انواع ویتامین D را بشناسیم

انواع ویتامین D را بشناسیم

انواع ویتامین D را بشناسیم

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است. هفت شکل از این ویتامین وجود دارد که عبارتند از :

ویتامین د1 : (a molecular compound of ergocalciferol and lumisterol)

ویتامین د2 :  (ergocalciferol)

ویتامین د3 : (cholecalciferol, which is produced by 7-dehydrocholesterol in the skin)

ویتامین د4 : (22-dihydroergocalciferol)

ویتامین د5 : (sitocalciferol, produced by 7-dehydrositosterol)

ویتامین د6 : (pyridoxine, pyridoxal, and pyridoxamine)

ویتامین د7 : (ultraviolet light converts it to vitamin D3)

تفاوت های ویتامین D2 و ویتامین D3

تفاوت اصلی بین ویتامین D2 و ویتامین D3 در قدرت آن‌هاست. ویتامین D2 قدرت و میل کمتری دارد و نیمه عمر آن از ویتامین D3 کوتاه‌تر است. ادامه مقاله را بخوانید تا بیشتر با تفاوت این دو شکل از ویتامین D آشنا شوید.
هنگامی که می‌خواهید از مکمل‌های ویتامین D استفاده کنید، بدانید که ویتامین D به دو شکل ویتامین D2 و D3 در دسترس است. از مکمل‌های ویتامین D معمولاً برای درمان بیماری‌های مرتبط با کمبود ویتامین D استفاده می‌شود. هر دو شکل ویتامین D را نمی‌توان مساوی در نظر گرفت و استفاده از آن‌ها به جای یکدیگر می‌تواند مشکل‌ساز باشد. این بدان خاطر است که ویتامین D2 و ویتامین D3 خواص متفاوتی دارند. ویتامین D را می‌توان به آسانی از طریق نور خورشید به دست آورد ولی، هنگامی که فردی از کمبود آن رنج می‌برید، استفاده از مکمل‌های ویتامین D تبدیل به ضرورت می‌شود. مطابق اعلام سازمان غذا و دارو، مقدار متوسط مصرف روزانه ویتامین D در بزرگسالان بین سن 19-70 سال 600 واحد بین‌المللی است.

تفاوت های این دو نوع ویتامین د

سنتز

• هنگامی که بدن انسان در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، پوست ویتامین D3 تولید می‌کند.
• پوست پس از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید ویتامین D2 تولید نمی‌کند. به عبارت ساده، سنتز ویتامین D2 در بدن انسان اتفاق نمی‌افتد.

منبع

• ویتامین D3 مکملی محصولی مبتنی بر لانولین است که بدین معناست که از پشم گوسفند مشتق می‌شود. پس، می‌توان گفت ویتامین D3 محصولی حیوانی است.
• ویتامین D2 مکملی محصولی مشتق شده از قارچ/ مخمر است. ویتامین D2 ویتامینی است که به طور طبیعی در گیاهان و قارچ‌ها وجود دارد.

تأثیر

• در مطالعه‌ای که در سال 2004 انجام شد مشاهده کردند که در دوز‌های بالا ویتامین D3 به طور قابل توجهی مؤثرتر از ویتامین D2 است. 25-هیدروکسی‌ویتامینD که شکلی از ویتامین D است نشانگری از مقدار ویتامین D موجود در بدن می‌باشد. در این مطالعه مشاهده شد که افرادی که از ویتامین D3 برای مدت خاصی استفاده می‌کنند، غلظت 25OHD بالاتری از کسانی که ویتامین D3 مصرف می‌کنند دارند.
• در همین مطالعه، بر اساس توانایی این دو ویتامین برای افزایش سروم 25OHD، قدرت ویتامین D2 کمتر از 33درصد در مقایسه با قدرت ویتامین D3 بود.

نیمه عمر

• مدت زمانی که یک دارو فعال باقی می‌ماند نیمه عمر نامیده می‌شود. ویتامین D3 نیمه عمر بالاتری دارد چون، سطح 25OHD را برای مدت طولانی‌تری بالا نگه می‌دارد.
• ویتامین D2 نیمه عمر کوتاه‌تری دارد و زمان گردش آن نیز کمتر از ویتامین D3 است.

