نروکسین Nervoxin


نروکسین عصاره استاندارد هایپریکوم پرفوراتوم(Hypericum perforatum میلی گرم 400 معادل 0.5 میلی گرم هایپریسین) در هر قرص می باشد. سایر مواد موثره عصاره شامل پزودوهایپریسین، هایپرفورین، کرسیترین، روتین، بی فلاونوئیدها، کلروژنیک اسید و تانن های متراکم می باشند.
نروکسین در درمان افسردگی خفیف تا متوسط، اضطراب و عوارض ناشی از اختلالات روحی از جمله شب ادراری اطفال، سندروم پیش از قاعدگی،عوارض یائسگی، خستگی یا کاهش انرژی، اختلال خواب، کاهش تمرکز و قوه ادراک، اختلالات روحی ناشی از تغییر فصل استفاده می شود.

مکانیسم اثر

مکانیسم اثر عصاره هایپریکوم ممکن است بوسیله جلوگیری از باز جذب سروتونین و تاثیر برروی بسیاری از انتقال دهنده های عصبی مانند نوراپی نفرین، دوپامین، L -گلوتامات وGABAباشد.
عصاره گیاه هایپریکوم همچنین می تواند میزان اکسیژن سلولی را افزایش دهد.
گیاه هایپریکوم بعلت داشتن هایپریسین و فلاونوئیدها دارای اثرات آرام بخش ، مسکن و ضداضطراب می باشد.هایپریسین آنزیم مونوآمین اکسیداز را مهار کرده و ازاین طریق اثرات ضدافسردگی خود را اعمال می کند.
اثر ضد اضطراب دارو ممکن است مربوط به عملکرد گیرنده بنزودیازپین باشد. عصاره هایپریکوم باعث کاهش علائم اضطراب از جمله تنش، نگرانی، تحریک پذیری، گرفتگی عضلانی، دندان قروچه و بیخوابی می شود .

فارماکودینامیک

نروکسین دارای اثرات ضد افسردگی،ضد اضطراب ، آرام بخش می باشد.

مقدار مصرف نروکسین

بزرگسالان : روزانه 1 تا 2 قرص (در مواردی تا 5 قرص در روز قابل افزایش است ) ، همراه غذا
کودکان (6 تا 12 سال) : تحت نظر پزشک، نصف دوز بزرگسالان . به مدت 4 الی 6 هفته ، چنانچه پس از این مدت هیچگونه بهبودی مشاهده نشد با مراجعه به پزشک باید درمان متفاوت انتخاب شود ولی در صورت بهبودی ، برای درمان کامل و جلوگیری از عود مجدد آن توصیه می شود تا 6 ماه مصرف قرص نروکسین ادامه یابد.

هشدارها

1- در هنگام مصرف همزمان نروکسین با داروهایی از قبیل داروهای ضد انعقاد خون و دیگوکسین ، بررسی زمان انعقاد و سطوح خونی داروضروری می باشد.
2- از مصرف همزمان نروکسین با سایر ضد افسردگی ها (به خصوص مهار کننده های MAO ) خودداری کنید
3- استفاده همزمان نروکسین با داروهای متابولیزه شده توسط سیتوکروم P 450 3A4 , 1A2 , 2E1 میتواند سبب کاهش غلظت داروهایی مانند سیکلوسپورین ها، قرص های ضد حاملگی، عوامل ضد دیابت، بنزودیازپین ها،ضد تشنج ها، کاربامازپین، تاکرولیموس و کافئین شوداز این رو از مصرف همزمان نروکسین با داروهای مذکور بپرهیزید.
4- در بیماران دارای پیوند عضو و در افراد با آنتی بادی HIV مثبت تحت درمان با ایندیناویر(و سایر مهارکننده های پروتئاز) تجویز نروکسین نباید صورت پذیرد.
5- نروکسین در بارداری و شیردهی نباید مصرف شود.

