نحوه آموزش مسائل جنسی به کودکان

نحوه آموزش مسائل جنسی به کودکان

● یکی از دغدغه‌های مهم والدین در مورد آموزش جنسی کودکان است. اینکه این کار را باید از چه سنینی آغاز کرد و به چه صورتی انجام داد مسئله بسیار مهمی است که باید در مورد آن مطالعات کافی داشته باشید. کودک شما همانطور که بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود، ممکن است با دوستان خود در مورد اندام‌های خصوصی صحبت کند، جوک‌هایی را بشنود و یا به اشتراک بگذارند و در سایت‌ها و کانال‌های مختلف کلماتی را از روی کنجکاوی جستجو کند.

 

● این کنجکاوی کاملاً طبیعی است. پس بهتر است زمانی که کودک شما برای دریافت پاسخ سؤالات جنسی خود به سراغتان می‌آید، خود را از قبل برای این کار آماده کرده باشید. در این مطلب در خصوص نحوه آموزش مسائل جنسی به کودکان صحبت خواهیم کرد.

صحبت کردن با کودکان در مورد روابط جنسی

● والدین باید به این موضوع توجه داشته باشند که هیچ زمانی برای شروع صحبت در مورد روابط جنسی با فرزندانشان زود نیست. کودکان و جوانان همیشه در مورد یک سری مسائل ناشناخته کنجکاو هستند و اینکه بخواهند از هر چیزی سر در بیاورند کاملاً یک امر غریزی و طبیعی در آن‌هاست.

 

● مسائل و تمایلات جنسی نیز از آن دسته موضوعاتی هستند که کودکان تمایل دارند در مورد آن‌ها با والدین خود صحبت کنند. البته که برای صحبت با فرزندانتان باید یک سری اصول را در نظر بگیرید تا همه چیز به درستی پیش برود.

 

 آموزش جنسی کودکان

● به عنوان مثال شما باید از قبل بدانید که سطح اطلاعات جنسی فرزندتان چقدر است؟ همچنین نباید اطلاعات بیش از اندازه در اختیار او قرار دهید. بهتر است اجازه دهید او با سؤالاتی که در ذهنش ایجاد شده مکالمه را پیش ببرد. نحوه برخورد و رفتار شما در این خصوص اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

● شما نباید به گونه‌ای قضاوت گرانه رفتار کنید. یا حالتی تدافعی و سرزنش گرانه داشته باشید. چرا که ممکن است در چنین شرایطی کودک از ادامه پرسش امتناع ورزد و نوعی حس شرم و خجالت به او دست دهد. در نهایت ممکن است برای دریافت پاسخ سؤالات خود به روش‌های دیگری روی آورد.

 

● شما باید در پاسخ دادن به سؤالات او کاملاً صداقت داشته باشید تا بتوانید اعتماد کامل او را به‌دست آورید. نگران نباشید. قرار نیست مکالماتی از این قبیل تنها یک بار انجام شوند. در گذر زمان و با بزرگ‌تر شدن فرزندتان این مکالمات کامل و کامل‌تر می‌شوند و شما می‌توانید نواقص گفتگو را برطرف کنید.

 

● نکته مهم این است که سعی کنید در این مورد در فرزندتان احساس نزدیکی و صمیمیت ایجاد کنید تا بتواند با کمک شما در آینده از روابط خطرناک و ناایمن در امان بماند.

۳ مرحله صحبت با کودکان درباره مسائل جنسی

● آموزش جنسی کودکان برای والدینی که در این مورد بسیار نگران هستند، با رعایت یک سری اصول و نکات می‌تواند بسیار راحت و آسان شود. اگر طبق اصولی که ما به شما می‌گوییم پیش بروید، می‌توانید این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

 

 آموزش جنسی کودکان

● ۳ مرحله اصلی برای شروع صحبت با کودکتان در مورد مسائل جنسی به شرح زیر هستند:

مرحله اول

● در اولین مرحله از آموزش جنسی کودکان شما به عنوان والدین باید این موضوع را کاملاً بپذیرید که ممکن است فرزند شما نسبت به مسائل جنسی کنجکاوی داشته باشد و شما باید نسبت به اطلاعات آن‌ها در زمینه مسائل جنسی کاملاً آگاه باشید.

