داروی ضد پیری در سنندج تولید شد

نورالدین بختیاری عضو هیات علمی دانشگاه آزاد سنندج برای نخستین بار در کشور موفق به تولید داروی پیشگیری از پیری سلول ها با استفاده از عصاره پوست سیب شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی سنندج روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای نخستین بار با جدایی ناخالصی ها و ترکیب گیاهان اورسولیک اسید در کشور که فعالیت آنتی ایجینگ دارند موفق شدم از پوست سیب به عنوان ماده اولیه، ماده دارویی تولید کنم که از آن برای پیشگیری از پیری سلول ها استفاده می شود.
وی افزود: این محصول تولیدی به شماره 83542 در سازمان ثبت اختراعات و اکتشافات کشور با نام اختصاری 'تاو' ثبت شده و مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو را دریافت کرده است.
وی با اشاره به اینکه این ماده اولیه در پروسه های آزمایشگاهی به دو شکل قرص و کرم تولید می شود اضافه کرد: هر کدام از این مواد خواص و کارایی های متفاوتی دارند قرص های مکمل غذایی و دارویی برای بیماری های دوران پیری از جمله بیماران مبتلا به فشار خون، دیابت، آلزایمر و سرطان استفاده و کرم های آن با خواص سلامت پوست برای تحریک سلول های مرده پوست و جلوگیری از سرطان پوست به کار گرفته می شود.
وی اظهار کرد: هم اکنون این محصول به صورت نمونه ای تولید شده و برای تولید انبوه آن نیازمند همکاری و همراهی بیشتر مسئولان استان کردستان و به ویژه سازمان غذا و دارو است.
وی با اشاره به نمونه های خارجی این دارو گفت: نمونه مشابه خارجی این دارو 490 دلار (17 میلیون 500 هزار ریال) قیمت دارد در حالی که قیمت تمام شده این محصول در تولید انبوه کمتر از یک میلیون ریال است.
وی با اشاره دیگر مزیت های این محصول تولید شده افزود: قرص های مکمل غذایی این فرآورده که به شکل کپسول با جذب 6 دهم درصد در بازارهای خارجی وجود دارد و این داروی تازه کشف شده جذب آن بیش از90درصد با مصرف از طریق زیرزبانی است.
بختیاری به ایرنا افزود: جذب بالاتر و قیمت پایین تر این محصول نسبت به نمونه ایتالیایی می تواند در صورت تولید انبوه در کشور و فراهم شدن زمینه صادرات آن درآمدزایی بسیار خوبی برای این منطقه داشته باشد.
نورالدین بختیاری دانش آموخته رشته بیوشیمی دانشگاه تربیت مدرس در مقطع دکتری بوده و تاکنون 6 مقاله علمی در زمینه این اختراع در نشریات علمی و معتبر جهانی به چاپ رسانده است.

 

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: دارو

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.