کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه با رژیم مدیترانه ای

نتیجه یک مطالعه در اسپانیا نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد.به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، در این مطالعه آمده است که رژیم غذایی مدیترانه ای در کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه، موثرتر از رژیم غذایی کم چربی است.

این مطالعه که حدود پنج سال به طول انجامیده، داوطلبان به طور تصادفی تحت رژیم های غذایی متفاوتی قرار گرفتند، نتیجه نشان می دهد زنانی که از رژیم غذایی مدیترانه ای به همراه چهار قاشق غذاخوری روغن زیتون فرابکر (extra virgin) در روز استفاده می کنند، پنجاه درصد کمتر از داوطلبانی است که رژیم غذایی کم چرب دارند، به سرطان سینه مبتلا می شوند.
رژیم مدیترانه ای به طور معمول شامل چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون، آجیل و آووکادو، همراه با سبزیجاتی مانند کرفس، اسفناج و هویج است. ماهی نیز اهمیت ویژه ای در این رژیم غذایی دارد. 
این سبزیجات غنی از نیتریت و نیترات هستند و ترکیب این دو گروه غذایی سبب تشکیل اسیدهای چرب نیترو می شود. در رژیم غذایی مدیترانه ای جایی برای گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده و قندهای مصنوعی وجود ندارد. 
یکی دیگر از مهمترین مزیت های رژیم مدیترانه ای، افزایش امید به زندگی و رفع افسردگی است. 
در ادامه به برخی از مزیت های دیگر استفاده از رژیم مدیترانه ای که در مطالعات قبلی به اثبات رسیده اشاره شده است: 
- رژیم غذایی مدیترانه ای از بروز بیماری مزمن کلیه جلوگیری می کند. 
- رژیم غذایی مدیترانه ای با وجود روغن زیتون، باعث کاهش وزن می شود و از بروز دیابت جلوگیری می کند. 
- رژیم غذایی مدیترانه ای سبب کاهش فشار خون می شود. 
- رژیم غذایی مدیترانه ای سلول های سرطانی را از بین می برد. 
- رژیم غذایی مدیترانه ای از بروز استرس و افسردگی جلوگیری می کند. 
- رژیم غذایی مدیترانه ای مانع از ابتلا به پارکینسون و آلزایمر می شود و در کاهش بیماری های قلبی نقش دارد.
این مطالعات نقش روغن زیتون در کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه را تایید می کند.
سرطان سینه شایع ترین سرطان در زنان است. احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنانی که بستگان درجه اول آنها به این بیماری مبتلا بوده اند، بسیار بیشتر است. جهش در ژن های BRCA1 یا BRCA2 شایع ترین علت سرطان سینه ارثی است که از والدین منتقل می شود. 
از هر هشت زن آمریکایی، یک نفر به سرطان سینه مبتلا می شود. بر اساس پیش بینی انجمن سرطان آمریکا، در سال جاری حدود 232 هزار نفر در آمریکا به این بیماری مبتلا می شوند و بیش از 40 هزار نفر جان خود را از دست می دهند. 
سابقه خانوادگی، قرارگرفتن در معرض اشعه، داشتن سطح بالای استروژن، شیوه نادرست زندگی، مصرف سیگار و الکل و استرس مهمترین عوامل بروز این بیماری هستند. 
نتایج این تحقیقات در نشریه JAMA Internal Medicine منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.