درمان و پیشگیری از پوکی استخوان با فناوری نانو

به گزارش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری، بیماری‌های عضلانی اسکلتی یکی از عمده‌ترین مشکلات سلامتی در دنیا است. در این گروه از بیماری‌ها، براساس شیوع و بار ناشی از آن، بیماری‌های پوکی استخوان، کمردرد و استئوآرتروز شیوع بیشتری دارد. پوکی استخوان یا استئوپروز(Osteoprosis) شایع ترین بیماری متابولیکی استخوان است. در این بیماری تراکم استخوان کاهش یافته و تخریب استخوانی شدیدتر از حالت طبیعی رخ می‌دهد.
شمار پوکی استخوان در جهان به بیش از 2 میلیارد نفر رسیده است. این درحالی است که ایران در شیوع شکایات روماتیسمی بالاترین رقم در منطقه آسیا را دارد و حدود ٧٠ درصد زنان و ٥٠ درصد مردان نیز به نوعی دچار پوکی استخوان یا استئوپروز هستند.
سحر بهزادی محققق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با اشاره به اینکه قرص های ضد پوکی استخوانی عوارض بالایی دارند، هدف این طرح را درمان سریع تر و بهتر پوکی استخوان خواند و گفت: تحقیقات ما بر پایه ایجاد نانو حامل‌های هوشمند قرار گرفته است. بدین منظور از نانو ذراتی با پوسته ‌نشاسته/سلولز و هسته آلژینات به عنوان نانوحامل دارو استفاده شد. در گروهی از این نانوذرات داروی صنعتی کلسی تونین و در گروه دیگر عصاره‌ گیاه تاج خروس و در گروه سوم ادغام دو داروی کلسی تونین و عصاره گیاه تاج خروس را کپسوله کردیم.
به گفته‌ بهزادی، طبق نتایج حاصل شده، داروی گیاهی، حتی عملکرد بهتری نسبت به داروی صنعتی داشته است. البته همچنین ادغام دو داروی گیاهی و صنعتی نیز به مراتب عملکرد بالاتر و مؤثرتری از خود نشان داده است.
این محقق در مقایسه‌ نانوداروی هوشمند طراحی شده با نمونه‌های سنتی توضیح داد: با سیستم‌های دارورسانی سنتی عملاً هیچ کنترلی روی زمان، سرعت و مکان آزادسازی دارو وجود ندارد. علاوه بر این، غلظت دارو مرتباً در خون دارای نوساناتی بصورت دره و پیک خواهد بود و ممکن است از دامنه درمانی فراتر برود و یا کارایی کمتر و عوارض جانبی بیشتر را موجب شود. اما با سیستم دارورسانی طراحی شده قادرخواهیم بود سه حوزه‌ زمان، مکان و سرعت آزادسازی دارو را تحت کنترل در آورده و تعیین کنیم.
نتایج این طرح می‌تواند برای درمان پوکی استخوان بدون عوارض دارویی، به عنوان روش درمان هوشمند وهدفمند شده، در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.
گفتنی است در این طرح از آزمون‌های مختلفی نظیر تصاویر میکروسکوپی الکترونی روبشی از نانوذرات SEM، بررسی انتشار و رهایش داروها در مایع بدن شبیه سازی شده SBF،.بررسی آماری نتایج و بهینه سازی PH و غلظت و نهایتاً آزمون کشت سلولی (in vitro) بهره گرفته شده است.
این تحقیقات حاصل همکاری دکتر اکبر اسماعیلی- عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و سحر بهزادی- کارشناس ارشد شیمی آلی از این دانشگاه است. نتایج این کار در مجله‌ Colloids and Surfaces B: Biointerfaces با ضریب تأثیر 4/152 (جلد 158‌، سال 2017، صفحات 556 تا 561) منتشر شده است.

 


بانک جامع اطلاعت دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.