کورکوما Curcuma


قرص کورکوما (زردچوبه) یک آنتی اکسیدان قوی ، محافظ کبد می باشد و در سوء هاضمه و اختلالات صفراوی، التهاب و درد مفاصل کاربرد دارد. هر قرص حاوی 450 میلی گرم پـودر ریزوم زردچـوبه و 50 میلـی گرم عصـاره زردچـوبه  می باشد که بر مبنای 47/5 میلی گرم کورکومین استاندارد شده است.

مکانیسم اثر

گیاه زردچوبه با نام علمی Curcuma longaیک گیاه شناخته شده با خواص محافظ کبدی،آنتی اکسیدان و ضد التهابمی باشد.Commission E استفاده از این گیاه را در موارد سوء هاضمه و کمبود اشتهاتایید کرده اسـت. زردچـوبه جهـت رفـع علائـم سوء هاضـمه بویژه احساس سنگینی بعـد از خـوردن غـذا و اتسـاع شکمـی به دلیـل تجمـع گاز (نفخ) موثر می باشد.
کورکومین(Curcumin) یکی از مواد موثره زردچوبه که مسئول رنگ زرد این پـودر نیـز می باشـد، دارایخـواص آنتـی اکسیـدانیقابل توجهـی بوده و در خنثـی کردن رادیکالهای آزاد موثر است. کورکومین خواص آنتی اکسیـدان و ضدالتهـابی خود را از طریق مهار اتصال فاکتور رونویسی AP-1 به DNA و مهار فعالیت NF-KappaB اعمال می کند.
کورکومین متابولیسم آراشیدونیک اسید اپیدرمال را توسط مسیرهای سیکلواکسیژناز و لیپواکسیژناز مهار می کند و اثرات التهابی آراشیدونیک اسید و تترا دکونیل فوربول استات را کاهش می دهد. همچنین خواص آنتی اکسیدانی، آنتی تومـور و محافظـت از کبد این گیاه قابل توجه می باشد به طوریکه در یک تست کلینیـکال معلوم شده اسـت که مصرف روزانه زردچوبـه معـادل 20 میلـی گرم کورکومیـن به مـدت 60 روز به شـدت سطح پراکسید چربی سرم را کاهش میدهد و بنابراین زردچوبه به دلیل فعالیت آنتـی اکسیـدان قابـل توجـه و ایمنـی بالا مـی توانـد مکمـل منـاسـبـی در پیشـگیـری و درمان آترواسکلروز باشد.
در تست کلینیکال دیگر معلوم شده است مصرف روزانه 1/5 گرم زردچوبه در افراد سیگاری به مدت 30 روز به طور فاحشی باعث کاهش ترشـح ادراری موتاژن ها می شود که این نشان دهنـده اثـرات آنتـی موتاژن زردچـوبـه بوده و ممـکن است به عنوان یک Chemo preventive مفید باشد.

مقدار مصرف کورکوما

روزانه 1 قرص کورکوما، همراه غذا

هشدارها

در بارداری به دلیل احتمال ایجاد خونریزی منع مصرف دارد. اطلاعات کافی در خصوص مصرف دارو در دوران شیردهی موجود نیست.

نکات قابل توصیه

مصرف قرص کورکوما 2 هفته قبل از اعمال جراحی باید قطع شود . دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مژگان | 1399/06/23

   سلام بنده دارد سنگ صفرا به اندازه زیر ۱۰ میلیمتر هستم. آیا مصرف این قرص که آثار خوبی بر دردهای مفاصلم داشته را توصیه میکنید؟ اگر خیر لطفا داروی مشابهی پیشنهاد دهید. ممنون از پاسخ

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر جهت سنگ صفرا داروها و اقدامات دیگر لازم است