اطلاعات دارویی روماتوگل

Rhumatogol

روماتوگل Rhumatogol


قرص روماتوگل در آرتریت روماتوئید ، التهاب مفاصل، استئوآرتریت و دردهای قاعدگی کاربرد دارد.هر قرص روماتوگل محتوی ۴۸۰ میلی گرم عصاره گیاه پنجه شیطان است که برحسب ۱۴-۱۱ میلی گرم هارپاگوزید استاندارد شده است .
مواد‌موثره‌ گیاه‌ پنجه‌ شیطان ‌(Harpagophytum procumbens) عبارتند از هارپاگوزید، هارپاگید، فلاونوئیدها (لوتئولین، کامفرول) اسیدهای فنولیک، اسید سینامیک، اسید کافئیک، اسید کلروژنیک، کینونون ها و فیتواسترول.

مکانیسم اثر

تحقیقات بسیار زیادی روی حیوانات آزمایشگاهی و انسـان در عرض 4-3 دهه گذشته انجام شده است و اثربخشی گیاه پنجه شیطان به عنوان داروی ضد التهاب و ضد روماتیسم و ضد درد به اثبات رسیده است .بنظر می رسد مکانیسم اثر آن از طریق دخالت در آزادسازی کلسیم در سلولها انجام می گیرد( و به علت اثر ضد اکسیدان قوی که دارد اثر ضد التهابی آن توجیه می شود.
چون التهاب، ناشی از وجود واکنش های اکسیداتیو است. همچنین مواد موثره گیاه پنجه شیطان علل ژنتیکی حداقل یک یا چند فرآیند بیوشیمیائی که موجب التهاب می‌شود را مهار می نماید. در نتیجه التهاب، قرمزی، حرارت، ورم و درد را در مفاصل کاهش می‌دهد.
در مطالعات in-vitro نشان داده شده است که عصاره الکلی گیاه پنجه شیطان آزاد شدن فاکتور آلفا نکروز کننده تومور (TNFα) را که توسط بکارگیری منوسیت های انسانی و تحریک آنها با لیپوساکارید بدست می آید را، مهار می‌سازد .
اثر ضد درد و ضد‌التهاب عصاره این گیاه روی حیـوانات آزمایشـگاهی به اثبات رسیده است و همچنین‌در مطالعـات بالینی روی 122 بیمـار مبتـلا به استئـوآرتریت زانـو و کفل به مـدت 4 مـاه در مطالعـات دوسوکور در مقایسه با داروی ضد التهاب استاندارد مورد بررسی قرار گرفته و نشان داده است که درد و التهاب را کاهش می دهد.
هارپاگوزید از طریق مهار سیکلواکسی ژناز و لیپواکسی ژناز تولید پروستاگلاندین و لوکوترین های موثـر در مسیر التهاب را مهـار می سازد

مقدار مصرف روماتوگل

روزی ۲ قرص روماتوگل بعد از غذا مصرف شود

هشدارها

1- مصرف قرص روماتوگل در طول حاملگی و شیردهی توصیه نمی‌شود.
2-بیماران مبتلا به سنگ صفرا قبل از مصرف قرص روماتوگل با پزشک معالج مشورت نمایند.
3-قرص روماتوگل در زخم معده و اثنی عشر، دیابت، اختلالات قلبی و عروقی و فشار خون بالا منع مصرف دارد.

نکات قابل توصیه

با مصرف قرص روماتوگل به ندرت سردرد، صدای وزوز گوش، بی اشتهائی و اختلال ذائقه و اختلالات مختصر گوارشی گزارش شده است.

مصرف در بارداری

ممنوع است


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مریم | 1400/05/28

   سلام من مشکل روماتیسم دیسک کمر و دیسک گردن دارم ولی همه این قرصها را خوردم هیچ فرقی نکرد خیلی دکتر های مختلف رفتم ولی سخت درد می کشم

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   بیماری دیسک خیلی سخت به مسکن ها جواب می دهد..
   با مشورت پزشک معالج غیر از مسکن ها از داروهای تخصصی روماتیسم استفاده کنید