آزمایش میکروآلبومینوری چیست؟

آزمایش میکروآلبومینوری چیست؟

● اگر پزشک معتقد است که ممکن است شما در معرض خطر آسیب کلیوی یا بیماری کلیوی باشید، احتمالاً آزمایش میکروآلبومینوری برایتان تجویز می‌کند. تست میکروآلبومینوری یک آزمایش ادرار است که میزان آلبومین موجود در ادرار را اندازه گیری می‌کند.

 

● آلبومین پروتئینی است که بدن از آن برای رشد سلولی و کمک به ترمیم بافت‌ها استفاده می‌کند. این ماده به طور معمول در خون وجود دارد. سطح مشخصی از آن در ادرار ممکن است نشانه آسیب کلیه باشد.

 

● کلیه‌ها مسئول حذف مواد زائد از خون و تنظیم سطح مایعات آب در بدن هستند. کلیه‌های سالم اطمینان حاصل می‌کنند که مواد زائد از بدن فیلتر شده و مواد مغذی و پروتئین‌هایی که برای سلامتی شما ضروری هستند، مانند آلبومین، در بدن باقی می‌مانند.

 

● باید مطمئن شوید کلیه‌هایتان به‌درستی کار می‌کنند تا آلبومین در خون باقی بماند. اگر کلیه‌های شما آسیب دیده باشند، ممکن است نتوانند آلبومین را در خون نگه‌دارند و شروع به ریختن آن در ادرار می‌کنند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است شرایطی به نام آلبومینوری را تجربه کنید. آلبومینوری به این معناست که ادرارتان حاوی آلبومین است.

 

● تست میکروآلبومینوری به‌عنوان تست نسبت آلبومین به کراتینین (ACR) یا تست آلبومین ادرار نیز شناخته می‌شود.

هدف از این تست چیست؟

آزمایش آلبومین


● 
اگر در معرض آسیب کلیه هستید یا اگر مشکوکید که کلیه‌تان ممکن است آسیب دیده باشد، احتمالاً پزشک آزمایش میکروآلبومینوری را تجویز کند. برای پزشک مهم است که اگر کلیه‌ها آسیب‌دیده‌اند، هر چه زودتر تشخیص دهد.

 

● درمان ممکن است بیماری کلیوی را به تأخیر بیندازد یا از آن جلوگیری کند. دو عامل شایع بیماری کلیوی دیابت و فشار خون بالا هستند. در صورت داشتن یکی از این شرایط، پزشک ممکن است آزمایش میکروآلبومینوری را تجویز کند.

 

● هدف از آزمایش میکروآلبومینوری اندازه گیری میزان آلبومین در ادرار است. این آزمایش معمولاً همراه با آزمایش کراتینین برای ارائه نسبت آلبومین به کراتینین استفاده می‌شود.

 

● کراتینین یک ماده زائد در خون است که کلیه‌ها باید آن را حذف کنند. هنگامی که آسیب کلیه رخ می‌دهد، سطح کراتینین در ادرار کاهش می‌یابد در حالی که سطح آلبومین ممکن است افزایش یابد.

 

● اینکه هر چند وقت یک‌بار به آزمایش‌های میکروآلبومینوری نیاز دارید بستگی به این دارد که آیا شرایط زمینه‌ای یا علائم آسیب کلیوی دارید. مراحل اولیه آسیب کلیه معمولاً هیچ علامتی نشان نمی‌دهد. با این حال، اگر آسیب کلیوی گسترده باشد، ممکن است ادرار کف‌آلود به نظر برسد.

 

● همچنین ممکن است تورم یا آدم را در موارد زیر تجربه کنید:

  • ○ دست‌ها
  • ○ پا
  • ○ شکم
  • ○ صورت 

دیابت

● توصیه می‌شود افرادی که دیابت دارند آزمایش سالانه میکروآلبومینوری انجام دهند. زیرا دیابت می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند. پزشک می‌تواند از تست میکروآلبومینوری برای تشخیص این آسیب استفاده کند.

 

● اگر نتایج آزمایش مثبت است و دیابت دارید، پزشک باید نتایج را از طریق آزمایشات تکمیلی در یک دوره سه تا شش ماهه تأیید کند. اگر تأیید کنند که شما آسیب کلیوی دارید، پزشک قادر خواهد بود آسیب کلیه را درمان و به بهبود و حفظ عملکرد کلیه کمک کند.

