تماشای افراطی تلویزیون مهارت و ارتباط اجتماعی را از کودکان می گیرد

مطالعات محققان دانشگاه مونترال نشان می دهد کودکانی که زیاد تلویزیون می بینند، در سال های بعدی زندگی مهارت های اجتماعی ضعیفی دارند و نمی توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، تماشای تلویزیون برای کودکان بسیار جذاب است و واضح است در صورتی که کنترلی از جانب والدین صورت نگیرد، کودکان تمایل دارند بیشتر وقت خود را صرف تماشای تلویزیون کنند. 
مطالعات نشان می دهد کودکانی که زیاد تلویزیون می بینند، در سال های بعدی زندگی مهارت های اجتماعی ضعیفی دارند و نمی توانند با دیگران ارتباط برقرار کنن
تعامل با خانواده، مهمترین رکن تقویت رفتارهای اجتماعی در کودکان است. اگر زمان زیادی صرف تماشای تلویزیون شود، فرصتی برای ارتباط با اعضای خانواده باقی نمی ماند و این مهارت ها در کودک تقویت نمی شود.
در این مطالعه ارتباط ساعت هایی که کودک در دو سالگی صرف تماشای تلویزیون کرده و نوع ارتباطات در کلاس ششم مورد بررسی دقیق قرار گرفته است.
نتایج نشان می دهد هرچه کودک در سال های اولیه زندگی زمان بیشتری را صرف تماشای تلویزیون کند، بیشتر مورد زورگویی همسن و سالان خود در مدرسه قرار می گیرد و عادت می کند که همیشه قربانی باشد.
در ادامه مطالعات آمده است کودکانی که زیاد تلویزیون می بینند، رفتارهای ناهنجار بیشتری دارند و اغلب خشن هستند.این کودکان به دلیل عدم تحرک، اضافه وزن دارند و ستون فقرات آنان معمولا دچار اختلال است. اختلال خواب، کاهش حافظه و کاهش بینایی، از دیگر مضرات تماشای تلویزیون هستند.
آکادمی اطفال آمریکا (AAP) به والدین توصیه می کند که اجازه بیش از دو ساعت تماشای تلویزیون در روز را به کودکان خود ندهند.
نتایج این تحقیقات در نشریه Developmental & Behavioral Pediatrics منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.