روماتیسم و انواع آن

روماتیسم و انواع آن

روماتیسم و انواع آن

تقریبا همه بیماری های روماتیسمی به این علت است که سیستم ایمنی بدن فرد به درستی کار نمی کند .سیستم ایمنی بخشی طبیعی از بدن است که از ما در برابر عفونت های میکروبی و ویروسی محیط زیست محافظت می کند. و همچنین به ما کمک می کند تا بدن در برابر رشد سلول های سرطانی مقاومت کند و با آنها بجنگد. هنگامی که سیستم ایمنی بدن فرد از کنترل خارج شده و شروع به حمله به بافت های بدن خود می کند، می گوئیم دچار "خود ایمنی" شده است. در این وضعیت، پروتئین های خونی به نام آنتی بادی تولید می شوند که به بافت های بدن آسیب میرساند و زمینه ساز ایجاد بیماریهای روماتیسمی میگردد.

براساس تحقیقات علمی انجام شده، بیش از 100 نوع بیماری روماتیسمی با علائم متفاوت در دنیا وجود دارد. که این بیماری‌ها بسته به محل و نوع درگیری بافت یا ارگان بدن، نام و علائم مختلفی دارند و بالطبع درمان‌های خاص خود را می‌طلبند. هیچ نقطه‌ای در بدن وجود ندارد که از هجوم بیماری‌های روماتیسمی در امان باشد. از جمله انواع روماتیسم ها میتوان به روماتیسم مفصلی٬ روماتیسم قلبی ٬ روماتیسم پوستی و روماتیسم ستون فقرات اشاره کرد

روماتیسم مفصلی

روماتیسم، در این گروه یک اصطلاح متداول برای دردهای مزمن مربوط به انواع بیماری هایی است که باعث درد، سفتی و محدودیت حرکت مفاصل، استخوان ها، تاندون ها، رباط ها و عضلات می شود. این اختلالات با التهاب، تورم و یا اختلال متابولیک ساختار بافت همبند درگیر با آن مشخص می شود.

دو نوع عمده از التهاب مفاصل (آرتریت) وجود دارد . استئوآرتریت، که با نام آرتروز هم شناخته می شود نوعی بیماری مزمن است که در آن غضروف مفصلی دچار آسیب شده و در نتیجه استخوانها به راحتی بر روی یکدیگر لغزیده و با هم تماس می یابند و منجر به سفتی ، درد و کاهش حرکت مفصل می شوند این بیماری بر خلاف آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی نیست چون التهاب در این بیماری یک عارضه ثانویه است.

 و نوع دیگر آرتریت روماتوئید می باشد که یک بیماری سیستمیک خود ایمنی است. یعنی ممکن است تمام دستگاهای بدن را از جمله مفصل های مختلف دست و پا و حتی مفاصل مهره های گردنی، شانه، آرنج، لگن و زانو درگیر کند مهمترین علامت این بیماری، التهاب مفصلی است و زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به درستی کار نمی کند. سن شیوع این بیماری هم معمولا از 20 تا 50 سالگی است.

نقرس که در اثر جمع شدن کریستال های کلسیم در مفاصل ایجاد می شود، نوع دیگر شایع آرتریت است. ورم مفاصل پسوریاتیک، لوپوس و آرتریت سپتیک انواع دیگر این بیماری هستند.

اصطلاح "روماتیسم"  دیگر در ادبیات پزشکی استفاده نمی شود زیرا بیماری خاصی وجود ندارد که روماتیسم به آن اطلاق شود بلکه روماتیسم طیف وسیعی از علائم را شامل می شود .

روماتیسم مفصلی


بیماری که درد مزمن مفاصل یا استخوانها را (معمولا در نواحی پشت، گردن یا شانه) تجربه می کند اصطلاحا می گوییم دچار رماتیسم شده است .گر چه  پزشکان نمی توانند دقیقا تعیین کنند که چه چیزی باعث درد می شود.

