ارتباط بین میکروب های روده و سکته مغزی

ارتباط بین میکروب های روده و سکته مغزی

یافته های جدید محققان کلینیک کلیولند برای اولین بار نشان می دهد که میکروبیوم روده بر شدت سکته مغزی و اختلال عملکرد پس از سکته مغزی تأثیر می گذارد. نتایج منتشر شده، زمینه را برای اقدامات جدید بالقوه برای کمک به درمان یا جلوگیری از سکته مغزی فراهم می کند.

این مطالعه بر اساس بیش از یک دهه تحقیق انجام شده توسط دکتر هازن و تیم وی در رابطه با نقش میکروبیوم روده در سلامت قلب و عروق و بیماری ها ، از جمله اثرات سوء TMAO  (تری متیل آمین N- اکسید) است که یک محصول جانبی تولید شده در هنگام عملکرد باکتری های روده در زمان هضم برخی از مواد مغذی موجود در گوشت قرمز و سایر محصولات حیوانی می باشد.

پیش از این ، دکتر هازن و تیم وی کشف کردند که افزایش سطح TMAO می تواند منجر به ایجاد بیماری های قلبی عروقی شود. مطالعات بالینی که بر روی هزاران بیمار انجام شده است ، نشان داد که سطح TMAO در خون خطر حمله قلبی ، سکته مغزی و مرگ را در آینده پیش بینی می کند. مطالعات قبلی ، همچنین توسط دکتر زو و هازن اولین کسانی بودند که ارتباطی بین TMAO و افزایش خطر لخته شدن خون را نشان دادند.

محققان آسیب مغزی را در مدل های سکته مغزی بین کسانی که سطح TMAO بالا یا کاهش دارند مقایسه کردند. با گذشت زمان ، کسانی که سطح بالاتری از TMAO داشتند ، آسیب مغزی گسترده تری داشتند و درجه بیشتری از نقص عملکردی حرکتی و شناختی بدنبال سکته مغزی داشتند. محققان همچنین دریافتند که تغییرات رژیم غذایی که باعث تغییر سطح TMAO می شوند ، مانند خوردن گوشت قرمز و تخم مرغ کمتر ، بر شدت سکته مغزی تأثیر می گذارد.

این تیم دریافت که یک آنزیم میکروبی روده که برای تولید TMAO حیاتی است و به آن CutC گفته می شود، شدت سکته را افزایش داده و نتایج را بدتر می کند.

به گفته دکتر زو ، هدف قرار دادن این آنزیم میکروب روده ممکن است یک روش امیدوار کننده برای جلوگیری از سکته مغزی باشد. "تحقیقات در حال انجام این روش درمانی و همچنین پتانسیل مداخلات رژیم غذایی برای کمک به کاهش سطح TMAO و خطر سکته مغزی است ، زیرا هم رژیم های غربی و هم رژیم های غذایی غنی از گوشت قرمز باعث افزایش سطح TMAO می شوند و منابع پروتئینی به کاهش TMAO کمک می کند. "

منبع :sciencedaily.com
مترجم :سرکار خانم دکتر علمدار

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.