کاپسیان Capsian

گروه دارو: مسکن

پماد کاپسیان برای رفع درد واسپاسم های عضلانی ، روماتیسم ، آرتریت و درد مزمن عضله لومبر ( عضله کمر ) ، نوروپاتی دیابتیک ، استئوارتریت و نورالژی ناشی از زونا و عصب سه قلو استفاده می شود.

مکانیسم اثر

اثار فارماکولوژی فلفل قرمز بیشترمربوط به کاپسائیسین موجود درآن است . هنگامیکه پمادکاپسیان بطور موضعی درمحل درد استعمال شود، موجب تسکین درد میشود.
کاپسائیسین یک ماده محلول درچربی است که روی رسپتورهای انتهای نورون های حس درد قرار گرفته و آنها را تحریک می کند . سپس موجب تخلیه نورون از وجود ماده P که درانتقال حس درد موثراست می شود .
ماده موثره فلفل قرمز موجب آزاد شدن اندورفین ها در موضع استعمال شده ودرد را برطرف میکند.افزون بر این دراین گیاه سالیسیلاتها یافت شده است که شبیه آسپیرین عمل می کند .
کم شدن ماده P التهاب مفاصل ناشی از استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید را کاهش میدهد و با افزایش گردش خون در مفاصل و قسمتهای تحتانی سرد شده بدن موجب کاهش دردمیگردد.
استعمال موضعی پماد کاپسیان میتواند درکاهش درد عصب سه قلو نیزموثر باشد. بطورکلی درمطالعات بالینی دوسوکور متعدد اثر کاپسائیسین موضعی در تخفیف دردهای نوروپاتیک دیابتی ها به اثبات رسیده است.استعمال موضعی کاپسائیسین در تخفیف درد دربیماران مبتلا به استئوارتریت و ارتریت روماتوئید موثر است.
پسـوریازیس:ثابـت شـده اسـت که مقدار بسیارزیاد ماده Pدرپوست مبتلایان به پسوریازیس یافت میشود . این یافته موجب تشویق محققین دربکارگیری پمادموضعی کاپسائیسین دراین بیماران گردید. دریک مطالعه دوسوکور روی 44 بیمار مبتلا به پسوریازیس قرینه ، پمادپلاسبوبه یک طرف و پماد کاپسائیسین در طرف دیگر استعمال گردید.
بعداز 4-3 هفته کم شدن قرمزی وتحریک در طرفی که پماد کاپسائیسین مصرف گردیده بود مشاهده و معلوم گردید که این پماد در تخفیف درد و سوزش و خارش بیماران مبتلا به پسوریازیس موثر می باشد.

مقدار مصرف کاپسیان

روزی چهارمرتبه هر مرتبه مقدار کمی از پماد کاپسیان روی موضع دردناک مالیده و خوب مالش داده شود.

هشدارها

پمادکاپسیان نباید با مخاط چشم یا در موضعی که پوست دارای ترک خوردگی است تماس حاصل نماید.

نکات قابل توصیه

استعمال موضعی پمادکاپسیان ممکن است درچند روز اول موجب بروزدردوسوزش خفیف در محل استعمال شود که موقتی بوده و به زودی برطرف میگردد

مصرف در بارداری

در صورت صلاح دید پزشک مصرف شود.

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • رهنما | 1399/05/03

   سلام ما قرص آهن داریم که حدودا مال دو سه سال پیشه تاریخ انقضاش هم درست معلوم نیست و متوجه نمیشیم چیکار کنیم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به مشخص نبودن تارییخ انقضا بهتر است از مصرف ان خودداری بفرمایید