مصرف داروی دیابت در زنان باردار مانع اضافه وزن نوزادان نمی شود

مصرف داروی دیابت در زنان چاق باردار که به منظور تنظیم قند خون تجویز می شود، مانع از اضافه وزن نوزادان آنها نمی شود.به گزارش گروه علمی ایرنا از ساینس، محققان در یک مطالعه به 226 زن چاق باردار داروی متفورمین دادند؛ متفورمین داروی دیابت است که به تنظیم قند خون کمک می کند.تمامی این زن ها در سه ماهه دوم بارداری خود قرار داشتند و محققان این دارو را تا زمان به دنیا آمدن نوزادشان به آنها دادند.

محققان متوجه شدند، درحالیکه داروی متفورمین سطح قند خون و شاخص پره اکلامپسی (از عوارض بارداری) و تولد پیش از موعد را در این زنان پایین می آورد اما تاثیری بر اضافه وزن گرفتن نوزادان آنها در مقایسه با 223 زنی که دارونما مصرف می کردند، نداشت.
محققان این دارو را برای یک مطالعه تازه بر اساس این تئوری انتخاب کردند که آیا قرار گرفتن در معرض قند خون اضافی باعث افزایش وزن نوزاد در رحم می شود یا نه .
به گفته جین بروین مدیر اجرایی مرکز سلامت مادر و جنین تومی انگلیس، ما باید روش هایی را برای تشویق زنان به مدیریت وزن خود قبل از بارداری پیدا کنیم تا تاثیرات نامطلوب بر روی کودکان آنها به حداقل برسد.
این مطالعه نشان می دهد که ما باید تلاشهایمان را برای کشف راه های موثر به منظور کمک به زنانی که در دوران بارداری خود اضافه وزن دارند به دو برابر برسانیم.
محققان همچنین تصمیم دارند تا وضعیت سلامتی این کودکان را مورد پیگیری قرار دهند تا متوجه شوند که آیا این درمان تاثیری بر احتمال ابتلای آنها به مشکلات سلامتی در سال های بعدی زندگیشان دارد یا خیر.
انتظار می رود که نوزادان سنگین وزن تر، در بزرگسالی نیز اضافه وزن پیدا کنند که این موضوع خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را در سال های بعدی زندگی افزایش می دهد.
این مطالعه در مجله Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.