میل

• میل به توانایی دارو برای نگه داشتن گیرنده‌ آن گفته می‌شود. ویتامین D3 میل بالاتری دارد که بدین معناست که قدرت اتصال آن بیشتر از ویتامین D2 است. ویتامین D3 برای مدت طولانی‌تری به گیرنده‌های خود متصل باقی می‌ماند از اینرو، زمان عمل طولانی‌تری دارد.
• ویتامین D2 میل پایین‌تری دارد و اتصال آن به گیرنده به طور مقایسه‌ای ضعیف‌تر است. از اینرو، ویتامین D2 برای مدت طولانی در بدن باقی نمی‌ماند و زمان عمل کوتاه‌تری دارد.

ماندگاری

• قرص‌های ویتامین D3 مطمئناً ماندگاری طولانی‌تری دارند و در مقابله با شرایط محیطی مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند.
• ماندگاری کوتاه‌تر ویتامین D2 به خوبی شناخته شده است از اینرو، اولین انتخاب برای غنی‌سازی محصولات غذایی به حساب نمی‌رود.
تحقیقات اخیر همچنین نشان داده‌اند که افزایش سروم 25OHD منجر به جذب بهتر کلسیم می‌شود. در این زمینه، مصرف ویتامین D3 محتاطانه‌تر به نظر می‌رسد چون، برای افزایش سطح سروم 25OHD مؤثرتر است که می‌تواند جذب کلسیم را افزایش و خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهد.

ویتامین D6


نوع خاصی از ویتامین محلول در چربی است . این یک شکل بسیار مهم از ویتامین D است که بدن انسان نیاز برای انجام عملکردهای مختلف بدن است که به سه شکل اصلی پیریدوکسین، پیریدوکسال و  پریدوکسامین یافت می شود.

با این حال، در برخی از افراد که مقدار ویتامین D6 در بدن بسیار کم است. کمبود ویتامین D6 در کسانی که مشکل کلیوی دارند یا کسانی که الکل مصرف می کنند بیشتر است.

مکمل های حاوی ویتامین D6 :

پراکسید هیدروژن هیدروکلراید رایج ترین نوع ویتامین D6 است. مصرف این ویتامین برای اکثر افراد مناسب است، اما برای گروهی از افراد مناسب نیست که برای آنها پیریدوکسال - 5 - فسفات توصیه می شود.

از میان این شش نوع، ویتامین های D2 و D3 بیشتر مورد نیاز بدن می باشند. همچنین فرآورده های دارویی تولید شده معمولاً حاوی ویتامین D2 و D3 می باشند که اثربخشی یکسانی در درمان و جلوگیری از نرمی استخوان دارند، هرچند به نظر می رشد در مقادیر بالا، اثربخشی ویتامین D2 کمتر از ویتامین D3 است.

مهمترین منبع دریافت ویتامین D، قرار گرفتن در معرض تابش نور مستقیم خورشید است. در این فرآیند پس از تابش انرژی خورشید به سطح پوست، مقداری این انرژی در سطح سلولهای پوست به ویتامین D تبدیل می شود. پس از آن به کبد و کلیه ها منتقل می شود و در آنجا به ویتامین D فعال تبدیل می گردد.

ویتامین D به تنظیم جذب کلسیم و فسفر در استخوان ها کمک کرده و امکان برقراری ارتباط سلولهای بدن با یکدیگر و تقویت سیستم ایمنی بدن را میسر می کند. این ویتامین برای عملکرد عضلات ، دستگاه تنفسی ، عملکرد قلبی عروقی و همچنین رشد مغز کاربرد دارد، و آن را حتی دارای خواص ضد سرطانی می دانند.

 موسسه خدمات دارویی رضوی ، بانک اطلاعات دارویی ، مطالب پزشکی و سلامت

راههای تامین ویتامین D :

مرکز خدمات بهداشت ملی بریتانیا (NHS) بیان می کند که قرار گرفتن به مدت کوتاه در معرض آفتاب در طول ماه های تابستان برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن کافی است.

