هومیوپاتی

هومیوپاتی

هومیوپاتی چیست؟

هومیوپاتی یا طب هومیوپاتی یک فلسفه ی پزشکی یا عملکرد مبتنی بر این ایده است که بدن توانایی ترمیم و التیام خود را دارد . هومیوپاتی در اواخر سال 1700 در آلمان پایه گذاری شد و بطور گسترده ای در اروپا انجام می شده است .

طب هومیوپاتی علائم بیماری را واکنش طبیعی بدن جهت تلاش برای بدست آوردن مجدد سلامتی میداند .

همیوپاتی بر این ایده بنا شده است که اگر ماده ای باعث بروزعلائم در فردی سالم شود مصرف مقدار کمی از همان ماده ٬ ممکن است باعث درمان وی شود .در تئوری٬ یک دوز داروی همیوپاتی ٬ ترمیم طبیعی بدن و فرآیندهای خود نظارتی بدن را افزایش می دهد .  

پزشک متخصص همیوپاتی (که همیوپات نامیده می شود) از قرص و یا محلول حاوی تنها مقدار کمی از ماده موثره (معمولا یک گیاه یا مواد معدنی) برای درمان بیماری استفاده می کند که به عنوان مواد بسیار رقیق شده شناخته شده اند . برخی از شواهد نشان می دهد که داروهای هومیوپاتی ممکن است اثرات مفیدی داشته باشد.

هومیوپاتی به چه خاطر استفاده می شود ؟

از لحاظ تاریخی مردم از همیوپاتی برای سالم ماندن و درمان طیف وسیعی از بیماریهای مزمن از قبیل آلرژی ٬ دراماتیت اتوپیک (اگزمای آتوپیک) ٬ ارتریت روماتوئید و سندروم روده تحریک پذیر استفاده می کردند . آنها همچنین برای درمان جراحات جزئی مثل خراش و بریدگی ٬ کشش های عضلانی یا رگ به رگ شدن ها نیز از همیوپاتی استفاده می کردند . همیوپاتی برای درمان بیماریهایی از قبیل سرطان ٬ بیماریهای قلبی ٬ عفونت های حاد یا موارد اورژانسی مناسب شناخته نشده است .

همیوپاتی بطور وسیعی در هند ٬ انگلستان و دیگر کشورهای اروپایی استفاده می شود .

آیا همیوپاتی ایمن است ؟

داروهای هومئوپاتی  از سال 1938 در ایالات متحده شناخته شده و ایمن در نظر گرفته شده اند.

برخی از منتقدان هومیوپاتی بر این باورند که ماده فعال کمی در یک محلول وجود دارد که هر گونه بهبود حاصل از درمان به احتمال زیاد به دلیل ماده ی درمانی محلول در آن نیست بلکه بعلت تلقین ناشی از آن است (اثر دارو نمایی).

طرفداران هومیوپاتی، معتقدند که اگر چه محلول های هومیوپاتی بسیار رقیق اند، اما اثر این مواد در آب وجود دارد . بدن این ماده را می شناسد و به آن واکنش نشان می دهد. محققان تلاش کرده اند تا تعیین کنند که آیا تاثیر درمان هومیوپاتی بعلت دارونما بودن آن است و یا اتفاقات دیگری رخ میدهد . اگرچه این مطالعات به طور دقیق نمی تواند عملکرد محلول های همیوپاتی را مشخص کند، اما شواهدی وجود دارد که همیوپاتی با دارونما فرق دارد .

این نکته ضروری است که دکتر خود را در جریان تصمیم خود برای استفاده از داروهای همیوپاتی قرار دهید .وی باید شناخت کاملی از سلامت شما داشته باشد تا بتواند به شما درمورد اینکه داروهای همیوپاتی را از کجا خریداری کنید و پیش چه متخصص همیوپاتی بروید راهنمایی دهد.

داروهای همیوپاتی نباید جایگزین درمان های مرسوم برای بیماریهای جدی گردند.

میتوانید برخی از داروهای همیوپاتی را بدون نسخه ی پزشک از فروشگاههای مواد غذایی تهیه کنید.

همیشه با پزشک خود در خصوص استفاده ی احتمالی خود از درمانهای جایگزین و یا تصمیم خود برای ترکیب درمان های جایگزین با درمانهای متعارف پزشکی مشورت کنید . ممکن است چشم پوشی کردن از درمانهای متعارف پزشکی و اتکا به یک درمان جایگزین خاص برای شما موثر و ایمن نباشد .

