ضرورت افزایش آگاهی عمومی درباره کاربرد لیزر در تشخیص و درمان بیماری ها

رئیس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی گفت: برداشت جامعه ما از لیزر تنها در زمینه زیبایی است، در حالی که لیزر می تواند در تشخیص زودرس سرطان ها و درمان بسیاری از بیماری ها نقش بسزایی ایفا کند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر 'محمدرضا رزاقی' روز دوشنبه در نشست خبری کنگره تازه های لیزر پزشکی اظهار کرد: فناوری لیزر می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها که به درمان های متداول و دارویی جواب نمی دهند، بسیار موثر باشد.
وی افزود: در قیاس با جراحی نیز لیزر در بسیاری از موارد موثرتر است و می تواند در جراحی های غیرتهاجمی به کار گرفته شود.
رزاقی اظهار کرد: باید در این زمینه اطلاع رسانی شود که لیزر روشی برای کمک به پزشک و جامعه در درمان بهتر و کم عارضه تر و موثرتر است و باید شناخت پزشکان و عموم مردم نسبت به آن افزایش یابد.
به گفته دکتر رزاقی، در برخی موارد کاربران بدون هیچ شناختی نسبت به دانش لیزر و عوارض ناشی از استفاده نابجای آن از دستگاه های لیزر استفاده می کنند. 
وی افزود: در همه امور پزشکی حتی اگر موازین علمی و نظامات قانونی رعایت شود، باز هم امکان بروز عوارض وجود دارد که جزء خطای پزشک به شمار نمی آید، اما اگر افرادی که هیچ دوره آموزشی نگذرانده و مجوز کار با لیزر را نداشته باشند و در حین کار بیمار با عوارضی مواجه شود، نیاز به پیگیری قانونی دارد. 
رئیس کنگره تازه های لیزر پزشکی به راه انداری شبکه ملی تحقیقات لیزر پزشکی در کشور اشاره کرد و گفت: این شبکه تحت نظارت و هدایت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی فعالیت می کند و هدف آن اجرای نقشه راه لیزر کشور است که از سال ها قبل طراحی و تدوین شده است. رزاقی ادامه داد: بومی سازی لیزر پزشکی در زمینه شناخت ساخت و کاربرد لیزر در رشته های مختلف علوم پزشکی و استاندارد سازی در همه ابعاد و همچنین تهیه برنامه های آموزشی برای رشته های مختلف پزشکی که با علم لیزر در ارتباط هستند از اهداف این شکبه ملی است. 
رئیس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی گفت: هدف دیگر این شبکه این است که تمامی مراکز تحقیقاتی که ارتباط موضوعی با لیزر دارند، مهندسانی که در زمینه لیزر در کشور فعالیت می کنند ، شرکت های تولید کننده و وارد کننده تجهیزات لیزر ، اساتیدی که در ارتباط با لیزر فعالیت می کنند، در یک مجموعه گرد هم آیند تا بتوان دانش لیزر را به صورت علمی تر در اختیار افرادی که از این علم بهره می گیرند، قرار داد. 
وی ادامه داد: به همین منظور کنگره ها، سمینارها و کارگاه های مختلفی در زمینه آموزش متخصصان مرتبط با لیزر و همچنین پزشکانی که به تازگی وارد حوزه لیزر شده اند به عنوان یکی از فعالیت های این شبکه هر ساله برگزار می شود. 
دهمین همایش انجمن علمی پزشکی لیزری ایران در سومین کنگره کاربرد لیزر در علوم پزشکی تحت عنوان کنگره تازه های لیزر پزشکی از هفتم تا نهم بهمن ماه در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد تهران برگزار می شود.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: لیزر

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.