دو روش اصلی برای دریافت مقادیر کافی از ویتامین D در بدن عبارتند از :

1. قرار گرفتن مستقیم پوست بدن ( بدون لباس ) در معرض تابش نور خورشید.

2. استفاده از مواد غذایی و مکمل های حاوی این ویتامین.

از جمله غذاهایی که منابع غنی از ویتامین D را دارا هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

زرده تخم مرغ، پنیر، غلات و حبوبات، سیب زمینی پخته، موز، لوبیا، گوشت سینه مرغ، کبد گاو، بلغور جو دوسر، کمر خوک، گوشت گاو بوداده، ماهی قزل آلا، دانه های آفتابگردان، اسفناج، آب گوجه فرنگی، ماهی تن، سبوس گندم، خمیر بادام زمینی، گردو، دانه های سویا، لوبیای لیما، سیر، گل کلم، خردل، کرفس، کلم، قارچ، مارچوبه، کلم بروکلی، کلم پیچ، خربزه، بروکسل، روغن ماهی و برگ چغندر.

فواید ویتامین D :

عملکرد اصلی ویتامین D کمک به افزایش جذب روده ای کلسیم است که برای سلامت و استحکام بافت استخوان بسیار مهم است.

ویتامین D همچنین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک به ارتباطات سلولی در بدن می شود .

کمبود ویتامین  D:

افراد معمولاً می توانند تمام ویتامین Dمورد نیاز بدن با خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل و دریافت مقدار مناسب از نور خورشید تامین کنند.

اما گروه های خاصی ممکن است در خطر کمبود ویتامین D باشد. این افراد عبارتند از :

افراد 65 ساله و بالاتر، زنان باردار و شیرده، افرادی که به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار ندارند، مانند افرادی که خانه آپارتمانی فاقد نور کافی زندگی می کنند یا افرادی که دارای پوست تیره تر هستند و همچنین نوزادان و کودکان زیر 5 سال.

از سویی کمبود ویتامین D ممکن است موجب تسریع پیر شدن بافت استخوان شود .

همچنین اخیراً یک مطالعه نشان می دهد که کمبود ویتامین D ممکن است باعث صدمه به مغز شود.

تحقیقات دیگر  پیامدهای بالقوه برای کمبود ویتامین D در دوران بارداری را نشان داده است.  یک مطالعه اخیراً نشان می دهد که زنانی که سطح ویتامین D کمی در 26 هفته اول بارداری دارند ، ممکن است خطر ابتلا به پره اکلامپسی در آنها بیشتر باشد.

علائم کمبود ویتامین D :

نشانه های کمبود ویتامین D می تواند شامل خستگی و درد عمومی بدن باشد، اما بسیاری از مردم هیچ نشانه ای ندارند .

همچنین نتایج یک تحقیق در سال 2013 نشان داد که مکمل های ویتامین D ممکن است درد و افسردگی زنان مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهند.

بیشتر تحقیقات اخیر نشان داده است که سطوح بالای ویتامین D ممکن است در جلوگیری از ابتلا به اختلال شناختی در بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون موثر باشد، در حالی که مطالعه دیگری نشان داد که مصرف  ویتامین D در دوران بارداری ممکن است قدرت عضلانی فرزندان را افزایش دهد.

با این حال، برخی از مطالعات از مزایای بالقوه سلامت از مکمل ویتامین D سؤال برده اند. 

 موسسه خدمات دارویی رضوی ، بانک اطلاعات دارویی ، مطالب پزشکی و سلامت

بررسی تاثیر این ویتامین بر سلامت :

سال گذشته، یک مطالعه در مجله لانست دیابت و غدد درون ریز منتشر شده است که تجزیه و تحلیل 290 مطالعات مشاهده ای آینده نگر و 172 کارآزمایی های تصادفی از مکمل های ویتامین D ، هیچ شواهدی وجود ندارد که مکمل ویتامینD منجر به هرگونه مزایای جانبی در سلامت گردد.

