سیمی فوگل Cimifugol

گروه دارو: زنان

سیمی فوگل داروی بسیار موثر در درمان علائم یائسگی (بر افروختگی ، گر گرفتگی ، افسردگی ، تعریق فراوان ،‌ سردرد ،‌ عصبانیت و ‌‌زود رنجی علائم پیش قاعدگی و دیسمنوره میباشد.
قرص روکش دار سیمی فوگل محتوی ۶/۵ میلی گرم عصاره خشک ریشه ی گیاه بـلاک کوهش (Cimicifuga racemosa) است که معادل ۰/۱۲ تا ۰/۱۸ میلی گرم ۲۷-deoxyactein می باشد.
مواد موثر: بلاک کوهش محتوی تری ترپنها (تری ترپن گلیکوزید ها شامل اکتئین ،۲۷-دئوکسی اکتئین،سی می فوگوزید) و الکالوئیـد های سیستین ، متیل سیستین ، مشتقات فنیل پروپان شامل اسید ایزو فرولیک و یک ماده رزینی بی شکل به نام سی می -سی فوژین (ماکروتین ) میباشدکه ۲۰%-۱۵% مواد ریشه را تشکیل می دهد.

مکانیسم اثر

علائم یائسگی به علت افزایش غلظت LH که ناشی از کاهش غلظت استروژن درسرم می باشد ظاهر میگردد.فعالیت دارویی بلاک کوهش در ابتدا به نظر میرسید که به علت فعال شدن گیرنده های استروژن میباشد. مع هذا مطالعات جدید نشان میدهند که پیوند مواد موثره گیاه با گیرنده های استروژنی اثر بسیار کم استروژنی نشان داده و حتی ممکن است بعضی آثار را بلوکه کنند.
در تجارب متعدد آزمایشگاهی اثر استروژنی گیاه در موش به اثبات رسیده است.تزریق داخل صفاقی عصاره متانولی به موش صحرایی اوارکتومی شده موجب کاهش مشخص سطح LH شده و تقریبا هیچ اثری روی سطح هورمون FSH یا پرولاکتین نشان نداد .دریک مطالعه روی ۱۱۰ خانم تحت درمان با عصاره بلاک کوهش در مقایسه با گروه دارو نما کاهش قابل ملاحظه ای در سطح هورمون LH دیده شده لیکن تغییر قابل ملاحظه ای روی سطح FSH ایجاد نکرد .مطالعات بر روی اجزاء جدا شده از عصاره گیاهی، سه دسته مواد فعال را تعیین نموده است.
موادی که به گیرنده های استروژن پیوند شده و ترشح LH را مهارمیسازند موادیکه به رسپتور های استروژن پیوند شده ولی ترشح LH را مهار نمیکند و موادیکه به رسپتور های استروژن پیوند نشده ولی ترشح LH را مهار میکند .در زمان حاضر عصاره بلاک کوهش برای تخفیف علائم یائسگی به کار گرفته میشود. جامعه متخصصین مامائی و زنان در آمریکا به کار گیری عصاره بلاک کوهش را در تخفیف و درمان علائم یائسگی مورد تایید قرار داده است و حداکثر تا مدت 6 ماه توصیه نموده است و به خصوص جهت تخفیف اختلالات خُلقی ، بی خوابی و گر گرفتگی تاکید نموده است.
بلاک کوهش دارای اثر آنتی اکسیدان قوی بوده و میتواند اثر سرطان زایی رادیکال های آزاد را خنثی نماید افزون بر این بلاک کوهش قادر است DNA سلولی را در مقابل اثر سیتوتوکسیک منادیون محافظت نماید .گیاه بلاک کوهش دارای اثر ملایم واژینوتروپ بوده و از خشکی واژن پیشگیری می نماید و از طرف دیگر دارای اثرافزایش دهنده روی تنوس مثانه میباشد. مطالعات جدید مؤید این موضوع می باشند که یک دوز استاندارد بلاک کوهش اثر بخشی برابر 625/0 تا 25/1 میلی گرم استروژن کنژوگه نشان داده و علائم یائسگی را بر طرف می نماید. مطالعات بالینی : قوی ترین شاهد برای اثبات اثر بخشی گیاه بلاک کوهش اثر درمانی آن روی علائم یائسگی است . هشت تجربه بالینی از سال 1980 به بعد منتشر شده است که اکثر آنها در کشور آلمان انجام پذیرفته است .
کمیسیون E در کشور آلمان مصرف بلاک کوهش را برای درمان اختلالات پیش قاعدگی ،‌قاعدگی دردناک یا علائم یائسگی تصویب نموده است.در اولین مطالعه 36 خانم یائســـه را با عصاره الکلی بلاک کوهش (تحت نام Remifemin ) تحت درمان قرار دادند .‌این فرآورده محتوی گلیکوزید تری ترپنی ، ۱ میلیگرم از ۲۷- دئوکسی اکتئین در هرقرص است و مدت ۱۲ هفته درمان انجام گردید . نتایج نشان داد که علائم یائسگی تخفیف کامل یافته و هیچ عارضه جانبی مشاهده نگردید. در سال بعد در یک مطالعه دیگر این نتایج مورد تائید قرار گرفت .
چندین مطالعه اثر بلاک کوهش( Remifemin) را در درمان علائم منوپوز با استروژون ها ی مختلف یا دیازپام را در ۶۰ نفر بیمار مقایسه نموده است . معلوم شد که فرآورده بلاک کوهش از استروژن یا دیازپام دردرمان افسردگی و اضطراب همراه با یائسگی اثر بخش تر بوده است .

مقدار مصرف سیمی فوگل

یک قرص سیمی فوگل با قدری آب یک با ر در روز در یک زمان معین شب یا صبح مصرف شود .

هشدارها

1-بیمارانیکه از عوارض کبدی رنج میبرند باید از مصرف فرآورده های محتوی بلاک کوهش خود داری نمایند.
2-سیمی فوگل در بیماران با تومورهای حساس به استروژن مانند سرطان پستان نباید مصرف شود .
3-مصرف بلاک کوهش درزمان آبستنی و شیر دهی مجاز نمی باشد .

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.