تغذیه در دیابت

تغذیه در دیابت

تغذیه در دیابت

رژيــم غــذايی در درمــان بيماری ديابت نقش اساسي دارد. بــراي اجــراي رژيــم غذايی مناسـب بیماری دیابت ، شـايد نيـاز باشد مقدار يا زمان مـصرف غذا و يا نوع مواد غذايی مصرفی تغيير داده شود. البته تغيير نوع مواد غذايي به چگونه غذا خوردن بيمار در گذشته و زماني كـه مبـتلا بـه ديابت نبوده است، بستگي دارد.
جهت تغذیه ی مناسب در دیابت ، گاهي به غلط تصور  می شود كه افراد ديابتي نبايد غـذايي را كـه دوست دارند،بخورند. درحالي كه اعتدال و ميانه روي در مصرف مواد غذايي به طوري كه بـه مقـدار متوسـط از تمـام غذاهامـصرف شـود اشكالي ندارد. اغلب غذاها حاوي درشت مغذي ها (كربوهيـدرات هـا، پروتئين ها، چربيها) هستند و تركيبات مختلفـي از آنهـا را در خـود دارند. بنابراين در تنظيم برنامه غذايي ميتوان از فهرسـت جـايگزيني تمـام غذاها استفاده كرد. مشاوره و يا مراجعه به يك كارشـناس تغذيـه، در جهت آموزش و اعمال تغييرات مناسب در رژيم غذايي و كنترل بهتر ديابت ضروري است.

عوامل مؤثر بر دیابت

بیماران دیابتی به علت اختلال در سوخت و ساز چربیها مستعد بیماریهاى قلبى _ عروقى هستند. دیواره عروق خونى افراد مبتلا به دیابت درگیر شده و خون رسانى به اعضاى مختلف بدن کاهش می یابد . اختلال در خون رسانى منجر به آسیبهاى جدى در پاها، چشم و کلیه ها مى شود. بیماران دیابتی مستعد به عفونت نیز مى‌شوند. رژیم غذایى نامناسب، حساسیت به مواد غذایى، عفونتهای ویروسی و استرس مى‌تواند بیماری را در افراد دیابتی تشدید کند . به هنگام وارد شدن استرس سطح هورمون آدرنالین در خون افزایش یافته و افزایش این هورمون سبب افزایش سطح قند خون می‌شود. 

اهداف رژيم غذايي:
اهدافي كه در رژيم غذايي دنبال ميشوند شامل موارد ذيل ميباشند :
1- كاهش مصرف غذا كه انسولين مورد نياز بدن را كاهش ميدهد.
2-(كاهش وزن كه منجر به افزايش تأثير انسولين در بدن ميگردد.
3-(كمك به كنترل فشار خون بالا 4 (كاهش سطح چربيهاي خون)

" چاقي مهمترين عامل قابل رفع بروز ديابت نوع 2 است.  "

شاخص توده بدني (BMI) :  
BMI روشي بـراي تعيـين ميـزان چاقي است. براي ارزيابي دقيقتر وضعيت چاقي بـدن، بهتـر اسـت اين شاخص با نسبت دور كمر به دور باسن همراه باشد. براي تعيين ميزان شـاخص تـوده بـدني بايـد وزن خود بر حسب كيلوگرم را بر مجذور قد بـر حـسب سـانتيمتـر تقسيم نماييد.

                                                     قد ( متر) به توان دو / (كيلوگرم) وزن = BMI  

شیر مادر و دیابت

تحقیقات نشان میدهد که پروتئین موجود در شیر به عنوان آنتى ژن عمل کرده و باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنى بدن و تولید آنتى بادى هایى بر علیه سلولهاى تولیدکننده انسولین در غده پانکراس مى شود. این مسئله باعث شروع دیابت نوع یک در نوزادانى هست که به آنها شیر گاو مى‌دهند بویژه زمانى که نوزاد تا یک سالگى از شیر گاو استفاده کرده باشد. در نوزادانى که در خانواده‌هایشان سابقه‌اى از دیابت وجود دارد بهتر است فقط شیر مادر داده شود. 

