قند کمتر، خودمراقبتی بیشتر

برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی، قند و شکر مصرفی در برنامه غذایی روزانه باید کمتر از 6 قاشق چایخوری باشد که این مقدار شامل قند پنهان درمواد خوراکی هم می شود و در نتبجه مصرف قند کمتر سبب خودمراقبتی بیشتر می شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی نهران، امروزه شاهد افزایش روزافزون مصرف قند و محصولات شیرین هستیم و به تدریج ذائقه مردم به غذاهای شیرین عادت می کند، کارخانجات مواد غذایی نیز محصولات شیرین تری به بازار روانه می کنند و این سیکل معیوب پیوسته درحال چرخش است. 
عادت کردن ذائقه به مواد شیرین که به طور معمول از دوران کودکی شروع می شود، عوارض متعددی نظیر اضافه وزن، چاقی، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و سرطان را به دنبال دارد.
قند و ترکیبات حاوی آن، کالری زیادی در بدن تولید می کنند اما متاسفانه فاقد مواد مغذی لازم هستند بنابراین باید سهم ناچیزی از انرژی دریافتی روزانه را تشکیل دهند.
برخی از انواع قندها به طور طبیعی در میوه ها و سبزیها و سایر مواد غذایی یافت می شوند (گلوکز، فروکتوز و لاکتوز)، اما بسیاری از مواد غذایی که مصرف می شوند دارای شکر افزوده هستند. این نوع شکر برای تشدید طعم و ماندگاری به محصولات تولید شده در کارخانه ها یا منزل، اضافه می شود.
مهمترین منابع شکر افزوده، نوشابه های گازدار، ماء الشعیر، آب میوه های صنعتی، شیر و ماست طعم دار، شیر کاکائو، شیر شکلات، بستنی، انواع کیک و شیرینی و شکلاتها هستند.
** قند، شکر و چاقی
کودکان چاق در بزرگسالی شانس بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری های قلبی - عروقی، سرطان کولون، سرطان سینه و بیماری های مفصلی استخوانی دارند. 
در افراد بزرگسال چاق نیز خطر ابتلا به دیابت نوع 2، سرطان سینه ، سرطان کولون، مشکلات عاطفی، روانی و اجتماعی مثل استرس، اعتماد به نفس پایین و افسردگی بیشتر است.
برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی، قند و شکر مصرفی در برنامه غذایی روزانه باید کمتر از 6 قاشق چایخوری باشد. این مقدار شامل قند پنهان در مواد خوراکی مثل عسل، مربا، بستنی، نوشابه و آب میوه صنعتی، شیرینی و شکلات هم می شود.
** قند و شکر و سلامت قلب
مصرف بیش از حد قند و شکر و به طور کلی مواد قندی و شیرین باعث افزایش فشار خون، اضافه وزن، کاهش کلسترول خوب خون و افزایش تری گلیسرید می شود که همگی از عوامل ابتلا به بیماری های قلبی - عروقی هستند.
** قند و شکر و سرطان
مقادیر زیاد قند و شکر باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود. مطالعات انجام شده نشان داده است که خطر ابتلای افراد دیابتی به سرطان پانکراس و کولون نسبت به سایر افراد دو برابر است.
** قند و شکر و دیابت
یکی از مهمترین دلایل ابتلا به دیابت، مصرف زیاد قند، شکر و مواد شیرین است.
به منابع پنهان قند در مواد غذایی توجه کنید. انواع سس ها، قهوه های فوری، نوشابه های گازدار، آب میوه های صنعتی، کمپوت ها، انواع شیرینی، شکلات و دسرهای آماده حاوی مقادیر زیادی قند هستند.
برای پیشگیری از دیابت، سازمان بهداشت جهانی، توصیه می کند قند و شکر مصرفی روزانه حداکثر 5 درصد انرژی مورد نیاز روزانه را تامین کند، یعنی کمتر از 6 قاشق چایخوری یا کمتر از 25 گرم روزانه.
** قند و شکر و پوسیدگی دندان
یکی از مهمترین عوامل ایجاد پوسیدگی دندان مصرف زیاد قند و شکر و مواد شیرین است.
مواد شیرین و چسبنده مثل شکلات، پاستیل و تافی اثرات تخریبی بیشتری در دندان ها دارند. به کودکان بیاموزید پس از مصرف مواد قندی و شیرین، دهان خود را با آب شستشو دهند.
** نکات توصیه شده برای کمک به کاهش شکر مصرفی
محدود کردن مصرف نان های شیرین (نان قندی، نان شیر مال، شیرینی، کیک و .....) و انواع شکلات و آبنبات
خرید نوشیدنی های بدون شکر و یا کم کالری (دوغ، آب و آبمیوه های طبیعی بدون قند افزوده) به جای نوشابه های گازدار و آب میوه های صنعتی
استفاده از میوه هایی نظیر سیب و هلو و گلابی که قند کمتری دارند و محدود کردن مصرف میوه های شیرین مانند انگور، خربزه، خرما، انجیر، توت و.....
استفاده از میوه های تازه به جای شیرینی و شکلات به عنوان میان وعده، خوردن چای با مقدار کم خرما یا کشمش به جای قند، استفاده از میوه به جای شکر در تهیه دسرها، پذیرایی با میوه به جای شیرینی و شکلات در مناسبت ها، تهیه و مصرف انواع مربا، دسر و شربت های کم شیرین

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: دیابت

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.