مصرف خودسرانه داروهای گوارشی ممنوع

عضو هیأت مدیره انجمن انکولوژی و سرطان شناسی ایران با اشاره به اینکه بیماران گوارشی باید از مصرف طولانی مدت و خودسرانه داروها پرهیز کنند، گفت: بیماران در صورت مشاهده علائم طولانی مدت و ماندگار حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کند؛ به خصوص افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، دکتر سیمین همتی با اشاره به عوامل ایجادکننده سرطان معده، افزود: عوامل مختلفی همچون نوع تغذیه، ژنتیک، استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی احتمال ابتلا به سرطان معده را بیشتر می کند.‏‎ 

وی اظهار کرد: نشانه های این سرطان غیراختصاصی است و شبیه به بیماری های خوش خیم معده است که می تواند با آن اشتباه گرفته شود. نشانه های آن تهوع و بی اشتهایی، درد شکمی، سوزش ناحیه سر دل، احساس پری سر دل، سوء هاضمه، سیری زودرس، استفراغ، وجود خون در مدفوع، لاغر شدن و ... است.
‏‎همتی افزود: بنابر وسعت بیماری بروز و شدت نشانه ها متفاوت بوده و ممکن است فرد با کاهش وزن و علامت آنمی یا کم خونی مواجه شود یا با لمس توده در شکم مراجعه کند، وقتی سرطان به ارگان های دیگر دست اندازی کند بیمار با علائم مربوط به ناحیه درگیر شده مواجه خواهد شد مثلا در حضور متاستاز به کبد، بیمار با زردی و بزرگی شکم، در متاستاز به ریه با علائم تنفسی، در متاستاز استخوانی با درد مراجعه می کنند.


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به علت ‌های ابتلا به سرطان معده عنوان کرد: عوامل مختلفی همچون نوع تغذیه، ژنتیک مصرف غذاهای نمک سود شده، شور و ترشیجات وغذاهای حاوی مواد نگهدارنده،ترکیبات نیتریت و نیترات،مصرف کم میوه و سبزیجات، چاقی و همچنین استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی احتمال ابتلا به سرطان معده را بیشتر می کند.
وی گفت: با افزایش سن، احتمال ابتلا به بیماری افزایش می یابد و بیماری در مردان نسبت به زنان بیشتر مشاهده می شود.
همتی تاکید کرد: چون نشانه های سرطان معده شبیه به سایر  بیماری های دستگاه گوارش است، ممکن بوده هنگامی که بیمار دچار این علائم می شود به پزشک مراجعه و دارو دریافت کند اما بهبود نیافته و خودسرانه داروها را ادامه دهد و به جای مراجعه به پزشک قبلی که این بار با توجه به سیر علائم و عدم پاسخ درمانی مناسب می تواند متوجه بیماری او شود، بیمار به پزشک جدید مراجعه می کند و این روند منجر به تشخیص دیرهنگام می شود.
عضو هیأت مدیره انجمن انکولوژی و سرطان شناسی ایران ادامه داد: زمانی که علائم بیماری طولانی مدت شده و بیماری به درمان دارویی جواب نداده برای بیمار ضرورت دارد که اقدامات تشخیصی مناسب مانند آندوسکوپی و ... انجام شود.
همتی با بیان این که بعضی از سرطان ها در برخی از خانواده ها بیشتر مشاهده می شود، عنوان کرد: این افراد که علائم گوارشی را دارند، باید پیگیری های لازم را انجام و به پزشک متخصص مراجعه کنند.


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به این سوال که ژنتیک چقدر در بروز سرطان موثر است؟ گفت: ژنتیک به معنای ارثی بودن نیست گرچه موارد ارثی سرطان نادرند ولی ما معتقدیم سرطان بیماری ژنتیکی به معنای جهش ژنتیک است.
وی با بیان اینکه موتاسیون یعنی جهش در ناحیه ای از ژن است، گفت: در واقع روزانه در بدن ما تغییرات ژنتیک به وجود می آید که سیستم ایمنی بدن آن را شناسایی و ترمیم می کند.
وی ادامه داد: اگر این سلول قابل ترمیم باشد سلول جهش یافته دچار مرگ برنامه ریزی شده می شود و از چرخه سلولی بدن خارج می شود اما هنگامی که کارسینوژن در بدن اثر می کند و سیستم ایمنی نمی تواند جهش را ترمیم یا سلول را از بین ببرد، سلول جهش یافته به ساخت و ساز و رشد بی رویه خود ادامه داده و تکثیر می شود.
همتی با اشاره به اینکه تکثیر زیاد و غیر قابل کنترل سلولی می تواند به یک بافت سرطانی در بدن تبدیل شود، گفت: مسئله ای که بافت سرطانی را از بافت نرمال متمایز می کند، عدم پاسخ به فاکتورهای مهارکننده رشد طبیعی بدن و تکثیر غیرقابل کنترل آن بافت است. 
همتی خاطر نشان کرد: سلول‌های تکثیر یافته می توانند رگ زایی داشته باشند و به جاهای دیگر بدن منتقل شوند و این خصوصیت متاستاتیک و پیش رونده بودن تومور است که منجر به مرگ ناشی از بیماری می شود.
وی گفت: پس از همین امروز به سبک زندگی و تغذیه خود و خانواده نگاه دیگری داشته باشیم تا با تصحیح عادات غلط و بد تغذیه ای و رفتاری بتوانیم در ایجاد و حفظ سلامتی خود و جامعه نقش داشته باشیم.

 

 

اخبار و مقالات پزشکی و سلامت - بانک اطلاعات دارویی

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.