کشف ذرات پلاستیک در 93 درصد از بطری‌های آب

محققان دانشگاه ایالتی نیویورک با همکاری موسسه غیرانتفاعی Orb Media دریافتند 93 درصد از بطری‌های آب معدنی، حاوی میکروذرات پلاستیکی هستند.
به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، در این تحقیقات آب موجود در 259 بطری که از 19 کشور مختلف خریداری شدند، با استفاده از میکروسکوپ مورد بررسی قرار گرفت. این بطری‌ها متعلق به 11 تولیدکننده مختلف از جمله Nestle Pure Life، San Pellegrino، Aquafina، Evian و Dasani بودند. 
در این تحقیقات مشخص شد میزان میکروذرات پلاستیکی بزرگتر از 100 میکرون در بطری‌های آب به طور متوسط 10.4 ذره در هر لیتر است. اما این میزان در مورد ذرات کوچکتر با ابعاد بین 6.5 تا 100 میکرون به 325 ذره در هر لیتر می‌رسد. در یکی از این بطری‌ها بیش از 10 هزار میکروذره پلاستیکی در هر لیتر یافت شد. این میزان تقریبا دوبرابر مقداری است که در تحقیقات پیشین در آب آشامیدنی یافت شده است. 
با توجه به این که اطلاعات اندکی در رابطه با واکنش بین مواد شیمیایی موجود در پلاستیک با مولکول‌های موجود در بدن انسان وجود دارد، پیش‌بینی آثار خوردن میکروذرات پلاستیکی بر سلامت انسان امر دشواری است. با وجود این نتایج تحقیقات اهمیت افزایش ضایعات پلاستیکی در آب‌های زمین را یادآوری می‌کند. 
سازمان جهانی بهداشت در واکنش به این تحقیقات، برنامه جدیدی را برای مطالعه خطرات بالقوه نوشیدن آب از بطری‌های پلاستیکی در دستور کار قرار داد. این برنامه شامل بازبینی مستندات موجود، شناسایی نقاط ضعف این تحقیقات و طراحی یک استراتژی تحقیقاتی جدید برای پوشش دادن این نقاط ضعف است. 
گزارش کامل این تحقیقات به صورت آنلاین در وبسایت موسسه Orb Media منتشر شده است.


به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.