رژیم غذایی دیابت: تغذیه مناسب برای بیماران دیابتی

رژیم غذایی دیابت: تغذیه مناسب برای بیماران دیابتی

● رژیم دیابت صرفاً به معنای خوردن سالم‌ترین غذاها در مقادیر متوسط و پایبندی به وعده‌های غذایی منظم است. ما به این یک برنامه غذایی سالم می‌گوییم که به طور طبیعی سرشار از مواد مغذی است و چربی و کالری کمی هم دارد. عناصر کلیدی این رژیم غذایی میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل هستند. در واقع، این نوع رژیم بهترین برنامه غذایی برای اکثر افراد است.

چرا باید یک برنامه غذایی سالم داشته باشید؟

● اگر دیابت یا پیش دیابت دارید، پزشک به‌احتمال زیاد به شما توصیه می‌کند که به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا یک برنامه غذایی سالم تهیه کنید. این برنامه به شما کمک می‌کند قند خونتان را (که گلوکز خون نیز نامیده می‌شود) کنترل، وزن خود را مدیریت و عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهید. این عوامل عبارتند از فشار خون بالا و چربی خون بالا.

 

● وقتی کالری و کربوهیدرات اضافی می‌خورید، سطح قند خون افزایش پیدا می‌کند. قند خون کنترل‌شده، منجر به مشکلات جدی می‌شود. این مشکلات شامل سطح بالای قند خون است که هایپرگلیسمی نامیده می‌شود. اگر مدت زمان زیادی این سطح بالا باشد، ممکن است منجر به عوارض طولانی مدت مانند آسیب عصبی، کلیه و قلب شود.

 

● با انتخاب غذاهای سالم و تغییر عادات غذایی خود می‌توانید به حفظ سطح قند خونتان در محدوده ایمن کمک کنید.

 

● برای اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع 2، کاهش وزن همچنین می‌تواند کنترل قند خون را آسان‌تر کند. کاهش وزن تأثیرات مثبت دیگری بر روی سلامتی دارد. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، داشتن یک برنامه غذایی سالم روشی ایمن برای رسیدن به وزن ایده آل است.

رژیم غذایی افراد دیابتی شامل چه مواردی است؟

تغذیه در دیابت

● رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت مبتنی بر خوردن وعده‌های غذایی سالم در زمان‌های منظم است. خوردن وعده‌های غذایی در زمان‌های منظم به استفاده بهتر از انسولینی که بدن می‌سازد یا از طریق دارو دریافت می‌کنید کمک می‌کند.

 

● متخصص تغذیه می‌تواند یک رژیم غذایی بر اساس هدف سلامتی، سلیقه و سبک زندگی‌تان تنظیم کند. متخصص تغذیه همچنین می‌تواند در مورد چگونگی بهبود عادات غذایی‌تان با شما صحبت کند.

غذاهای توصیه شده برای بیماران دیابتی

● با مصرف غذاهای مغذی کالری دریافتی‌تان را به تعادل برسانید. سعی کنید کربوهیدرات‌های سالم، غذاهای غنی از فیبر، ماهی و چربی‌های "خوب" را انتخاب کنید.

کربوهیدرات‌های سالم

تغذیه در دیابت

● در طول هضم، قندها و نشاسته‌ها به گلوکز خون تجزیه می‌شوند. قندها همچنین به‌عنوان کربوهیدرات‌های ساده و نشاسته‌ها نیز به‌عنوان کربوهیدرات‌های پیچیده شناخته می‌شوند. بر روی کربوهیدرات‌های سالم تمرکز کنید، مانند:

 • ○ میوه‌ها
 • ○ سبزیجات
 • ○ غلات کامل
 • ○ حبوبات، مانند لوبیا و نخود
 • ○ لبنیات کم چرب مانند شیر و پنیر

 

● از کربوهیدرات‌های کمتر سالم مانند غذاها یا نوشیدنی‌های حاوی چربی، قند و سدیم اضافه شده خودداری کنید.

غذاهای غنی از فیبر

تغذیه در دیابت

● فیبر شامل تمام قسمت‌های غذاهای گیاهی است که بدن قادر به هضم یا جذب آنها نیست. فیبر نحوه هضم غذا را در بدن تعدیل می‌کند و به کنترل سطح قند خون کمک می‌کند. غذاهای سرشار از فیبر عبارتند از:

 • ○ سبزیجات
 • ○ میوه‌ها
 • ○ آجیل و خشکبار
 • ○ حبوبات، مانند لوبیا و نخود
 • ○ غلات کامل

ماهی‌های سالم برای قلب

تغذیه در دیابت

● حداقل دو بار در هفته ماهی بخورید. ماهی‌هایی مانند سالمون، ماهی خال‌مخالی، ماهی‌تن و ساردین سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. امگا 3 می‌تواند از بیماری‌های قلبی جلوگیری کند.

 

● از مصرف ماهی‌های سرخ شده و ماهی‌هایی با سطوح بالای جیوه مانند ماهی کاد خودداری کنید.

