2300 نوع گیاه در کشور دارای خواص دارویی هستند

مشاور وزیر و مدیرکل طب سنتی وزارت بهداشت گفت:‌ کشور ایران با تنوع اقلیمی و آب و هوایی بسیار مطلوب خود خواستگاه رویش 8000 نوع گیاه از طبیعت است که از این میزان 2300 نوع گیاه دارای خواص دارویی هستند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمود خدادوست در همایش روز جهانی غذا که با شعار تغییر آینده مهاجرت، سرمایه گذاری در امنیت غذا و توسعه روستایی در دانشگاه علوم پزشکی گلستان برگزار شد، با تاکید براهمیت اصلاح سبک زندگی به عنوان مولفه مهم در سلامتی افراد، گفت: چشم انداز خوبی جهت استفاده از گیاهان دارویی و سنتی درکشور ترسیم شده است و کشور ایران با تنوع اقلیمی و آب و هوایی بسیار مطلوب خود خواستگاه رویش 8000 نوع گیاه از طبیعت است که از این میزان 2300 نوع گیاه دارای خواص دارویی هستند.

وی افزود: با اصلاح سبک زندگی در گفتار دانشمندان ایرانی و خارجی تاکید فراوانی شده است تا بتوانیم جامعه ای سالم و پر نشاط داشته باشیم.

 دکتر عبدالرضا فاضل رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به آموزه های طب ایرانی، مقوله غذا را نسبت به دارو مقدم دانست و گفت: بحث امنیت غذایی ازمولفه های بسیار مهم در دولت تدبیر و امید به شمار می رود چرا که در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی به ریاست رییس جمهور تاکید بسیار زیادی بر اهمیت امنیت غذایی شده است.

وی با اشاره به وضعیت تغذیه در کشور و استان، اظهار کرد: امروزه بیماری های قلبی و عروقی بیشترین عامل مرگ و میر در جمعیت 15 تا 65 سال دراستان است.

وی، فشار خون بالا، چاقی، استفاده از روغن جامد، کلسترول بالا و دیابت را از عوارض خطر ساز در بوجود آمدن بیماریهای قلبی عروقی عنوان کرد و افزود: امروزه مصرف نمک در کشور 10 درصد است  که این میزان مصرف زیاد است و ما باید به عنوان متولیان حوزه سلامت نظارت بر تولید محصولات غذایی را بیشتر کنیم.

 


 اخبار و مقالات پزشکی و سلامت - بانک اطلاعات دارویی

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.