 

● در اینجا می‌توانید از چنین سؤالاتی کمک بگیرید. «فکر می‌کنید بچه‌ها از کجا می‌آیند؟» یا «در مورد اینکه بچه‌ها از کجا می‌آیند چیزی شنیده‌اید؟»

مرحله دوم

● اگر احساس می‌کنید اطلاعات کودک شما در خصوص مسائل جنسی اشتباه است آن‌ها را تصحیح کرده و حقایق را به آن‌ها بگویید. به عنوان مثال اگر در مورد نحوه رشد جنین در اشتباه هستند و اطلاعات کاملی در این زمینه ندارند با بیان این جمله که تقریباً درست است، کمی به آن‌ها آرامش بدهید و سپس این واقعیت را شرح دهید که نوزادان در داخل بدن مادر و در محلی به نام رحم رشد می‌کنند.

مرحله سوم

● در این گفتگو سعی کنید عواطف و احساسات خود را نیز ابراز کنید. به عنوان مثال بگویید که برخی از افراد تمایل دارند وقتی آماده شدند بچه‌دار شوند و برخی دیگر تمایلی به داشتن بچه ندارند و اصلاً در این مورد مطمئن نیستند.

نکات مهم به هنگام پاسخ دادن به سؤالات جنسی کودکان

 آموزش جنسی کودکان

● برای اینکه بتوانید هنگام جواب دادن به سؤالات جنسی کودک خود احساس خوبی در خود و او ایجاد کنید، بهتر است به نکاتی که در این بخش اشاره می‌کنیم توجه داشته باشید.

نخندید و مسخره نکنید

● به هیچ عنوان حتی اگر پرسش کودک شما جالب و بامزه به نظر می‌رسد نخندید و یا سؤال او را تمسخر نکنید. شما نباید با این کار کنجکاوی کودک را زیر سؤال ببرید و او را از این پرسش شرمنده کنید.

آرامش‌تان را حفظ کنید

● گاهی اوقات این والدین هستند که از سؤال کودک خود احساس خجالت می‌کنند. بهتر است نه خجالت زده رفتار کنید و نه بیش از حد جدی وارد گفتگو شوید. سعی کنید با آرامش به سوال‌های کودک خود پاسخ دهید.

مختصر جواب دهید

● از پاسخ‌های طولانی بپرهیزید. مختصر و به زبان ساده به سؤالات کودکتان پاسخ دهید. یک کودک ۴ ساله هیچ نیازی به دانستن جزئیات روابط جنسی ندارد.

صادق باشید

● سعی کنید از نام‌های مناسب برای اعضای بدن استفاده کنید و در پاسخ دادن حقایق را بگویید. اگر شما یک منبع پاسخگویی واقعی باشید، فرزندتان برای یافتن پاسخ سؤالات خود به سراغ روش‌های غیر اخلاقی یا نادرست نمی‌رود.

جویا شوید که آیا فرزندتان تمایل دارد اطلاعات بیشتری به دست آورد

● پس از هر بار پاسخ دادن به سؤالات فرزندتان از او بپرسید که آیا این پاسخ به سؤال او واقعاً جواب داده است؟

گوش دهید

● به پاسخ‌ها و واکنش‌های فرزندتان با دقت گوش دهید.

صبورانه جواب دهید

● صبور باشید و اگر نیاز به تکرار پاسخ بود مجدداً و به آرامی پاسخ خود را تکرار کنید.

 

● در نهایت اگر در پاسخ دادن به برخی از سؤالات فرزندتان بیش از حد معذب هستید و احساس ناراحتی می‌کنید می‌توانید از یک پزشک، دوست یا آشنای مطلع و آگاه کمک بگیرید.

نحوه آموزش مسائل جنسی به کودکان در سنین مختلف

● آموزش جنسی کودکان در سنین مختلف متفاوت است و طبیعتاً قرار نیست شما از همان ابتدای کودکی و در سنین پایین همه مسائل جنسی را با جزئیات کامل برای کودک خود شرح دهید. به همین دلیل اینکه در هر بازه سنی باید درباره چه نوع مسائل جنسی و به چه میزانی با کودکان صحبت کرد مسئله مهمی است که ما قصد داریم در ادامه به صورت مفصل به آن بپردازیم.

 
آموزش جنسی کودکان

 

● ابتدا به سؤالات جنسی که ممکن است در سنین مختلف در ذهن کودکان به وجود آیند اشاره می‌کنیم و پس از آن نحوه پاسخگویی به این سؤالات را شرح می‌دهیم.