چربی‌های خوب

● غذاهای حاوی چربی‌های تک غیراشباع و چند غیراشباع می‌توانند به کاهش سطح کلسترول کمک کنند. شامل:

 • ○ آووکادوها
 • ○ آجیل و خشکبار
 • ○ روغن کانولا، زیتون و بادام‌زمینی

 

● اما در مصرف آنها زیاده روی نکنید، زیرا همه چربی‌ها کالری بالایی دارند.

غذاهایی که افراد دیابتی باید از مصرف آنها بپرهیزند

تغذیه در دیابت

● دیابت با افزایش سرعت گرفتگی و سفت شدن شریان‌ها، خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. غذاهای حاوی موارد زیر می‌توانند بر خلاف هدف شما از رژیم غذایی سالم برای قلب عمل کنند.

 

○ چربیهای اشباعشده. از مصرف محصولات لبنی پرچرب و پروتئین‌های حیوانی مانند کره، گوشت گاو، هات‌داگ، سوسیس و بیکن خودداری و روغن نارگیل و هسته خرما را محدود کنید.

 

○ چربیهای ترانس. از چربی‌های ترانس موجود در میان وعده‌های فرآوری شده، محصولات پخته‌شده و مارگارین‌های استیک خودداری کنید.

 

○ کلسترول. منابع کلسترول شامل محصولات لبنی و پروتئین‌های حیوانی پرچرب، زرده تخم‌مرغ، جگر و سایر گوشت‌ها است. بیش از 200 میلی‌گرم کلسترول در روز را مصرف نکنید.

 

○ سدیم. بیش از 2300 میلی‌گرم سدیم در روز نخورید. در صورت داشتن فشار خون بالا، مقدار کمتری مصرف کنید.

ایجاد یک برنامه غذایی

● ممکن است نیاز باید تا از چند روش مختلف برای ایجاد یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید تا به سطح قند خونتان را در محدوده نرمال نگه‌دارید. با کمک یک متخصص تغذیه، می‌توانید ترکیب غذایی مناسبتان را ایجاد کنید:

متد بشقاب

تغذیه در دیابت

● انجمن دیابت آمریکا یک روش ساده برای برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی ارائه داده است. سبزیجات بیشتری بخورید. هنگام تهیه بشقاب سبز خود این مراحل را دنبال کنید:

 • ○ نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات غیر نشاسته‌ای مانند اسفناج، هویج و گوجه‌فرنگی پر کنید.
 • ○ یک چهارم بشقاب خود را با پروتئین بدون چربی؛ مانند ماهی‌تن، گوشت بدون چربی یا مرغ پر کنید.
 • ○ ربع آخر را با یک مدل کربوهیدرات مانند برنج قهوه‌ای یا سبزیجات نشاسته‌ای مانند نخودسبز پر کنید.
 • ○ چربی‌های "خوب" مانند آجیل یا آووکادو را در مقادیر کم مصرف کنید.
 • ○ یک وعده میوه یا لبنیات و یک نوشیدنی مانند آب، چای یا قهوه شیرین نشده اضافه کنید.

شمارش کربوهیدرات‌ها

● از آنجایی که کربوهیدرات‌ها به قند تجزیه می‌شوند، بیشترین تأثیر را روی سطح قند خون دارند. برای کمک به کنترل قند خون، ممکن است لازم باشد با کمک یک متخصص تغذیه، میزان کربوهیدراتی که می‌خورید را بررسی کنید. سپس می‌توانید دوز انسولین را متناسب با آن تنظیم کنید. پیگیری میزان کربوهیدرات در هر وعده غذایی یا میان وعده بسیار مهم است.

شاخص گلیسمی

● برخی از افراد مبتلا به دیابت از شاخص گلیسمی برای انتخاب غذاها، به‌ویژه کربوهیدرات‌ها استفاده می‌کنند. این روش غذاهای حاوی کربوهیدرات را بر اساس تأثیر آنها بر سطح قند خون رتبه بندی می‌کند. با متخصص تغذیه خود در مورد اینکه آیا این روش برایتان مفید است یا نه صحبت کنید.

نتایج این نوع رژیم برای افراد دیابتی چیست؟

● پذیرش یک برنامه غذایی سالم بهترین راه برای کنترل سطح قند خون و جلوگیری از عوارض دیابت است و اگر نیاز به کاهش وزن دارید، می‌توانید برنامه را مطابق با هدف خاصتان تنظیم کنید.

 

● به غیر از مدیریت دیابت، یک رژیم غذایی سالم فواید دیگری نیز دارد. از آنجایی که این رژیم مقادیر زیادی میوه، سبزیجات و فیبر را توصیه می‌کند، پیروی از آن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و انواع خاصی از سرطان را کاهش می‌دهد. خوردن لبنیات کم چرب نیز می‌تواند خطر کم‌شدن توده استخوانی را در آینده کاهش دهد.

آیا خطراتی هم وجود دارد؟

● اگر با دیابت زندگی می‌کنید، باید غذاهای سالم مصرف کنید و وعده‌های غذایی‌تان را کنترل کنید تا بتوانید سطح قند خونتان را مدیریت کنید. اگر رژیم غذایی تجویز شده توسط متخصص تغذیه را رعایت نکنید، در معرض خطر افزایش سطح قند خون هستید که اغلب عوارض جدی‌تری به دنبال دارد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.