نیازهاى غذایى مبتلایان دیابت

- ویتامین ث: باعث کاهش مقاومت به انسولین شده، با عفونت ها مقابله کرده و قدرت عروق خونى را افزایش مى‌دهد. در صورت وجود مشکلات کلیوى مصرف دوزهاى بالاى ویتامین ث بایستى تحت نظر پزشک باشد. بیوفلاونوئیدها، مشابه با عملکرد ویتامین ث نقش ایفا مى‌کند. 
- ویتامین Eهمراه با توکوفرول باعث پیشگیرى از عوارض عروقى مى‌شود و باعث کاهش مقاومت به انسولین شده و به عنوان مکملى هست که باعث جلوگیرى از نیاز افراد مبتلا به دیابت نوع دوم به انسولین مى‌شود. 
- ویتامین B1: باعث کاهش مقاومت به انسولین مى‌شود و در افراد مبتلا به نوروپاتى دیابتى (اختلالات اعصاب در اندامهاى بدن) سطح این ویتامین پایین است. اگر کمبود وجود داشته باشد بایستى مصرف شود. 
- ویتامین B12: از آسیب اعصاب محیطى در بیماران دیابتى پیشگیرى مى‌کند. 
- بیوتین: باعث کاهش قند خون شده و در پیشگیرى از اختلال اعصاب محیطى ناشى از دیابت بسیار موثر است. 
- ویتامینD : باعث افزایش ترشح انسولین شده و سطح قند خون را پایین مى‌آورد. 
اینوزیتون: باعث بهبود حالت نوروپاتى یا اختلال اعصاب محیطى در دیابتی‌ها مى‌شود. 
اسید آلفا لیپوئیک: باعث کاهش نوروپاتى دیابت شده و در کاهش درد اندامهاى افراد مبتلا بسیار موثر است. 
- کارنى تین: باعث کاهش دردهاى ناشى از نوروپاتى دیابتى شده و باعث کاهش درد مى‌شود. 
روغن گل پامچال: باعث کاهش آسیبهاى عصبى در بیماران دیابتى مى‌شود. 

مواد غذایى مفید در دیابت

حبوبات، جو، برنج قهوه‌اى، شیر سویا، عدس، ماهى، تخم مرغ، میوه‌هاى تازه، آووکادو، ریواس، گندم کوهى، گلابى، سبزیجات تازه، پیاز، قارچ، خربزه، هندوانه، کنگر فرنگى، اسفناج، آجیل، سیر، شنبلیله، دارچین

لازم به توضیح است دارچین، غنچه خشک شده گل میخک، زردچوبه، گل گاوزبان باعث تحریک ترشح انسولین مى‌شوند. 

مکملهای فیبری درمان جدید بیماری دیابتی

تحقیقات جدی نشانگر آن است که مکمل های فیبری ممکن است خطر بیماری قلبی- عروقی را در افراد مبتلا به دیابت نوع دو، کاهش دهد. محققین دریافته‌اند که مصرف مکملهای فیبری در بیماران دیابتی تیپ دو، سطح LDL را پایین و سطح HDL را بالا می‌برد. یکی از علل مرگ بیماران دیابتی، ابتلا به بیماریهای قلبی- عروقی است. میزان کلسترول بالا یکی از عوامل خطرزا در بیماریهای قلبی- عروقی است و مکملهای فیبری می‌توانند در کاهش میزان کلسترول خون مفید باشند. 

در یکی از تحقیقات اخیر، که بر روی 78 بیمار مبتلا به دیابت تیپ دو که میانگین سنی آنها 59 سال بود و میزان دریافت مکمل فیبری روزانه 10 تا 15 گرم بود، انجام شد. میزان کلسترول، تری گلیسیریدها، LDL و HDL خون آنها یک بار در آغاز تحقیق و دوباره پس از 90 روز اندازه گیری شد. در پایان تحقیق میزان کل کلسترول از 215mg/dl به 184mg/dl رسیده بود و کاهشی معادل 4/14 درصد را نشان می‌دهد و تری گلیسیرید آنها از 299mg/dl به 257mg/dl رسید (14 درصد کاهش). LDL از میزان 129mg/dl به 92mg/dl رسید (27 درصد کاهش). HDL از 43mg/dl به 55mg/dl رسید (تا 8/21 درصد افزایش). 

تحقیقات صورت گرفته حاکی از تاثیر دو جانبه این دارو است به صورت کاهش تحقیقات LDL از یک سو و افزایش HDL از سوی دیگر بود، و این تاثیر پس از مدت قابل توجهی یعنی 90 روز همچنان وجود داشت. محققین بر این باورند که استفاده از چنین مکملی بدون عوارض جانبی است و می‌تواند به عنوان یک راهکار درمانی مطرح شود. در ضمن داروهای قبلی تنها میزان LDL را کاهش می‌دادند و موجب افزایش سطح HDL نمی‌گردیدند و تنها اثر یک جانبه داشتند. 

مطالب پیشنهادی :

دیابت چیست و چه عواملی منجر به دیابت می شود؟

عرقیات مفید در کاهش و تنظیم قند خون(دیابت)

دیابت در سالمندان /  دیابت و تغییر فصل
پوکی استخوان بیماری خاموش / روماتیسم و انواع آن

 مراقبت های دندانی در دوران بارداری

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.