برخی از بیماران ممکن است دردی را تحمل کنند که ممکن است روزها ٬هفته ها و یا ماهها به طول بیانجامد ، در حالی که برخی دیگر از بیماران دردی ناگهانی را حس می کنند که هر ازگاهی شدت می یابد .
برخی از بیماران ادعا می کنند آب و هوای بارانی باعث شروع درد یا شعله ور شدن درد آنها می شود. بیمار در طول روز درد را بدون هیچ تسکینی احساس می کند.بسیاری از مسکن های تجویز شده نمی تواند اثر محسوسی روی درد داشته باشد .
آنچه که به عنوان "روماتیسم" معروف است در طب سنتی چینی (TCM) به عنوان "رطوبت باد"  نامیده می شود.

دوش گرفتن در اواخر شب، بیش از حد در تماس با آب بودن در طول دوره پس از زایمان و ابتلا به سرما خوردگی های طولانی مدت می تواند علت ابتلا به این بیماری باشد زیرا به عقیده طب سنتی چینی٬ روماتیسم بر اثر انباشت رطوبت در بدن رخ می‌دهد که این رطوبت منجر به درد مفاصل و عضلات می گردد.

برای التیام روماتیسم، موضع باید گرم نگه داشته شود، به خصوص در دوره ی پس از زایمان، و بهتر است از دوش گرفتن در هنگام شب اجتناب شود. این نوع از درمان در طب مدرن وجود ندارد.
برای مدت ها اعتقاد بر این بود که بین درد روماتیسمی و وضعیت آب و هوا ارتباطی وجود دارد. البته هنوز هیچ مدرکی دال بر تایید یا رد آن وجود ندارد.
اما نتایج تحقیقات بر روی 557 نفر از بیماران بیمارستان مرکزی درد و آسیب شناسی بیرگام در بوستون امریکا نشان داد که تغییرات آب و هوا تاثیر مستقیمی روی درد بیماران روماتیسمی دارد. فشار پایین هوا عموما با سرما ٬ آب و هوای مرطوب و افزایش درد همراه است. بنابراین چیزی که تاثیر مستقیمی روی درد دارد پایین بودن فشار هواست نه الزاما سرما.

تعداد زیادی از گیاهان دارویی را می توان برای روماتیسم توصیه کرد . طب مدرن معتقد است که اختلالات روماتیسمی علل مختلف (و گاهی چندگانه) دارند و به انواع مختلف درمان نیاز دارند.

با این حال، طب مدرن، برای درمان بیماری های روماتیسمی شدید استفاده از مسکن هایی مانند پاراستامول و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را توصیه می کند. اما معمولا مسکن ها برای بسیاری از بیماران مبتلا به روماتیسم بخوبی جواب نمی دهد.
استفاده از داروهای بسیار تخصصی مانند داروهای ضد تشنج، داروهای ضد افسردگی و داروهای شل کننده عضلات، نقش منحصر به فردی در درمان این نوع دردها دارد.

به عنوان اخرین نکته بیاد داشته باشید که :
داروهای ضد درد غیر استروئیدی و مسکن ها می توانند مفید باشند، اما درد ممکن است عود کند و در نهایت نیاز به مسکن های قوی تر داشته باشید.

ورزش برای روماتیسم غیر مفصلی مفید است .در صورت ورزش نکردن ماهیچه های اطراف مفاصل در اثر کم تحرکی تحلیل می روند که نتیجه آن افزایش خستگی و درد است.

البته معمولا متقاعد کردن بیماران به انجام ورزش سخت است زیرا ورزش همراه با حرکت عضلات و مفاصل است و این به خودی خود می تواند سبب افزایش درد گردد.

 داروهای مرتبط : ملوکسیکام ، هیالورونات سدیم ، پیروکسیکام ، دیکلوفناک ، ایندومتاسین

 


 
وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: روماتیسم

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.