نکات قابل توصیه

1- پس از مصرف نروکسین بدلیل احتمال بروز عارضه حساسیت به نور از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور ویا آفتاب شدید بپرهیزید.بیماران با سابقه حساسیت نوری به مواد شیمیایی مختلف ، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید یا سولاریوم خودداری کنند.
2- از آنجاکه به دلیل وجود تانن در نروکسین ممکن است در جذب آهن اختلال ایجاد شود ، در صورت نیاز به مصرف مکمل آهن دار ، فاصله زمانی یک تا دو ساعت با نروکسین رعایت گردد.
3- در حین درمان با قرص نروکسین ،مصرف مواد خوراکی حاوی مقادیر بالای تیرامین از جمله پنیر کهنه ، کالباس خشک ،مخمر ، ماهی دودی با احتیاط فراوان صورت پذیرد.
4- مصرف نروکسین در مقادیر درمانی هیچگونه اثر منفی در رفتار عمومی یا توانایی رانندگی ندارد.
5- نروکسین را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • پیام | 1402/11/15

   سلام وقت بخیر . برای استرس و اضطراب زیاد روزی چندتا مصرف کنم؟

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   توصیه شرکت سازنده مصرف 1 تا 2 قرص در روز است
   بااحترام


  • حسن زاده | 1402/10/01

   سلام خسته نباشین میخواستم بپورسم درحال اقدام به بارداری هستم باید قرص نروکسین را مصرف کنم یا نه

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

    

   درود بر شما همراه گرامی

   سپاس از حسن اعتماد شما

   با توجه به این که مصرف این دارو در بارداری ممنوع است بهتر است با توجه به احتمال وقوع بارداری دارو را تحت نظر پزشک خود قطع نموده و یا با داروی دیگری در صورت صلاحدید پزشک جایگزین نمایید.

   با آرزوی سلامتی


  • نیلوفر نظمی | 1402/05/24

   سلام.۱-آیاقرص نروکسین برای کسانی که کهیر میزنند،ممکن است آلرژی زا باشد؟ ۲-روش مصرف را گفتند ۳روز قبل از قائدگی هرماه،شروع و تا ۳روز اول یعنی ۶روز در ماه مصرف کنم این روص درست هست یا باید متداول و پشت هم تا تمام شدن ۵۰ عدد،مصرف شود؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام امکان حساسیت به هر دارویی برای همه افراد هست
   در اصل این دارو باید به صورت مداوم استفاده شود و در خصوص موثر بودن آن به روش تجویز شده برای شما نمی توان با قطعیت نظر داد


  • ملودی | 1399/09/16

   سلام خسته نباشید،،من تقریبا ۴ماهه که نروکسین مصرف میکنم ،مدت یکی دو هفتس که سردرد های عصبی دارم به سرو صدا خیلی حساس شدم وچند روزی هم هست سر درد هام شدید شده واحساس خستگی وخواب آلودگی دارم آیا مربوط به مصرف نروکسین ؟؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خستگی وخواب آلودگی از عوارض آن میباشد ولی با توجه به تشدید سردرد باید از داروهای دیگر در کنار آن استفاده کرد


  • داریوش | 1399/09/06

   سلام ، خواستم بدونم آیا قرص نوروکسین بدون نسخه پزشک هم در داروخانه ها فروخته میشه؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   بله بدون نسخه هم می توانید استفاده کنید..


  • مهتاب | 1399/06/06

   سلام من میخوام اقدام ب بارداری کنم.. نمیخوام قرص شیمیایی مصرف کنم.. حتما باید قرص نروکسین رو برای بارداری قطع کنم؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   با توجه به منع مصرف این دارو در بارداری بهتر است مصرف آن را قطع کنید..


  • محمد | 1399/01/28

   سلام این دارو برای کنترل اعصاب مناسب است؟؟؟؟بهترین دارو گیاهی برای اعصاب میشه معرفی کنید؟؟؟؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام نروکسین در درمان افسردگی خفیف تا متوسط، اضطراب و عوارض ناشی از اختلالات روحی از جمله شب ادراری اطفال، سندروم پیش از قاعدگی،عوارض یائسگی، خستگی یا کاهش انرژی، اختلال خواب، کاهش تمرکز و قوه ادراک، اختلالات روحی ناشی از تغییر فصل استفاده می شود.


