باید تفاوت نقد و تخریب را بدانیم/جامعه، آسیبهای زیادی از تخریبها دیده است

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دکتر سیدحسن هاشمی در همایش ملی نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت با بیان این که پیشنهاد برگزاری جلسه نقد عملکرد حوزه سلامت را حدود 8 ماه پیش به همکاران دادیم ، از برگزارکنندگان این همایش قدردانی کرد و گفت: نقد بسیار خوب است ولی تحمل آن بخصوص برای ما که در کشوری زندگی می کنیم که در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و سده های متمادی، استبداد ریشه در گذشته تاریخی ما دارد سخت تر است.
دکتر هاشمی با بیان این که استفاده و کاربرد صحیح نقد بسیار مهم است و نیاز به فرهنگ دارد، تصریح کرد: خیلی مهم است که ما فاصله تخریب و نقد را بدانیم.

عده ای به نام نقد، تخریب می کنند

وزیر بهداشت افزود: این روزها بسیاری تخریب می کنند و اسم آن را نقد می گذارند، در حالی که تخریب به جامعه آسیب می رساند، شایعه را افزایش می دهد و جرات را از بخشی از خدمتگزاران جامعه می گیرد.

دکتر هاشمی با بیان اینکه در دو دهه گذشته به ویژه در 10 سال گذشته آسیب زیادی از تخریب ها دیده ایم، افزود: علاوه بر آن شاهد بی اخلاقی، تهمت و بدگمانی بوده ایم که اینها به دور از اخلاق انسانی است.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: رسانه ها نقش زیادی در نحوه بیان انتقادات دارند و باید مراقب باشند تا از آنها به عنوان ابزار استفاده نشود و این اقدام در جهت منافع ملی نیست و معنی آن هم آزادی نیست.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که هیچ کس مصون از خطا نیست، گفت: همه ما حتما اشتباه داریم و بری از عیب و ایراد نیستیم.

اولین دستگاه اجرایی هستیم که عملکرد خود را در بوته نقد گذاشته ایم

دکتر هاشمی با بیان اینکه اولین دستگاه اجرایی هستیم که عملکرد خود را در بوته نقد قرار داده ایم، گفت: اصل این کار مبارک است و امیدواریم وزارت بهداشت در این مسیر نه به طور نمایشی بلکه حقیقتاً گوش های خود را برای شنیدن اشکالات باز کند و ایرادات خود را به تدریج برطرف کند.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: به رغم اینکه تاکنون در حوزه سلامت اقدامات بزرگی را انجام داده ایم، اما هنوز اول راه هستیم و راه درازی برای تحقق همه اهداف نظام سلامت داریم.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح اوضاع کشور در زمان شروع به کار دولت یازدهم پرداخت و گفت: علاوه بر ناآرامی هایی که در کشورهای منطقه وجود داشت و شرایط اقتصادی خوب نبود، وزارت بهداشت مبنای کار خود را استفاده از نیروهای تخصصی و با تجربه گذاشت و در حال حاضر اکثر معاونین و مدیران این وزارتخانه قبلا دارای سابقه وزارت و یا مسئولیت های اجرایی مهمی بودند.

دکتر هاشمی تاکید کرد: ماهیت کار وزارت بهداشت خدماتی است و عاری از رفتارهای سیاسی است بنابراین از تجربه همه افراد استفاده نموده ایم.

رضایت مردم از اجرای طرح تحول سلامت

وزیر بهداشت به چگونگی اجرای طرح تحول سلامت پرداخت و گفت: این وزارتخانه طرحی را شروع کرد که حاصل آن تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری بود و در حال حاضر مردم در اقصی نقاط کشور از اجرای این طرح راضی هستند .

وی خاطر نشان کرد : با اجرای طرح تحول سلامت تنها بخش کوچکی از مشکلات مردم حل شده است ، ولی آنها به دلیل این که دیده شده اند و احساس می کنند مورد احترام قرار گرفته اند راضی و خشنود هستند .

