پیش بینی سرطان کلیه پنج سال قبل از تشخیص

محققان بیمارستان بریگهام آمریکا طی تحقیقات خود نشان دادند که با شناسایی نشانگرهای زیستی در نمونه خون می توان احتمال ابتلا به سرطان کلیه را پنج سال قبل از تشخیص بالینی بیماری پیش بینی کرد.
به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این نشانگر زیستی KIM-1 نام دارد و در نمونه ادرار و نمونه خون قابل شناسایی است. سطح این نشانگر در افراد سالم کم است و افزایش آن نشانه ای از آسیب جدی کلیوی است. مطالعات نشان می دهد با اندازه گیری غلظت این نشانگر در افراد پرخطر، می توان بیماری را 5 سال زودتر از تشخیص بالینی پیش بینی کرد.
پس از اندازه گیری KIM-1 و مشاهده میزان بالای آن، آزمایش های دیگری از قبیل سی اسکن شکمی صورت می گیرد تا اقدامات لازم اتخاذ شود. پیش بینی سرطان کلیه و اقدامات لازم برای درمان، نقش مهمی در افزایش شانس درمان و بقای بیمار دارد.
سرطان کلیه در افراد میانسال و مسن بیشتر مشاهده می شود که البته در سال های اخیر سن ابتلا کاهش یافته است. مراحل اولیه بیماری علائم ظاهری ندارد و معمولا به طور تصادفی به کمک سی تی اسکن سایر اندام های بدن تشخیص داده می شود. درمان بیماری در مراحل اولیه معمولا رضایتبخش است؛ ولی در صورتی که دیر تشخیص داده شود، می تواند منجر به متاستاز و مرگ بیمار شود. سرطان کلیه حالتی است که در آن سلول های کلیه سرطانی می شوند و تومور شکل می گیرد. سرطان کلیه برای اولین بار در جداره لوله های کوچکی به نام tubule ظاهر می شود. این نوع سرطان کلیه، کارسینوم سلول کلیوی نامیده می شود. 
وجود خون در ادرار، وجود توده در پهلو ها یا شکم، کاهش اشتها، درد مزمن در پهلو ها، کاهش بی دلیل وزن، تب بی دلیل، خستگی مزمن، کم خونی، تورم در ناحیه پا و مچ پا، تنگی نفس، سرفه خونی و استخوان درد از علایم سرطان کلیه هستند.
دخانیات، چاقی، سابقه ژنتیکی در خانواده، استفاه افراطی از داروهای مسکن، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض ، فشار خون بالا و سابقه ابتلا به بیماری لنفوم از مواردی هستند که شانس بیماری را افزایش می دهند.
نتایج این مطالعه در نشریه Clinical Cancer Research منتشر شده است.
سرطان کلیه، سرطانی است که منشاء آن در کلیه ها می باشد. کلیه دواندام لوبیایی شکل است ،که هر کدام تقریبا به اندازه مشت شخص است وپشت اندام های شکمی واقع شده است . هر کلیه در یک طرف ستون فقرات قرار گرفته است.
سرطان کلیه یکی از ۱۰ سرطان شایع در دنیا، شناخته شده است و با توجه به آمارهای جامعه سرطان آمریکا، بیشتر مردان بالای ۵۰ سال را گرفتار خود می کند. بیمار مبتلا به سرطان کلیه باید بداند که ابتلابه این بیماری، انتهای راه نیست. پیشرفت های بسیار زیادی در روش های تشخیصی و درمانی، امروزه امیدهای بسیاری در جهت درمان این بیماری و سایر سرطانها به وجود آورده است.
و هر روز افق های جدیدی در درمان این بیماری پیش روی پزشکان و بیماران قرار می گیرد. درمان سرطان کلیه به مرحله بیماری، سلامت عمومی بیمار، سن و سایر عوامل بستگی دارد.

موسسه خدمات دارویی رضوی | بانک اطلاعات دارویی

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: سرطان سرطان کلیه

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.