بروز آرتروز زودرس با نشستن و ایستادن طولانی مدت

 آرتروز چیست و چه بخش‌هایی از بدن را درگیر می‌کند؟
آرتروز یا استئوآرتریت شایع‌ترین بیماری از دسته التهاب مفاصل است.در این بیماری غضروف مفصل صدمه دیده و کم‌کم از بین می‌رود.آرتروز ممکن است هر مفصلی را درگیر کند اما مفاصل بزرگ که وزن بدن را تحمل می‌کنند مثل مفاصل زانو و ران و ستون فقرات بیشتر در معرض ابتلا هستند. 

اصلی‌ترین علایم این بیماری چیست؟
آرتروز علایم زیادی دارد ولی 3 علامت آن شایع‌تر و مشخص‌تر هستند؛اولی خشکی پس از استراحت است،به این معنی که گاهی اوقات وقتی مفصل به‌مدت طولانی بی‌حرکت مانده باشد و بخواهد فعالیت کند درد خواهد داشت.شاید دیده باشید که بیماران مبتلا به آرتروز زانو صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوند به سختی راه می‌روند اما بعد از مدتی کم‌کم راه رفتنشان به حالت عادی بازمی‌گردد.خشکی مفاصل بعد از یک دوره طولانی عدم ‌فعالیت بسیار شایع است ولی به ندرت بیشتر از نیم ساعت طول می‌کشد. دومین علامت کاهش انطاف پذیری است؛به‌همین دلیل بیماران مبتلا به آرتروز نمی‌توانند به‌ راحتی مفاصل خود را خم و راست کنند و برای علامت بعدی هم می‌توان به درد در مفصل اشاره کرد.توصیه می‌شود کسانی که بیشتر از دو هفته چنین علایمی را در مفاصل خود دارند حتما به پزشک مراجعه کنند.
این مطلب را نیز بخوانید : درمان آرتروز چیست ؟

بروز آرتروز زودرس با نشستن و ایستادن طولانی مدت 
دبیر انجمن علمی فیزیوتراپی ایران گفت: ماندن در یک وضعیت یکنواخت مانند نشستن و ایستادن طولانی مدت منجر به تخریب مفاصل و «آرتروز زودرس» می شود.

به گزارش گروه علمی ایرنا از انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، دکتر جواد صراف زاده در خصوص تعریف ناهنجاری های ستون مهره ها توضیح داد: ستون مهره ها به عنوان یک ساختار اصلی، شکل ظاهری بدن را حفظ می کند و به هرگونه تغییری که آن را از حالت طبیعی خارج کند، ناهنجاری ستون مهره ای گفته می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص بروز این ناهنجاری اظهار کرد: تغییر الگوی بیماری ها از بیمارهای عفونی و واگیردار به سمت بیماری ها و عوارض سیستم اسکلتی عضلانی که در واقع آسیب عضلات، مفاصل و استخوان ها است، بسیار جدی باید تلقی شود. 

صراف زاده به نقش آموزش در پیشگیری از بروز این آسیب ها اشاره کرد و گفت: ارائه این آموزش ها به ویژه در خصوص کودکان و نوجوانان که عمدتا استفاده نادرست و زیاد از تکنولوژی های جدید مانند تلفن همراه یا تبلت دارند و ادامه این روند به تدریج آنان را در بزرگسالی دچار آسیب کند، می تواند از تبعات بعدی جلوگیری کند.
دبیر انجمن علمی فیزیوتراپی ایران عنوان کرد: در دوران کودکی، میانسالی و بزرگسالی، هیچ وقت نباید در یک وضعیت طولانی قرار بگیریم حتی اگر در وضعیتی صحیح باشد. 
صراف زاده، کاهش وزن، قرار نگرفتن طولانی مدت در یک وضعیت ثابت، حفظ گودی های کمری، پشتی و گردنی در حالت طبیعی در هنگام نشستن و حفظ زاویه 100 تا 120 درجه ای ستون مهره ای نسبت به استخوان ران روی صندلی را از جمله مهمترین راهکارهای پیشگیرانه از ابتلا به دردهای ستون مهره ها یا آرتروز برشمرد و تاکید کرد: یکی از بهترین راه های پیشگیری از آرتروز زودرس یا درمان آرتروز، تقویت عضلات مجاور مفاصل آسیب دیده است. به این منظور مشاوره با فیزیوتراپیست ها به منظور پیشگیری یا انجام تمرینات درمانی زیرنظر فیزیوتراپیست می تواند بسیار سودمند و در بسیاری از موارد ضروری باشد.

 

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.