دکتر هاشمی با بیان اینکه قبل از اجرای طرح تحول سلامت بسیاری از بیمارستانهای کشور از حداقل امکانات گرمایشی و سرمایشی محروم بودند ، گفت : با اجرای این طرح وضعیت بیمارستانها و تجهیزات بیمارستانها بهتر شد ، پرداخت هزینه های درمانی از جیب مردم کاهش یافت ، دارو و واکسن در اختیار مراکز بهداشتی – درمانی قرار گرفت ، بیش از هزار خانه بهداشت بازسازی و نوسازی شدند و این همه اقدام به همت تک تک همکاران دانشگاههای علوم پزشکی کشور صورت گرفت .

وزیر بهداشت گفت : یکی از نگرانی های دائمی ما این است که مسئولین تصور کنند که اعتباری به حوزه سلامت تخصیص داده شده و همه مشکلات این حوزه رفع شده است در حالی که چنین نیست .

وی با انتقاد از کسانی که در تریبون های رسمی کشور اعتبارات وزارت بهداشت را مورد نقد قرار داده اند ، تصریح کرد : رقمی که بر روی کاغذ نوشته می شود با رقمی که در خزانه وزارتخانه قرار می گیرد ، بسیار متفاوت است .

وی یادآور شد : امسال دولت و مجلس بودجه خوبی به وزارت آموزش و پرورش اختصاص داده است که ما از این موضوع خوشحال هستیم اما میزان بودجه اختصاص داده شده به این وزارتخانه بیشتر از بودجه اختصاص داده شده به وزارت بهداشت است اما بودجه بهداشت و درمان را به قدری بزرگ کرده اند ، که موجب افزایش توقعات جامعه می شود .

برای تامین کامل تختهای بیمارستانی 40 سال زمان نیاز است

وزیر بهداشت با بیان این که برای رسیدن به نظام مطلوب سلامت و در صورت همراهی مجلس و دولت به 10تا 15 سال زمان نیاز است .خاطرنشان کرد : برای رفع کمبود تخت بیمارستانی و رسیدن به استاندارد کشورهای منطقه (2.6) حداقل 40 سال زمان نیاز داریم ، چرا که هرسال حدود 2 هزار تخت به تخت های بیمارستانی افزوده می شود .

نگرانی از تامین نیروی انسانی 76 بیمارستان آماده راه اندازی

وزیر بهداشت همچنین با اشاره به کمبود نیروی انسانی در حوزه سلامت یادآور شد : برای 76بیمارستانی که بزودی آماده راه اندازی خواهد شد ، هنوز مجوز بکارگیری نیروی انسانی صادر نشده است .

وی همچنین ، با انتقاد از کسانی که وزارت بهداشت را متهم به درمان محور بودن می کنند ، گفت : سیاستگذاران و سیاستمداران در طی سالهای گذشته که بسیاری از آنها هم لباسی های ما بوده اند ، کمترین اعتبارات را به بخش درمان اختصاص داده اند واین اتفاق ظرف چند روز نیفتاده است .

نباید در فضاهای عمومی یکدیگر را نقد کنیم

وی با بیان اینکه متاسفانه مردم را به گونه ای آموزش داده ایم تا به محض اینکه تریبونی را مشاهده می کنند شروع به نقد می کنند گفت : متاسفانه عادت نداریم عیب ها را در پشت دربهای بسته بگوییم و دستور اسلام نیز این است که اشکالات را در فضای عمومی مطرح نکنیم .

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که دانشگاههای علوم پزشکی کشور می توانند بهترین نقد کننده باشند ، اظهار امیدواری کرد که حاصل همایش ملی نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت منجر به رفع ایرادات و اصلاح برخی از عملکردهای حوزه سلامت باشد .

وی گفت : امیدوار هستیم سال 94 را بهتر از سال گذشته و با اشکالات کمتر سپری نماییم و با آمادگی بیشتری کار را شروع کنیم

وزیر بهداشت با بیان این که استفاده و کاربرد صحیح نقد بسیار مهم است و نیاز به فرهنگ دارد، تصریح کرد: خیلی مهم است که ما فاصله تخریب و نقد را بدانیم.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.