آزمون جدید تغییر رنگ، تحقیق در حوزه سرطان را متحول می‌کند

محققان دانشگاه بث در انگلیس یک آزمون تغییر رنگ را توسعه دادند که قابلیت متحول کردن تحقیقات در حوزه سرطان را دارد.به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در بدن بیماران مبتلا به انواع مختلف سرطان از جمله پروستات، در مقایسه با سایرین مقادیر بالاتری از نوعی پروتئین به نام AMACR وجود دارد.

 این پروتئین با حالت تهاجمی سرطان مرتبط است و محققان دریافتند کاهش مقدار این پروتئین مانع گسترش سرطان در بدن می‌شود و رفتار سلول‌های سرطانی را به رفتار سلول‌های عادی نزدیک‌تر می‌کند. 
تاکنون هیچ شیوه کارآمد و ساده‌ای برای اندازه‌گیری میزان پروتئین AMACR در بدن وجود نداشته است؛ اما محققان دانشگاه بث یک آزمایش ساده و ارزان قیمت طراحی کردند که در آن وجود پروتئین AMACR تنها در چند دقیقه موجب تغییر رنگ یک مایع شفاف و زلال می‌شود.
مهمترین ویژگی این آزمون تشخیصی این است که می‌توان به سرعت تعداد زیادی از نمونه‌ها را به طور همزمان آزمایش کرد و میزان پروتئین موجود در خون بیماران را با دقت بسیار بیشتری از روش‌های موجود، اندازه‌گرفت. 
همچنین این آزمون امکان درک بهتر بیولوژی سرطان را فراهم می‌کند و علاوه بر آن، می‌توان از این شیوه به عنوان ابزاری برای نظارت بر وضعیت سرطان در بدن بهره گرفت. 
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Chemical Communications منتشر شده است.

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: سرطان

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.