عینک‌های طبی را با یک کلید آفتابی کنید

دانشمندان موسسه فناوری جورجیا عینک‌ طبی شفافی ارائه داده‌اند که کاربر می‌تواند به صورت دستی آن را به شکل عینک آفتابی تنظیم کند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، لنزهای فتوکرومیک عینک‌ها حاوی مولکول‌های هالید نقره‌ هستند که این مولکول‌ها در صورت قرارگرفتن در معرض نور فرابنفش خورشید، به طور موقت تغییر شکل می‌دهند؛ این موضوع موجب تیره‌شدن لنزها و فیلترشدن بخشی از نور می‌شود.

یکی از مشکلات چنین عینک‌هایی این است که تغییر وضعیت‌دادن از حالت شفاف به رنگی اغلب چند دقیقه زمان می‌برد و این موضوع هنگام رانندگی یا هدایت‌کردن هواپیما، نامطلوب است؛ علاوه بر این، در صورتی که فرد در سایه باشد، این عینک‌ها رنگی نمی‌شوند.

با این حال، کاربران عینک ارائه‌شده توسط موسسه فناوری جورجیا می‌توانند آن را در هر زمان و مکانی که بخواهند، فقط با یک کلید الکتریکی، رنگی یا شفاف کنند. لنزهای این عینک حاوی پلیمرهای الکتروکرومیک هستند که به جای نور فرابنفش به جریان الکتریکی واکنش نشان می‌دهند.

نمونه اولیه عینک ابداعی ترکیبی از پلیمرهای زرد، فیروزه‌ای، نارنجی و آبی است که این پلیمرها ظرف معدود ثانیه‌هایی، عینک را به رنگ قهوه‌ای در می‌آورند و تا 70 درصد نور ورودی را مسدود می‌کنند. با تغییردادن نسبت پلیمرها، می‌توان عینک جدید را به رنگ‌های دیگری نیز درآورد.

جزئیات این فناوری در مجله ACS Applied Materials & Interfaces منتشر شد.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: چشم فناوری

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.