فشار خون بالا | پیشگیری و درمان های دارویی

فشار خون بالا | پیشگیری و درمان های دارویی

فشار خون بالا | پیشگیری و درمان های دارویی

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون در واقع نشان می دهند که خون پس از پمپ شدن توسط قلب با چه قدرتی بر دیواره های سرخرگ ها می کوبد و اگر این مقدار بالا باشد، به این معناست که سرخرگ ها و قلب تحت فشار زیادی هستند. در این صورت، احتمال بروز حوادثی چون حمله قلبی و با بیماری کلیوی بیشتر خواهد شد. فشار خون به مقیاس میلی متر جیوه و با دو عدد بیان می شود: فشار سیستولیک که مربوط می شود به زمانی که قلب خون را با فشار به داخل سرخرگ آئورت می راند و فشار دیاستولیک، زمانی که قلب در بین دو ضربان در حال استراحت است (مثلا به صورت 140/90 نوشته می شود). به طور کلی، فشار خون پایین تر از 130/80 میلی متر جیوه طبیعی تلقی می شود.
در این رابطه بخوانید : نمودار فشارخون

فشار خون بالا
از جمله بیماری هایی است که به دلیل نداشتن علائم خاص، قاتل خاموش نامیده می‌شود.  هنگامی که قلب شما مي تپد، خون را در بدن شما پمپ مي كند تا انرژی و اکسیژن مورد نیازش را به او بدهد. همانطور که خون در رگ ها جريان مي بايد، به طرف دو طرف رگ های خونی فشار می آورد. قدرت این فشار دادن فشار خون شماست. اگر فشار خون شما بیش از حد بالا باشد، فشار خون بالا بر روی شریان ها (و قلب شما) قرار می گیرد و این ممکن است به حملات قلبی و سکته مغزی منجر شود.
البته فشار خون بالا در جوانان هم دیده میشود. به همین علت هر فرد بالغ چه مشکل داشته یا نداشته باشد لازم است که حداقل هر ۲-۱ سال یکبار فشار خون خود را اندازه بگیرد تا در صورت غیر طبیعی بودن آن، به موقع نسبت به درمان اقدام کند چراکه حتی فشارخون ‌بالای بدون علامت هم موجب عوارض غیر قابل درمان و عامل افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و… می‌باشد.

فشار خون بر دو نوع سیستولی و دیاستولی تقسیم و نام‌گذاری می شود که گاهی با نام حد بالا یا ماکزیمم و حد پایین یا مینیمم نیز شناخته می‌شود. فشار خون سیستولی٬ فشار موجود در هنگامی‌است که ماهیچه قلب بطور کامل منقبض شده و خون را بدرون سرخرگ یا شریان فرستاده باشد و در مقابل٬ هنگامی‌که قلب در حالت استراحت بین دو ضربان به سر می‌برد و خون به واسطه فشار درون رگ‌ها و دریچه‌های درون‌ وریدی در حال بازگشت به قلب و پر نمودن بطن راست است. اندازه گیری فشار خون ، بوسیله دستگاه فشارسنج انجام میشود و شیوه ها و روشهای ظریفی دارد. فردی که فشار خون را اندازه می گیرد باید با این شیوه ها و روش ها آشنایی کامل داشته باشد؛ در غیر اینصورت یک اشتباه کوچک ممکن است به کسب اطلاعات ناصحیح درباره مقدار فشار خون اندازه گیری شده منجر شود.

تقسیم بندی فشار خون

· فشار خون مطلوب : فشار ماکزیمم کمتر از 120 میلیمتر جیوه و فشار مینیمم کمتر از 80 میلیمتر جیوه

· فشار خون طبیعی : فشار ماکزیمم کمتر از 130 میلیمتر جیوه و فشار مینیمم کمتر از 85 میلیمتر جیوه

· فشار خون کمی بالاتر از طبیعی : فشار ماکزیمم بین 130 تا 140 میلیمتر جیوه یا فشار مینیمم بین 85 تا 90 میلیمتر جیوه

· فشار خون بالا : فشار ماکزیمم 140 میلیمتر جیوه و بیشتر یا فشار مینیمم 90 میلیمتر جیوه و بیشتر

چه کسانی در خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند؟

با بالا رفتن سن، احتمال ابتلا به فشار خون بالا نیز بیشتر می شود. در موارد زیر نیز احتمال بالا رفتن اندازه فشار خون بیشتر است، (هر چند دلیل آن همیشه مشخص نیست):

- وزن بالا

- داشتن بستگان مبتلا به فشار خون بالا

- در سیاه پوستان

- مصرف نمک فراوان

- نخوردن میوه و سبزیجات به مقدار کافی

- ورزش کافی نکردن

مصرف قهوه (یا نوشیدنی های مشابه) فراوان

- سن بالاتر از 65 سال

اگر هر کدام از این موارد شامل حال شما می شود، به فکر تغییر در شیوه زندگی خود باشید.

اقدامات و پیگیری بر حسب طبقه بندی فشارخون در افراد بزرگسال

1- افرادی که فشارخون طبیعی دارند (کمتر از 120/80میلی متر جیوه) لازم است حداکثر هر دو سال یک بار فشارخون آن ها اندازه گیری شود.

2- افرادی که فشارخون بالاتر از حد طبیعی یا پیش فشارخون بالا دارند (89 – 80 /139 – 120 میلی متر جیوه) لازم است در طول حداقل 4 الی 6 هفته چندین بار در شرایط مختلف فشارخون آن ها اندازه گیری شود و متوسط فشارخون های اندازه گیری شده بدست آید و در صورتی که فشارخون سیستول 140 میلی متر جیوه و بیشتر و یا فشارخون دیاستول 90 میلی متر جیوه و بیشتر بود به پزشک مراجعه کنند.