علاوه بر این، محققان مطالعه نشان داد که سطوح پایین ویتامین D در نتیجه بیماری می باشد، نه علت آن.

یک مطالعه اخیر ، در مجله لانست دیابت و غدد درون ریز منتشر فواید مکمل ویتامین D را مورد سوال قرار داده است.

این تیم تحقیقاتی به رهبری دکتر مارک Bolland از دانشگاه اوکلند در نیوزیلند ، نشان داد که مصرف مکمل ویتامین D بعید است موجب کاهش بروز حمله قلبی، بیماری های قلبی، سکته مغزی ، سرطان و یا شکستگی استخوان شود.

اثرات منفی مکملهای حاوی ویتامین  D:

مانند بسیاری از ویتامین های دیگر، مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند اثرات منفی در بر داشته باشد.

به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، این عوارض جانبی می تواند شامل کاهش اشتها ، کاهش وزن ، خستگی، چشم درد، استفراغ، اسهال، مشکلات عضلانی و هیپرکلسمی باشد.

این وضعیت باعث می شود که فرد احساس تهوع، سرگیجه و خستگی داشته باشد.

مقدار مناسب روزانه دریافت ویتامین D :

هنوز در مورد حداکثر دوز روزانه این ویتامین نظر واحدی وجود ندارد. به عنوان مثال، غذا و تغذیه هیئت توصیه می کنند که 4000 IU حداکثر میزان ویتامین D در مصرف روزانه است ، در حالی که شورای ویتامین D  ، حداکثر دوز روزانه را 10000 IUمی داند.

مقادیر سمی ویتامین D :

سمیت ویتامین D، که در آن ویتامین D می تواند مضر باشد ، معمولاً زمانی اتفاق می افتد که فرد 40000 IU در روز را به مدت چند ماه یا بیشتر دریافت کند.

چگونه در پاییز و زمستان دچار کمبود ویتامین D نشویم؟

با کوتاه‌تر شدن روزها در فصل پاییز افراد فرصت کمتری برای حضور در فضاهای باز و تامین ویتامین D مورد نیاز بدنشان دارند.

 ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که عمدتا از طریق تماس پوست با نور خورشید در بدن تولید می‌شود و برای جذب مواد معدنی ضروری از جمله کلسیم و فسفر مفید است اما تامین آن در فصل پاییز و زمستان که روزها کوتاه‌تر و تاریک‌تر می‌شوند اندکی مشکل‌ساز است.

منبع اصلی تامین ویتامین D مورد نیاز بدن نور خورشید است که در تماس پوست با آفتاب در بدن ساخته می‌شود. ویتامین D به جذب کلسیم و فسفر کمک می‌کند، موجب استحکام استخوان‌ها می‌شود، عملکرد مغز را تقویت می‌کند و میزان التهاب را کاهش می‌دهد.

عدم تامین ویتامین D مورد نیاز بدن به کمبودهایی از قبیل نرمی استخوان در کودکان و بزرگسالان منجر می‌شود. دیگر علائم کمبود ویتامین D خود را به شکل مشکلات رایج جسمی از قبیل سرفه‌های مداوم، سرماخوردگی، خستگی، سستی استخوان‌هان و از بین رفتن سلامت دندان‌ها نشان می‌دهد.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، به این ترتیب پزشکان به افراد توصیه می‌کنند در صورتیکه در فصل‌های سرد و روزهای ابریِ سال نمی‌توانند میزان ویتامین D مورد نیاز بدن را از طریق نور خورشید تامین کنند می‌توانند برای جبران آن از منابع اصلی خوراکی حاوی این ویتامین مصرف کنند که مهمترین آنها شامل ماهی، غلات کامل، آب پرتقال، گوشت قرمز، پنیر، زرده تخم مرغ و نیز غذاهای غنی شده با این ویتامین است.

مطالب مرتبط :

هر آنچه در رابطه با ویتامین دی باید بدانید

پیشگیری از سرطان:سرطان پوست

 موسسه خدمات دارویی رضوی ، بانک اطلاعات دارویی ، مطالب پزشکی و سلامت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.