آنچه ممکن است کودکان پیش دبستانی از شما بپرسند (بازه سنی ۱ تا ۵ سال)

  • ○ بچه‌ها از کجا میان؟
  • ○ چطوری وارد شکمت شدم؟
  • ○ قبل از اینکه وارد شکمت بشم کجا بودم؟
  • ○ چطوری از شکمت بیرون اومدم؟
  • ○ چرا دخترها آلت تناسلی ندارن؟

آنچه کودکان ۱ تا ۳ سال باید بدانند

● در این سنین، کودکان کنجکاوی‌هایی درباره بدن خود و نحوه عملکرد آن دارند. در این مرحله بهتر است اسامی درست اعضای بدن کودک را به او آموزش بدهید. اگر سعی کنید به جای گفتن نام درست اعضای بدن، از اسامی و عناوین ساختگی استفاده کنید، ممکن است این ذهنیت در کودک ایجاد شود که در مورد بخش‌های خاصی از بدن راز یا نکته پنهانی وجود دارد و این کنجکاوی آن‌ها را بیشتر می‌کند.

 

● بهتر است معرفی اعضای بدن کودک را به زمانی موکول کنید که شرایط مهیاست. به عنوان مثال زمان حمام یا به هنگام پوشیدن لباس‌ها زمان مناسبی برای این آموزش‌ها است. در این دوره شما می‌توانید رفتارهای سالم و طبیعی را در مورد اندام‌های جنسی به کودک خود آموزش دهید.

 

 آموزش جنسی کودکان

● به عنوان مثال؛ اگر کودک شما به هنگام تعویض پوشک، اندام تناسلی‌اش را لمس می‌کند، این موضوع ایرادی ندارد. شما می‌توانید در دوره‌های بعدی و زمانی که کمی بزرگ‌تر شد بیشتر در مورد رفتارهای عمومی و خصوصی با او صحبت کنید.

 

● با نزدیک شدن به سنین ۳ سالگی می‌توانید آرام آرام اندام‌های خصوصی بدن را به کودک آموزش دهید و به او بگویید نباید بدون اجازه او فردی به این اندام‌ها نگاه کرده یا آن‌ها را لمس کند. می‌توانید اطلاعاتی در مورد استقلال بدن به کودک بدهید. اینکه لزوماً آن‌ها مجبور نیستند با هر فردی تماس فیزیکی (مانند بغل کردن) داشته باشند.

 

● از آن جایی که بغل کردن و در آغوش گرفتن اقوام و آشنایان بخشی از فرهنگ جامعه است، شاید آموزش دادن در این زمینه کار سختی باشد. اما می‌توانید در موقعیت‌هایی که فرزندتان از بغل کردن و بوسیدن افراد ناراحت است، او را حمایت کنید و به این شکل آموزش خود را به او بدهید.

آنچه کودکان ۴ تا ۵ سال باید بدانند

● در این بازه سنی هوشیاری و کنجکاوی کودکان بیشتر شده است و شما باید محتاطانه‌تر از قبل رفتار کنید. کودکان ممکن است نسبت به اندام‌های جنسی خود و یا حتی دیگران توجه بیشتری داشته باشند و از شما سؤالاتی درباره اینکه «چرا اندام جنسی زنان و مردان متفاوت است» یا «بچه‌ها از کجا می‌آیند» بپرسند.

 

 آموزش جنسی کودکان

● ممکن است برخی از کودکان مرتبا اندام تناسلی خود را لمس کنند یا حتی به اندام‌های تناسلی دیگر افراد علاقه نشان دهند. قبل از هر چیزی باید به عنوان والدین به این موضوع توجه داشته باشید که این رفتارهای کودک، رفتارهای بالغانه و بزرگسالانه نیست و تنها نشانه‌هایی از علاقه طبیعی در او هستند. با همه این‌ها، شما باید به شیوه درست به کودک آموزش دهید که چه کاری درست و چه کاری اشتباه است.

 

● شما باید برای اکتشاف چیزهای جدید، محدودیت‌هایی برای کودک ایجاد کنید. یک راه آموزش صحیح این است که قبل از بغل کردن یا بوسیدن کودک از او اجازه بگیرید. این کار باعث می‌شود تا او استقلال بدن را درک کند و متوجه اهمیت این موضوع شود.

