سردرد، اضافه وزن ، کج خلقی و افسردگی از عوارض یبوست است

در میان بیماری‌ها یبوست به عنوان اُم‌المرض شناخته شده است که این بیماری به دلایل مختلف مانند استرس، خوردن برخی غذاها و کاهش فعالیت ایجاد می‌شود.

بر اساس گزارش مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی دکتر غلامرضا کرد افشاری ،استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سومین همایش تخصصی طب سنتی با بیان مطلب فوق گفت: از دیدگاه طب سنتی باید بعد از هر وعده غذایی فضولات بدن دفع شود البته برای افراد مسن استثنا وجود دارد.

دکتر کرد افشاری در مورد دلایل ایجاد یبوست گفت: ورزش نکردن مهمترین دلیل برای ایجاد یبوست است. البته گاهی انجام ورزش‌های سنگین ممکن است این عارضه را ایجاد کند.

وی افزود: تغییرات آب و هوایی نیز در ایجاد یبوست موثر است و هر منطقه تغذیه مناسب خود را می‌طلبد. مصرف برخی غذاهای خشک نیز باعث ایجاد این عارضه می‌شود.

این متخصص طب سنتی گفت: تند تند غذا خوردن باعث تشنگی در حین غذا می‌شود و همین امر منجر به یبوست می‌شود. وجود بواسیر، استفاده از داروهای مخدر، انسداد روده، وجود انگل، بیماری‌های عصبی و روانی، خشکی روده و سرطان از دیگر عوامل ایجاد یبوست است.

کرد افشاری افزود: سردرد، اضافه وزن، بوی بد دهان، کج خلقی و افسردگی، بیماری‌های کبدی و غیره از عوارض این بیماری است.

استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: برای پیشگیری از این عارضه فعالیت بدنی مرتب روزانه، پیاده‌روی، جویدن مناسب غذا، نخوردن غذا قبل از گرسنگی، با آرامش غذا خوردن، خوردن مایعات گرم و در زمان مناسب، انجام عمل دفع انجام شد توصیه می‌شود

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: طب مکمل

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.