فشار خون بالا

● اگر فشار خون بالا دارید، پزشک ممکن است با استفاده از تست میکروآلبومینوری شما را از نظر آسیب کلیوی غربالگری کند. فشار خون بالا می‌تواند باعث آسیب به عروق کلیه شود و در نتیجه آلبومین در ادرار آزاد شود. آزمایش آلبومین باید در فواصل منظم انجام شود. پزشک تعیین می‌کند که چه زمانی به این آزمایش نیاز دارید.

آمادگی برای آزمایش میکروآلبومینوری

آزمایش آلبومین


● 
تست میکروآلبومینوری یک آزمایش ساده ادرار است. شما می‌توانید قبل از آزمایش به طور معمول غذا بخورید و بنوشید. هیچ آمادگی خاصی برای این آزمایش لازم نیست.

آزمایش چگونه انجام می‌شود؟

● چندین نوع آزمایش ادرار میکروآلبومینوری موجود است:

آزمایش ادرار تصادفی

● در هر زمانی می‌توانید آزمایش ادرار تصادفی را انجام دهید. پزشکان اغلب آن را با آزمایش کراتینین ترکیب می‌کنند تا دقت نتایج را بهبود بخشند. می‌توانید این آزمایش را در آزمایشگاه انجام دهید. نمونه را در یک فنجان استریل جمع‌آوری می‌کنید و پزشک آن را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می‌فرستد.

آزمایش ادرار 24 ساعته

● برای این آزمایش، باید تمام ادرار خود را برای یک دوره 24 ساعته جمع‌آوری کنید. پزشک ظرفی برای جمع‌آوری ادرار در اختیار شما قرار می‌دهد که باید آن را در یخچال نگهداری کنید. هنگامی که ادرار خود را به‌مدت 24 ساعت جمع‌آوری کردید، باید نمونه را برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی به ارائه دهنده پزشک برگردانید.

آزمایش ادرار به‌موقع

● ممکن است پزشک از شما بخواهد که اول صبح یا بعد از یک دوره چهار ساعته ادرار نکردن، نمونه ادرار بدهید.

 

● هنگامی که آزمایشگاه نتایج را گزارش کرد، پزشک می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد نتایج و معنای آنها در اختیارتان قرار دهد.

خطرات آزمایش چیست؟

● آزمایش میکروآلبومینوری فقط نیاز به ادرار طبیعی دارد. این آزمایش هیچ خطری ندارد و نباید هیچ‌گونه ناراحتی داشته باشید.

درک نتایج شما

آزمایش آلبومین


● 
طبق گفته بنیاد ملی کلیه، آلبومینوری وجود آلبومین بیش از حد در ادرار است. میکروآلبومینوری وجود سطح کمی پروتئین در ادرار و ماکروآلبومینوری وجود سطح بسیار بالای آلبومین در ادرار در هر روز است. نتایج تست میکروآلبومینوری به‌صورت میلی‌گرم نشت پروتئین در ادرار طی 24 ساعت اندازه گیری می‌شود.

● نتایج به طور کلی موارد زیر را نشان می‌دهد:

  • ○ کمتر از 30 میلی‌گرم پروتئین طبیعی است.
  • ○ سی تا ۳۰۰ میلی‌گرم پروتئین به‌عنوان میکروآلبومینوری شناخته می‌شود و ممکن است نشان دهنده بیماری زودرس کلیه باشد.
  • ○ بیش از 300 میلی‌گرم پروتئین به‌عنوان ماکروآلبومینوری شناخته می‌شود و نشان دهنده بیماری کلیوی پیشرفته‌تر است.

 

● چندین عامل موقتی می‌توانند باعث نتایج بالاتر از حد طبیعی میکرو آلبومین ادرار شوند، مانند:

 

● برخی از داروها نیز می‌توانند بر سطح آلبومین در ادرار شما تأثیر بگذارند. مثال‌ها عبارتند از:

 

● هنگامی که نتایج پردازش شد، اگر اولین آزمایش نتایج غیرطبیعی داشت، ممکن است پزشک بخواهد دوباره ادرار را آزمایش کند. در صورت لزوم، پزشک بهترین گزینه‌های درمانی را برای آسیب کلیه و علت اصلی آن توصیه می‌کند.

 

● اندازه گیری میزان آلبومین در ادرار برای تشخیص وجود آسیب کلیوی مهم است. آسیب کلیه می‌تواند منجر به بیماری یا نارسایی کلیه شود. اگر نارسایی کلیه رخ دهد، دیالیز ضروری است. با شناسایی آسیب کلیه قبل از اینکه منجر به نارسایی کلیه شود، پزشک می‌تواند پیشرفت هر گونه آسیب بیشتر را کاهش دهد و به حفظ عملکرد کلیه در طولانی مدت کمک کند. 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.