اسپرم مردان چه اطلاعاتی درباره سلامتی می‌دهد؟

بر اساس تحقیقات جدید دانشمندان امریکایی، سلامتی کلی یک مرد به کیفیت اسپرم وی بستگی دارد.

 

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، مشکلات ناباروری در مردان به معنای وجود مشکلات سلامتی در آن‌ها مانند فشار خون بالا و اختلالات هورمونی است.

 

محققان دانشگاه استنفورد دریافتند 15 درصد از زوج‌ها مشکلات باروری دارند و کیفیت اسپرم نیمی از آن‌ها پایین است. آن‌ها برای نخستین بار، کیفیت پایین اسپرم را به امکان ابتلا به مشکلات سلامتی دیگر مانند فشار خون بالا و اختلالات هورمونی و پوستی مرتبط کرده‌اند.

 

بر اساس یافته‌های جدید، مردان دارای مشکلات باروری باید معاینات دقیقی را برای شناسایی علائم زودهنگام مشکلات سلامتی‌شان دریافت کنند.

 

در پژوهش جدید، سابقه پزشکی 9 هزار و 387 مرد بین سنین 30 و 50 سال در سال‌های بین 1994 و 2011 بررسی شد تا عامل ناباروری آن‌ها تعیین شود. این سوژه‌ها به طور معمول نمونه‌هایی از اسپرم‌شان را به تیم علمی ارائه می‌دادند تا محققان مشخصه‌هایی مانند حجم، تراکم و تحرک آن‌ را ارزیابی کنند. این مشخصه‌ها نشان‌دهنده توانایی اسپرم برای حرکت‌کردن آنی و فعال، همزمان با مصرف انرژی است.

 

در نیمی از سوژه‌های مورد بررسی، مشکل، اسپرم غیرعادی بود اما در نیمی دیگر از آن‌ها مشکل جای دیگری بود. حدود 44 درصد از تمامی مردان نابارور با سن میانگین 38 سال علاوه بر مشکلات اسپرم، مبتلا به مشکلات سلامتی دیگر بودند. مشکلات عمده، بیماری‌های دستگاه گردش خون، فشار خون بالا، بیماری شریانی و بیماری‌های قلبی بودند.

 

این نخستین بار است که دانشمندان ارتباط بین کیفیت پایین اسپرم و مشکلات سلامتی دیگر در مردان را آشکارسازی می‌کنند.

 

جزئیات این بررسی در نشریه Fertility and Sterility قابل‌مشاهده است.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.