افزایش احتمال باروری با مصرف غذاهای فیبردار و کاهش وزن

عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا گفت: غذاهای فیبردار، کاهش وزن، خواب مناسب سبک زندگی سالم و الگوی صحیح تغذیه احتمال باروری را افزایش می دهند.

دکتر سهیلا انصاری پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینکه مصرف غذاهای آماده، قند های ساده و چربی ها احتمال باروری را کاهش می دهند، اظهار کرد که استرس، استعمال سیگار از جمله عواملی هستند که در ناباروری افراد موثر هستند. 
وی همچنین به افزایش بروز سندرم تخمدان پلی کیستیک در کشور اشاره کرد و گفت: در ایران آمار مبتلایان به این بیماری حدود 12 درصد ذکر شده، اگرچه شیوع آن به دلیل تغذیه نامناسب، کم تحرکی و استرس رو به افزایش است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا اظهار کرد که براساس آمار شیوع این سندرم در کشورها متفاوت بوده و بین 5 تا 16 درصد است. 
وی با اشاره به اینکه این سندرم زمینه ژنتیکی دارد گفت که عوامل محیطی نامناسب و چاقی بروز عوارض ناشی از آن را مانند نازایی، سقط جنین، سقط مکرر و همچنین سلامت عمومی زنان را شامل دیابت و فشارخون و بیماری های قلبی عروقی، کبد چرب و حتی بعضی انواع سرطان ها را افزایش می دهد.
وی مشکلات تخمدان، لوله های رحمی، رحم و گردن رحم از جمله علل نازایی در زنان اعلام کرد و گفت: از علل اصلی تاخیر در باروری در زنان ابتلا به سندرم تخمدان پلی کسیستیک است.
انصاری پور با اشاره به اینکه حدود دو سوم موارد سندرم تخمدان پلی کیستیک با چاقی همراه است، گفت: مطالعات نشان داده که کاهش وزن و اصلاح سبک زندگی تاثیر زیادی بر باروری در این افراد دارد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا گفت: در صورتیکه این عارضه تنها علت تاخیر در بارداری مطرح شود، با کاهش وزن به میزان 5 تا 10 درصد احتمال تخمک گذاری منظم و حتی بارداری طبیعی وجود دارد . 
وی برلزوم تحرک بدنی در این افراد تاکید کرد و گفت: زنانی که مبتلا به تخمدان پلی کییستیک هستند توصیه می کنیم حتما روزانه حدود 20 دقیقه پیاده روی داشته باشند. 

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: وزن تغذیه باروری

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.