افسردگی به اندازه چاقی و کلسترول برای قلب خطرناک است

نتایج یک مطالعه نشان داده است که خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی بر اثر افسردگی به اندازه خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی بر اثر چاقی و سطوح بالای کلسترول، جدی است.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی زی نیوز، طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت،350 میلیون نفر در سراسر جهان به افسردگی مبتلا هستند.
محققان آلمانی در یک مطالعه جدید سه هزار و 428 بیمار مرد 45 تا 74 ساله را بررسی و پیشرفت بیماری آنها را در یک دوره 10 ساله مشاهده کردند.
محققان رابطه میان افسردگی و سایر عوامل خطرساز مانند دود سیگار، سطوح بالای کلسترول، چاقی و فشار خون بالا را با ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و بزرگی نقش هر یک از این عوامل خطرساز را با ابتلا به این بیماری ها آنالیز کردند.
'کارل هاینز لادویگ' استاد دانشگاه فنی مونیخ (TUM) در آلمان گفت: مطالعه ما نشان می دهد که خطر مرگ ناشی از بیماری کشنده قلبی عروقی بر اثر افسردگی تقریبا به بزرگی مرگ ناشی از بیماری قلبی و عروقی بر اثر چاقی و سطوح بالای کلسترول است.
افسردگی عامل حدود 15 درصد از مرگ های قلبی و عروقی عنوان شده است.
این محقق افزود: این رقم با سایر عوامل خطرساز مانند کلسترول بالا، چاقی و سیگار کشیدن که 8.4 تا 21.4 درصد از مرگ های ناشی از بیماری های قلبی و عروقی را موجب می شوند، قابل مقایسه است.
براساس نتایج این مطالعه، تنها فشار خون بالا و سیگار کشیدن هستند که در قیاس با افسردگی، چاقی و کلسترول بالا ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را بیشتر افزایش می دهند.
نتایج این مطالعه در مجله Atherosclerosis منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: چاقی افسردگی قلب

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.