بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا شهریور ماه است

رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد: بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا شهریور ماه است.به گزارش ایرنا ، دکتر داوود یادگاری اظهار کرد : بیماران دچار بیماری های زمینه ای از قبیل بیماران ریوی، قلبی، دیابتی، سرطانی، مبتلایان به بیماری های نقص ایمنی، بیمارانی که کورتن یا داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف می کنند و همچنین افراد بالای 65 سال و زنان باردار جزو گروه های پر خطری هستند که می بایست، حتما علیه ویروس آنفلوآنزا واکسینه شوند.

وی از توزیع واکسن آنفلوانزا در داروخانه های سراسر کشور خبر داد و گفت: با توجه به اینکه بهترین زمان برای تزریق این واکسن شهریور ماه است، امسال خوشبختانه واکسن به موقع در داروخانه های سراسر کشور توزیع شده است.
یادگاری با اشاره به اینکه از زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا در بدن دو هفته به طول می انجامد تا آنتی بادی در بدن افراد تشکیل شود،گفت :ضروری است، افراد در معرض خطر از همین حالا و پیش از شروع فصل سرما، بازگشایی مدارس و در حقیقت قبل از شروع اپیدمی آنفلوانزا نسبت به واکسینه کردن خود اقدام کنند.
رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: همچنین کودکانی که می بایست در مدت زمان طولانی آسپرین مصرف کنند، شیرخواران بالای شش ماه، کلیه کارکنان سیستم بهداشت و درمان اعم از دولتی و خصوصی، افرادی که از سالمندان مراقبت می کنند، نیز می بایست، علیه این بیماری واکسینه شوند.
وی گفت: هر چند سازمان بهداشت جهانی همه ساله نسبت به جمع آوری نمونه های ویروس از کشورهای مختلف از جمله کشور ما اقدام و با همکاری شرکت های داروسازی نسبت به ساخت واکسن آنفلو انزا جدید مبادرت می کند با این حال با توجه به تغییر ژن های واکسن آنفلوآنزا، ضروری است، افراد در معرض خطر همه ساله واکسینه شوند. به عبارتی تغییر ژن های این ویروس و به دنبال آن تغییر سوش های واکسن باعث می شود که فرد همه ساله نیازمند تزریق واکسن جدید باشد.
یادگاری یادآور شد: ابتلا به ویروس آنفلو آنزا در افراد دچار بیماری های زمینه ای نه تنها سبب ابتلای آنان به عوارض این بیماری از قبیل عفونت های ریوی ناشی از ویروس و در مواردی، عفونت های ریوی ثانویه می شود که ابتلا به آنفلو آنزا موجب تشدید بیماری های زمینه ای در بیماران های قلبی- ریوی نیز خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه ویروس آنفلو انزا دستگاه تنفسی شامل بینی،گوش، گلو و ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد، گفت: علایم بیماری آنفولانزا هر چند شبیه سرماخوردگی است، اما ابتلا به آنفولانزا کاملا متفاوت از آن است.
رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از تب، دردعضلانی،لرز و عرق، سرفه خشک، خستگی و ضعف و احساس احتقان در بینی به عنوان علایم آنفلو آنزا نام برد که مبتلایان برخی یا تمام علایم فوق را نشان می دهند.
وی تصریح کرد: ابتلا به آنفلو آنزا در افراد در معرض خطر در موارد زیادی منجر به بستری شدن این بیماران در بیمارستان ها و مراکز درمانی می شود که این امر هزینه های زیادی را بر سیستم بهداشتی- درمان جامعه تحمیل می کند.
یادگاری گفت: فارغ از گروه های در معرض خطر، تمام افراد می توانند، برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس، علیه بیماری آنفلو انزا واکسینه شوند و هر چه درصد پوشش این واکسن در کشوری گسترده تر باشد، به نفع نظام سلامت آن جامعه خواهد بود.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.