  • حنا | 1399/01/10

   سلام برای بی خوابی به چه شکل باید مصرف بشه؟ من حدود یه هفته است روزی 2-3تا در طول روز میخورم تاثیر ندیدم آیا زمان خوردن هم مهمه؟ قبلا زولپیدم می‌خوردم میخوام اگه راهنمایی کنید جایگزین کنم هرچند می‌دونم سخته.. ممنون میشم کمک کنید وضعیت بسیار بدی داره خوابم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   مشکل خواب ی مشکل پیچیدست ک باید با متخصص اعصاب و روان مشاوره بشه
   با توجه ب شرایط کلی شما براتون دارو تجویز میشه


  • موسوی | 1398/08/09

   پسرم 10 ساله است و اضطراب داره میشه از این دارو مصرف کنه؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام در صورت اندیکاسیون مصرف  ( افسردگی و اضطراب ) و تحت نظر پزشک میتوان  روزانه نصف تا یک قرص  و به مدت 4 الی 6 هفته مصرف کرد. چنانچه پس از این مدت هیچگونه بهبودی مشاهده نشد با مراجعه به پزشک باید درمان متفاوت انتخاب شود .


  • آریا منصوری زاده | 1398/05/15

   سلام در صورت مصرف نروکسین با استامینفن چه مشکلی پیش میاد؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف همزمان آن با استامینوفن تداخلی ندارد.تداخلات آن به شرح ذیل میباشد.

    مصرف همزمان این  دارو با داروهای ضد انعقاد خون و دیگوگسین

   مصرف همزمان  با سایر ضد افسردگی ها (به خصوص مهار کننده های MAO )

   مصرف همزمان  با داروهای متابولیزه شده توسط سیتوکروم   P 450 3A4 , 1A2 , 2E1  از قبیل سیکلوسپورینها ، قرص های ضد حاملگی ، بنزودیازپین ها، ضد تشنج ها و کاربامازپین

   مصرف همزمان  با ایندیناویر(و سایر ممانعت کننده های پروتئاز)

    

    


  • يوسفي | 1397/09/27

   ايا اين دارو چاق كننده است و بعد از استفاده كامل ميتوان يكدفعه قطع كرد؟

   پاسخ دکتر داروساز:

   نروکسین (Nuroxin) یک داروی مسکن و ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که استفاده معمولاً برای کاهش درد و التهاب در برخی از شرایط مرتبط با التهابات مانند آرتریت، التهاب عضلات و دردهای مرتبط با تروما صورت می‌گیرد.

   نروکسین به طور مستقیم تأثیری بر روی وزن بدن ندارد و به طور معمول به تنهایی باعث افزایش وزن نمی‌شود. با این حال، مصرف طولانی مدت نروکسین می‌تواند تأثیری بر روی سیستم گوارش و سیستم عصبی مرکزی داشته باشد که ممکن است در برخی موارد منجر به تغییر در نمودار وزن شود.

   در مورد قطع نروکسین، بستگی به شرایط خاص هر فرد و توصیه‌های پزشک دارد. در صورتی که نیاز به مصرف مداوم دارو وجود دارد، قطع آن باید تحت نظارت پزشک صورت گیرد. قطع ناگهانی نروکسین بعد از مصرف طولانی مدت ممکن است عوارض جانبی ناخوشایند را به همراه داشته باشد. بنابراین، بهتر است با پزشک خود درباره برنامه قطع دارو مشورت کنید و دستورات او را دریافت کنید.

   لطفاً توجه داشته باشید که مشاوره پزشکی حرفه‌ای برای تشخیص و درمان بهتر و برنامه‌ریزی مناسب بسیار مهم است.