 داروهای هومیوپاتی از نظر شکل ظاهری به گونه‌های مختلفی عرضه مي‌شوند:

1) محلول الکلی:

در اين حالت داروی هومیوپاتی در محلولی که شامل آب و الکل سفید (اتیلیک) مي‌باشد حل شده است (با نسبت‌های مختلف که معمولاً در صد الکل کمتر از 40% مي‌باشد) اين شکل دارویی کمتر به بیماران ارائه مي‌شود و اگر هم استفاده شود توسط خود هومیوپات و در مطب به مقدار چند قطره در دهان بیمار چکانده مي‌شود. در ضمن از این محلول برای تهیه فرم‌های گلبولی داروهای هومیوپاتی استفاده مي‌شود .

2) قرص:

این نوع داروهای هومیوپاتی شباهت زیادی از نظر ظاهری با قرص‌های پزشکی کلاسیک دارد. این فرم از داروی هومیوپاتی در ایران بسیار کم یِافت مي‌شود .

3) گلبول:

در اين شکل دارویی که رایج‌ترین فرم داروی هومیوپاتی نیز مي‌باشد از قند شیر (لاکتوز) که بصورت گلوله‌های کوچک فرم گرفته است استفاده می‌شود اندازه گلوبول‌ها از قطر 1 میملیمتر تا 10 میلیمتر متفاوت می‌باشد که معمولاً از اندازه‌های استاندارد 1، 3-5 میلیمتر اسفاده مي‌شود. گلوبول‌های کروی همانطور که گفته شد از جنس قند مي‌باشند و داروی هومیوپاتی بر روی آن‌ها چکانده شده است و به عبارت دیگر با محلول هومیوپاتی مرطوب شده‌اند. این گلبول‌ها بسته به سبک کاری پزشک هومیوپات به گونه‌های مختلف ممکن است تجویز شود عده ای از هومیوپات‌ها اعتقاد به مصرف مستقیم داروهای گلوبولی دارند یعنی بیمار یک یا چند عدد از گلوبول‌ها را باید زیر زبان قرار دهد تا در دهان حل شوند.

عده‌ای دیگر از هومیوپات‌ها معتقدند که با حل داروی هومیوپاتی در مقداری آب و مصرف کمي از آب مورد نظر دارو نه تنها بهتر عمل مي‌کند بلکه خاصیت تشدید علائم نیز کاهش مي‌یابد. هر یک از این دو شیوه طرفداران خاص خود را دارند. لازم به ذکر است که اندازه گلوبول‌ها برخلاف ظاهر آن‌ها تغيیر زیادی در قدرت دارو ایجاد نمي‌کند. به خصوص در شیوه محلول کردن در آب اين تفاوت بسیار کم خواهد شد. از طرف دیگر خرد شدن داروی هومیوپاتی خواص آن را کاهش نمي‌دهد.

4) پماد- کرم هومیوپاتی: بعضی از شرکت‌های دارویی از تعدادی از داروهای هومیوپاتی که قدرت زیادی در درمان یک بیماری موضعی (عمدتا پوستی دارند) کرم و پماد تهیه نموده‌اند که مورد مصرف گاهی قرار مي‌گیرد. البته لازم به ذکر است که بسیاری ازاساتید هومیوپاتی اين نحوه تجویز را مردود مي‌دانند؛ چرا که معتقدند دارو باید کل سیستم را درمان نماید و چنین تجویزی در صورت مؤثر بودن نیز ممکن است اثر سرکوب‌گرانه و پوشاننده بر روی علائم بیماری داشته باشد.

نگهداری داروها

داروهای هومیوپاتی به علت خواص خاص خود ممکن است در شرایط خاصی بی‌اثر شوند؛ مانند سرما و گرمای زیاد.

محیط مي‌تواند یکی از علل خراب شدن داروها باشند. از سوی دیگر قرار گرفتن در میدان مغناطیسی وسایل برقی (تلویزیون، یخچال…) نیز در بی اثر شدن دارو نقش دارد. نور زیاد و مستقیم خورشید نیز از عوامل موثر شناخته شده است. عطر و ادوکلن نیز نباید در کنار داروهای هومیوپاتی نگهداری شوند.

در مقادیر زیاد دارو نیز اگر داروهای هومیوپاتی در کنار هم نگهداری شوند دیده شده است که می‌توانند بر روی خواص هم (بصورت الکترومغناطیسی) اثر بگذارند البته این موضوع کاملاً اثبات نشده است.

در ضمن داروهای هومیوپاتی بایستی از دسترس بچه‌ها (مانند هر داروی دیگر) دور نگه داشته شود و همینطور از مصرف دارو از روی کنجکاوی بپرهیزید گرچه هِچ خطر جدی وجود ندارد اما ممکن است با داشتن حساسیت به دارو خاطره بدی را تجربه کنید!

 

گردآوری: دکتر فریده عاکف

مترجم : مهندس الهام علیزاده

وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برچسب ها: هومیوپاتی

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.