برخی افراد در مقابل علایم آلزایمر مصون هستند

مطالعات جدید نشان می دهد مغز برخی افراد در مقابل تاثیر سمی ناشی از ایجاد پلاک کاملا ایمن است و هیچ آثاری از کاهش حافظه در این افراد دیده نمی شود.به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از تلگراف، ایجاد پلاک در مغز مهمترین عامل بروز آلزایمر است.

 مطالعه و بررسی افراد سالمندی که از حافظه و قوای فکری بالایی برخوردارند نشان می دهد مغز برخی افراد در مقابل تاثیر سمی ناشی از ایجاد پلاک کاملا ایمن است و هیچ آثاری از کاهش حافظه در این افراد دیده نمی شود. 
محققان دانشگاه نورث وسترن سلول های عصبی واقع در هیپوکامپ (بخشی از مغز کع مسئول حافظه است) 8 سالمند بالای 90 سال را که به دلیل کارآیی بالاتر حافظه در مقایسه با سایر همسالان انتخاب شده بودند، مورد بررسی و مطالعه قراردادند و مشخص شد با وجود کارآیی بالای حافظه، سه نفر از آن ها زمینه ابتلا به آلزایمر را دارند. 
محققان در جریان بررسی سلول های مغز سه داوطلبی که دارای زمینه ابتلا به آلزایمر بودند، متوجه شدند بخشی از مغز آن ها که مسئولیت اداره حافظه را به عهده دارد، کاملا سالم است. 
محققان سلول های مغز پنج شخص مبتلا به بیماری آلزایمر را بررسی کردند و متوجه مرگ بخش عمده ای از سلول های هیپوکامپ در این افراد شدند. در سایر بخش های مغز این افراد که توانایی های شناختی را کنترل می کنند نیز، الگوی مشابهی دیده شد. 
محققان در این تحقیقات به وجود عاملی پی بردند که از مغز برخی از سالمندان در برابر آلزایمر محافظت می کند. اما هنوز نتوانسته اند این عامل یا عوامل را که ممکن است ژنتیکی یا غیر آن باشند، شناسایی کنند؛ ولی احتمال می دهند که این عامل می تواند ژنتیکی، محیطی یا بسته به شیوه زندگی این افراد باشد.
گزارش کامل این تحقیقات در گزارش کنفرانس سالانه جامعه متخصصان علوم اعصاب در سال 2016 که در سن دیه گو برگزار شد، منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.