کامل بهبود می بخشد . شربت سرفه پکتوگل، فاقد الکل، قند و مواد رنگ کننده می باشد و چون مزه مطبوعی دارد بخوبی برای کودکان قابل پذیرش می باشد و در بزرگسالان نیز در درمان بیماری‌های التهابی و آسم برونش موثر است.

فارماکودینامیک

شربت پکتوگلدر درمان سرفه، برونشیت، سیاه سرفه و بیماریهای التهابی حاد و مزمن ریوی و بعنوان خلط آور در کودکان و بزرگسالان استفاده می شود.

مقدار مصرف پکتوگل

با استفاده از پیمانه مدرج همراه شربت: اطفال کمتر از یک سال (در صورتی که تجویز دیگری توسط پزشک معالج توصیه نشده باشد) وکودکان (5 -1 سال)، 2/5 میلی لیتر 3 بار در روز، کودکان 9-6 ساله وکمتر از 10 سال، 5 میلی لیتر 3 بار در روز و بزرگسالان 7/5-5 میلی لیتر 3 بار در روز. قبل از هر بار مصرف شیشه به خوبی تکان داده شود. دوره مصرف وابسته به نوع و شدت علایم بالینی می باشد. با این وجود درمان باید حداقل برای یک هفته حتی در التهابات جزئی مجاری تنفسی ادامه یابد. برای تضمین بهتر درمان باید 3- 2 روز پس از بهبودی علایم نیز مصرف ادامه یابد.

هشدارها

1-به علت وجود سوربیتول به عنوان ماده شیرین کننده در شربت پکتوگلدر شرایط عدم تحمل به فروکتوز، از مصرف این دارو خودداری شود.
2-درموارد محدودی شربت سرفه پکتوگلبه واسطه وجود سوربیتول درمحصول، ممکن است اثرات ملین خفیف داشته باشد.

نکات قابل توصیه

1-اثرات ناسازگاری برای شربت پکتوگلدر مصرف همزمان با سایر داروها شناخته نشده است. بنابراین این فرآورده می تواند همزمان با سایر داروها از قبیل آنتی بیوتیک ها، مصرف شود.
2-شربت سرفه پکتوگلدر دمای زیر 25 درجه سانتی گراد نگهداری شود و پس از تاریخ انقضاء استفاده نشود.

مصرف در بارداری

با احتیاط مصرف شود.

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • حجت رایج | 1399/07/04

   سلام وقت بخیر این دارو از شربت سینه تمیان بهتر است؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام هر دو دارای اثرات ضد سرفه و خلط آوری میباشند