 

● همچنین هر پاسخی که کودک به درخواست شما داد را مورد احترام قرار دهید. در واقع اگر کودک تمایلی به بغل کردن یا بوسیده شدن نشان نداد ناراحت نشده و احساس گناه در او ایجاد نکنید.

 

● همچنین در پاسخ به این سؤال که بچه‌ها از کجا می‌آیند؟ اگر باردار باشید می‌توانید توضیحاتی ساده اما دقیق به او ارائه کنید. مثلاً بگویید بچه از کانالی به اسم واژن بیرون می‌آید یا ممکن است از بریدگی باشد که پزشک‌ها روی شکم من ایجاد می‌کنند.

آنچه ممکن است کودکان در سنین مدرسه از شما بپرسند (بازه سنی ۶ تا ۷ سال)

  • ○ افراد باید چند سال داشته باشند تا بتوانند بچه‌دار شوند؟
  • ○ چرا نعوظ اتفاق می‌افتد؟
  • ○ پریود چیست؟
  • ○ مردم چگونه رابطه جنسی دارند؟
  • ○ چرا برخی از مردان، مردان دیگر را دوست دارند؟

آنچه کودکان ۵ تا ۷ سال باید بدانند

● در این بازه سنی کودکان نسبت به روابط بین آدم‌ها با یکدیگر (از نظر جنسی) کنجکاوی بیشتری پیدا می‌کنند. در واقع آن‌ها می‌خواهند بدانند بین بزرگسالان از نظر جنسی چه اتفاقاتی می‌افتد؟ این سؤالات زمانی پیچیده‌تر می‌شوند که آن‌ها می‌خواهند در مورد تمایلات جنسی بین زن و مرد و نهایتا نحوه بچه‌دار شدنشان بیشتر بدانند.

 

 آموزش جنسی کودکان

● آن‌ها از شما در مورد موضوعاتی همچون نحوه عملکرد بدن و همچنین محل تولد نوزاد سؤال خواهند کرد. شما باید برای درک بهتر کودک در مورد جنسیت به او کمک کنید و این کار را به روشی درست به او آموزش دهید تا کودک برای دریافت پاسخ سؤالات خود از اینترنت یا دوستانش کمک نگیرد.

 

● توجه داشته باشید که تمام آموزه‌هایی که در این دوره در اختیار کودک خود قرار می‌دهید در بزرگسالی با او باقی خواهند ماند و حتی روی روابط آینده‌اش تاثیرگذار خواهند بود.

آنچه کودکان ۸ تا ۹ سال باید بدانند

● کودکان در این دوره از نظر آموزه‌های جنسی می‌توانند احساسات مختلفی را تجربه کرده باشند. آن‌ها در این بازه سنی کاملاً می‌توانند درک کنند که رابطه جنسی چیزی است که بین دو نفر اتفاق می‌افتد.

 

● حتی ممکن است در این دوره شروع به علاقه‌مند شدن در مورد نحوه ملاقات افراد و عاشق شدن آن‌ها کنند. وقتی صحبت از عشق به میان می‌آید، احتمالا آن‌ها از شما سؤالاتی درباره روابط جنسی نیز خواهند پرسید.

 

● این موضوع را شفاف‌سازی کنید که دوست داشتن کسی ارتباطی به جنسیت ندارد و با دوست داشتن شخصی از نظر جنسی متفاوت است. این بازه سنی دوره‌ای است که کودک شما تغییرات زیادی را تجربه می‌کند و برای ورود به دوره بلوغ آماده می‌شود.

 

● همزمان که کودکان بیشتر و بیشتر درباره مسائل جنسی آگاه می‌شوند، مهم است که شما در مورد به تأخیر انداختن آمیزش جنسی تا رسیدن به سن مجاز با آن‌ها صحبت کنید.

 

● می‌توانید در این سن در خصوص موضوعاتی همچون مسائل بهداشتی، مشکلات و بیماری‌های مقاربتی و نکات پیشگیری از بارداری نیز با آن‌ها صحبت کنید. باید اطمینان حاصل کنید که کودکان به درک خوبی از این مسائل می‌رسند و قادرند از خود در برابر این اتفاقات محافظت کنند.

 

● به آن‌ها آموزش دهید که بیماری‌های مقاربتی چگونه می‌توانند انتقال و گسترش یابند. می‌توانیم بگوییم آموزش مسئولیت‌پذیری جنسی به کودکان یکی از مهم‌ترین درس‌های زندگی آن‌هاست.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.