3- افرادی که فشارخون سیستول 140 میلی متر جیوه و یا فشارخون دیاستول 90 میلی متر جیوه و بیشتردارند باید تحت نظر پزشک قرار گیرند.

پیشگیری و درمان فشار خون بالا

- کاهش وزن ( عوارض جانبی قرص های کاهش وزن را در نظر داشته باشید )

  • ورزش منظم (دست کم 45 دقیقه در روز یا بیشتر و تمام روزهای هفته فعالیت جسمانی داشته باشید. بهترین ورزش‌ها پیاده‌روی، دویدن ملایم، شنا، اسکی، حرکات موزون و دوچرخه سواری است. فعالیت ورزشی را به تدریچ آغاز کنید و شدت و مدت آن را در حد تحمل افزایش دهید.)
در این رابطه بخوانید : شروع ورزش برای کاهش فشارخون

- رژیم غذایی سالم (غذاهای سالم‌تر حاوی مقادیر پایین چربی اشباع، چربی ترانس، کلسترول و نمک مصرف کنید. )

- کنار گذاشتن سیگار

- کم کردن مصرف نمک و قهوه و شکلات

- مصرف صحیح داروها (داروهای تان را طبق دستور پزشک مصرف نمایید. سدیم در بسیاری از داروها به ویژه آنتی اسید، شربت سرفه و داروهای ملین وجود دارد و می‌تواند باعث بالا رفتن فشارخون شود. این داروها را با نظر پزشک مصرف کنید.)

نیز می توانید کنترل فشار خون را انجام دهید. در این صورت، کارهایی که در بالا اشاره کردیم به تنهایی کافی نیستند و باید برای درمان به پزشک مراجعه نمایید.

درمان های دارویی فشار خون بالا

داروهای ضد فشار خون بالا به چند گروه تقسیم می شوند:

داروهای موثر بر رنین و آنژیونانسین که نقش شان شل کردن دیواره سرخرگ هاست. شایع ترین عارضه این داروها سرفه ممتد است. از جمله این داروها میتوان از انالاپریل ، کاپتوپریل ، لوزارتان و والسارتان نام برد.

ادرارآورها که زیادی آب بدن را (که باعث افزایش حجم خون در گردش و نهایتا بالاتر فشار خون بیمار می شود) خارج می سازند مانند فوروزماید ، تریامترن اچ ، هیدروکلروتیازید و ....

مهار کننده های گیرنده بتا که از شدت و قدرت ضربان قلب می کاهند. قدرت این دسته از داروها در کاستن از فشار خون را عموما کمتر از گروه های دیگر داروها می دانند. با این حال، مهار کننده های گیرنده بتا بیشترین کاربرد را در درمان فشار خون بالا دارند. ازآنجائیکه این گروه داروها با برخی از داروهای دیگر تداخل اثر دارند بهتر از و از این رو پزشک باید از مصرف آن ها توسط شما با خبر باشد. برخی از این داروها مانند پروپرانول ، اتنولول و متورال .

مهار کننده های گیرنده آلفا که معمولا اولین انتخاب به حساب نمی آیند و زمانی توصیه می شوند که درمان های دیگر موثر واقع نشده باشند. این گروه از داروها نیز با شل کردن دیواره سرخرگ ها و روان تر کردن جریان خود در آن ها فشار خون را کاهش می دهند. از جمله عوارض مهار کننده های گیرنده آلفا از حال رفتن های مکرر، سرگیجه، سردرد، تورم قوزک پا و خستگی.

مهار کنندهای کانال های کلسیم از جمله نیفدیپین نیز در درمان فشار خون بالا کاربرد دارند.

​آیا فشار خون بالا باعث سردرد می شود؟

داشتن فشار خون بالا نشانه قوی از افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته قلبی است. این دلیل محکمی است که فشار خون را باید حداقل سالی یک بار تحت نظر پزشک چک کنید.

در حال حاضر تحقیقات مداومی  در مورد رابطه میان سردرد و فشار خون بالا در حال انجام است.

یکی از مهم ترین سوالات در مورد فشار خون این است که آیا فشار خون بالا می تواند باعث ایجاد سردرد شود یا خیر. برخی مطالعات نشان می دهد که هیچ ارتباطی وجود ندارد، در حالی که برخی دیگر همبستگی قوی بین این دو را نشان می دهند.

انجمن قلب آمریکا (AHA) از تحقیقاتی حمایت می کند که نشان می دهد سردرد نشانه ای از فشار خون بالا نیست. در حقیقت، AHA نشان می دهد در افرادی که فشار خون بالا دارند احتمال این که سردرد های مکرر دچار شوند کمتر است.

بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا تقریبا علامتی ندارند و تنها با رفتن به پزشک فشار خون خود را بررسی می کنند و شرایط خود را متوجه می شوند. سردرد فقط یک نشانه یا علامت فشار خون بالا است. متأسفانه، سردرد علامت چندین بیماری دیگر نیز هست و با داشتن سردرد صرف نمی توان فشار خون را تشخیص داد. اگر از علت سردرد شما مطمئن نیستید، باید به پزشک توجه کنید.
اگر سردرد شما جدید است یا غیر معمول است، یعنی متفاوت از سردرد های دیگر است که ممکن است تجربه کنید، ایده خوبی است که دکتر را ببینید و حداقل فشار خونتان را بررسی کنید.


وبسایت داروخانه امام (ع) - بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مطالب پزشکی و سلامت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.