شیمی درمانی در بارداری مشکلی برای جنین ایجاد نمی‌کند

دبیر علمی همایش سرطان سینه و باروری با اشاره به اینکه مواد شیمی درمانی از جفت به جنین منتقل نمی‌شود و استفاده از این روش تنها در سه ماهه اول بارداری با محدودیت همراه است، گفت: سلامت جنین با درمان سرطان مادر باردار به خطر نخواهد افتاد.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، دکتر پدرام فدوی، در آستانه برگزاری همایش یک روزه سرطان سینه و باروری اظهار داشت: امروزه همه زنان مبتلا به سرطان سینه در سن باروری می‌توانند باردار شوند و در واقع شیمی درمانی به غیر از سه ماهه اول بارداری که محدودیت دارد در سه ماهه دوم و سوم مشکلی برای سلامت جنین به همراه نخواهد داشت.
دبیر علمی همایش یک روزه سرطان سینه و باروری ادامه داد: مواد شیمی درمانی از جفت عبور نمی‌کند و در واقع سلامت جنین با درمان سرطان مادر به خطر نخواهد افتاد.
وی بیان داشت: سرطان سینه یکی از سرطان‌های شایع در میان زنان است که در ایران سن ابتلا به آن کاهش یافته است در حالی که این میزان با آمار جهانی متفاوت است و زنان اصول در سنین بالا مبتلا به این مشکل می‌شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه علت دقیق کاهش سن ابتلا به سرطان سینه در زنان مشخص نیست، گفت: علل ابتلا در جوانان و افراد در سن بالا تقریباً یکسان بوده و تغییر و تأثیرات هورمونی نیز بیشتر به سرطان‌های سرکش و بدخیم منجر می‌شود.
فدوی اظهار کرد: مباحث علمی در ارتباط با بیماران مبتلا به سرطان سینه قبل از باروری و بعد باروری در این همایش مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار می‌گیرد و جدیدترین دستاورد ها در این زمینه ارائه خواهد شد.
وی افزود: در این همایش متخصص زنان و صاحب نظران و اساتید برجسته در حوزه‌های رادیوتراپی و آنکولوژی حضور خواهند داشت و جدیدترین مباحث مورد برای شرکت کنندگان ارائه خواهد شد.
همایش یک روزه سرطان سینه و باروری، پنجشنبه دوازدهم بهمن ماه سال جاری در هتل پارسیان اوین تهران باحضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می‌شود.

سرطان سینه و عوامل ایجاد آن

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها می باشد که در صورت تشخیص سریع، شانس درمان موفقیت آمیز بیمار بسیار زیاد می شود.
این نوع سرطان از یک سلول آغاز می شود . سلول ها که کوچکترین اجزای ساختمانی موجود زنده در بدن هستند. سلول های سالم در محدوده قوانین مشخص رشد می کنند اما سلول های سرطانی بسیار سریعتر از بقیه سلول های سالم رشد می کنند و تا جایی رشد می کنند که سلول های سالم را هم نیز تخریب می کنند و این سلول های سرطانی رشد خود را نمی توانند قطع کنند. این وضعیت می تواند ارثی باشد یا عوامل دیگر در ایجاد بی نظمی سلول ها تاثیر بگذارند.

این سرطن که از سرطان های شایع در دنیا می باشد از انواع سرطانهایی است که اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است. اما اگرعلائم نادیده گرفته شوند می تواند خطرناک باشد و باعث متاستاز ( انتقال به بخشهای دیگر بدن) شود. به همین دلیل در صورت مشاهده علائم باید آنها را جدی گرفت.

علامت های احتمالی سرطان سینه :

از علائم سرطان سینه به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در اندازه و شکل نوک سینه تغییر ایجاد شود
  • از نوک سینه فرد مایعی به غیر از شیر خارج شود
  • در افراد بالغ شکل و اندازه کلی سینه تغییر کند
  • ضخیم شدن سینه و زیر بغل و یا ایجاد برآمدگی در این ناحیه
  • پوست سینه جوش بزند و یا دارای فرورفتگی یا چروکیدگی شود
  • در رنگ یا بافت نوک سینه و اطراف آن تغییر ایجاد شود
به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.